Mi a rosszabb : a világ egy szimuláció vagy egy hologram?
Amióta a modern eszközökkel képesek vagyunk fejlett kvantumfizikai kísérletek elvégzésére, rá kellett döbbennünk valami nem stimmel a materiális világgal. Konkrétan, hogy nem anyagból van és nem valódi illetve nem ez a teljes valóság, amit látunk.
Végülis Socratesnek lett igaza, aki szerint egy valamit tudunk csak, mégpedig azt, hogy semmit sem tudunk.
Ugyanis az empírikus fizika nem a materializmust támasztja alá, sőt nem tudjuk, hogy amit mi annak ismerünk az egy hologram vagy csupán egy számítógépes szimuláció.
Számodra, mint elvileg valamilyen szinten természettudományokon gondolkodó és azon nyugvó világképednek melyik verzió a rosszabb és miért? Mikor esnél jobban hasra :D ?
ez a rosszabb:
@34: a filozófiának célja leírni a világot?
A tudomány meg igen tág kifejezés. Az anatómia tudománya pontosan írja le azokat az anatómiai jellemzőket, amiket tárgyal. De a kémiai reakciók felírása is kétségen felül korrekt, ahol megy. A fizikában sem kételkedhetünk, azoknál a jelenségeknél, amiknél milliárd esetben használjuk. De azt tudni kell, hogy ez utóbbi _modellezi_ a valóságot, és a modellezés mibenlétét meg kell érteni. Így elkerülhető ez az áldilemma.
A történelemtudománynál, vagy épp teszem azt, nyelvtudományoknál meg fogalmam sincs :)
"A tudomány meg igen tág kifejezés"
Van olyan, hogy tudományos módszertan, ami a megismerés egy szigorúan meghatározott módja, és vannak területek, amik e módszert követve információkat, összefüggéseket gyűjtenek. Ezen információk halmazát is szokás "tudománynak" hívni, és néha keveredik a két fogalom.
:)
Szerintem a kérdező egy lelkes laikus, aki szeretné megérteni a körülötte lévő világot, viszont abból, ami a médián keresztül folyik elég nehéz, amit meg is értek. Ez a szimuláció dolog eléggé meg van lovagolva mostanában, a "nagy" Elon Musk is épp ezt ecsetelte ország-világ előtt 2 évvel ezelőtt. Én személy szerint nem értek sem a fizikához, sem a kémiához, sem a matematikához, még a tudományokhoz sem. Kíváncsinak kíváncsi vagyok én is, de azt nem tartom megoldásnak, hogy nálam nagyobb tudású és képességű emberekkel leálljak kötekedni. A frusztráción túl kell lépni.
Szóval ha valamihez nem értesz, akkor csak három dolgot tehetsz. Figyelsz türelmesen, értelmezed az elhangzottakat és tanulsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!