Ez az okfejtés megmagyarázza, hogy nem létezik lélek?
Vannak az állatok, bár mutatnak az embernél is előforduló érzelmi jellemzőket, mégis megesszük, eszközként tartjuk őket és hivatalosan nincs lelkük.
Ha megnézünk egy értelmi fogyatékos embert, és leszámítjuk a külsejét, mondjuk valamilyen állat képét rendeljük hozzá, akkor a környezettel való kommunikáció alapján azt vonhatjuk le, hogy nem haladja meg azokat a képességeket. Következésképpen nem kaphatják meg az értelmes embert jellemző lélek jelzőt, ha az állati szintnek sem jár.
Ebből arra következtethetünk, hogy az agy fizikai felépítéséből következik az értelem és lélekkel mindenki rendelkezik és nincs határ milyen képességektől, vagy agyi deformitástól vagy pusztán kitaláció a lélek a vallási irányzatok miatt, mivel a testet látták rothadni, valamire rá kellett fogni, hogy tovább él.
"Innen származik pl. a fényalagút (oxigénhiányos környezetben a szem működése), a testenkívüliség érzése, a halálközeli élményekből a földöntúli béke (endorfin), stb."
A béke érzése lehet az endorfin hatása (is), a fényalagút már nem biztos (különben reprodukálni lehetne minden esetben oxigénhiánnyal, illetve mindenkinél ugyanúgy előfordulna HKÉ során), a testen kívüli élmények pedig egészen biztosan nem, hiszen olyan dolgokról szereznek sok esetben tudomást, amit fizikai érzékszervekkel az adott helyzetben nem észlelhettek volna.
"Még egyszer: a természetfeletti jelenségekre az ERŐS bizonyítékokat NEKED KELL hoznod!"
Még egyszer: nézz utána a validált eseteknek! Én nem tudok neked bebizonyítani semmit, mert nem vagyok kutató, polgári foglalkozásom van.
Utószó: nem állítom, hogy a jelenség természetfeletti. Természettudomány-feletti lehet, ha utóbbi alatt a materialista megközelítést értjük kizárólagosan. De ez szerintem éppen olyan természetes, mint a Holdfogyatkozás vagy a szupernova.
"mindenkinél ugyanúgy előfordulna HKÉ során"
Nem.
Ehhez ugyanis az kell, hogy a memória még működjön. De ha az előbb omlik össze, akkor hiába lép fel a jelenség a szemben - nem lesz élmény belőle.
Ezért mondom, hogy a "mindig mindenki ugyanúgy működik" az egyszerűen butaság.
"Ehhez ugyanis az kell, hogy a memória még működjön."
Ez nem ilyen egyszerű.
A memória működésének valóban van arra hatása, hogy beszámol-e élményről valaki, vagy sem. Gyerekeknél sokkal nagyobb a HKÉ aránya, mint időseknél (fordított arányosság áll fenn).
Azonban az elemek különböznek, két HKÉ soha nem azonos. Nem arról beszélek, hogy valaki vallási keretek közt értelmezi a sajátját, hanem arra, hogy nincs felállítható sorrend, ami konzisztens volna, elmaradhatnak elemek, újak léphetnek be.
Mégis, a HKÉ sokkal egységesebb képet mutat, mint a hallucinációk, még az azonos típusúak vagy hasonló ok folytán keletkezettek is.
Egyébként az idézett kijelentéssel megint csak arra utalsz, hogy memóriaműködés nélkül nem lehet élmény sem - ami a testen kívüli élmények gyakori eleme. Az utólag validált élmények ugyanis nem keletkezhetnek később, mivel az adott eseményeket csak megtörténtük pillanatában lehet észlelni, nem utólag. Márpedig a legtöbb esetben a páciens ekkor éppen eszméletlen, vérkeringés és agyműködés nélküli állapotban van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!