M a külömbség a két mesterséges intelligencia között?
Milyen két mesterséges intelligenciáról beszélsz? Meg milyen öntudatról?
Valódi mesterséges intelligencia jelenleg nem létezik. Vannak programok, amelyek viszonylag nagy hatékonysággal képesek előre felkészített szituációkra reagálni. Illetve vannak olyan programok is, amelyek tudnak tanulni az használatuk közben, de minden ilyen program, csak a meglévő szabályok (és esetleg a korábbi tapasztalatok) alapján tudja kiszámítani a reakcióit/válaszait. Ugyan nem ismerem a clever bot belső működését, de feltételezem, hogy lebontja a kérdést alapvetően nyelvi szerkezetekre (alany, állítmány, ilyesmi) és ezek alapján próbál az előre beprogramozott válaszok közül találni egyet, ami hirtelen a legmegfelelőbbnek tűnik! Még az is elképzelhető, hogy azokat a válaszokat is mindig megtanulja, amiket ő kap egy-egy kérdésre! De ennyi...
Ha ennél szakmaibb választ szeretnél, akkor nézzél utána a megerősítéses tanulás és a mesterséges neuronhálók fogalmának kezdésként!
Kedves Kérdező!
1. válaszoló vagyok...
Ne haragudj, de szerintem kettőnk közül, ha valakinek fogalma nincs a mesterséges intelligenciáról, akkor az Te vagy!
Én programtervező informatikusként ilyen blokkot hallgattam a mesterképzésen, a diplomamunkám is érintette a témát és napi szinten figyelem a témába vágó újításokat. Nem mondom, hogy mesteri szinten értek hozzá, de tisztában vagyok a mesterséges intelligencia algoritmusok alapvetően működésével és a határaikkal.
Az öntudat egy nagyon egyszerű fogalom...próbáld meg megtanítani egy gépnek, sok sikert!
Az, hogy mit látsz a scifikben azt ne most össze a való élettel. És arra a robotra is kíváncsi lennék, amelyik okosabb a tinédzsereknél!
Biztos vannak más meghatározások is, de én ezt ismerem:
Három fajtát különböztetünk meg:
1. ANI (Artificial Narrow Itelligence, vagyis Szűk Mesterséges Intelligencia, esetleg Weak AI, gyenge MI): ilyennel tele van a mai világ. Az ANI egy előre jól meghatározott feladatot igen jól kezel, akár az embernél nagyságrendekkel gyorsabban és pontosabban, azonban képtelen arra a fajta absztrakt gondolkodásra és általános problémamegoldásra, mint az ember. A saját területétől eltérő problémával nem tud mit kezdeni. ANI lehet például egy önjáró autó szoftverrendszere, egy sakkprogram, vagy egy bot a Quake3-ban. Kicsit túlozva és közhelyesen "az ANI vezérli a világunkat".
AGI (Artificial General Intelligence, Általános Mesterséges Intelligencia, vagy akár Strong AI, Erős MI): olyan MI, ami egy ember intellektusával rendelkezik. Ilyen jelenleg még nincs. Egy AGI képes tanulni, elvonatkoztatni, tapasztalatokat leszűrni, tervezni, és általánosan problémákat megoldani, mindezt olyan könnyedén, mint egy ember.
ASI (Artificial Superintelligence, Mesterséges Szuperintelligencia): olyan AGI, ami intelligensebb az embernél. Olyan intelligencia, ami minden területen túlszárnyalja az emberi agy kapacitását.
#2, kérdező:
>japánban már okosabbak a mesterséges intelligenciák mint a teenagerek
Azok attól még ANI-k (gyenge MI-k). A saját területükön lehetnek jobbak, mint egy ember, de kizárt, hogy az általános intelligenciájuk akár csak a töredéke is lenne egy emberének. Bármilyen "okos" japán MI elé odaállva másodpercek alatt tudnál olyan kérdést feltenni neki, vagy olyan helyzetbe hozni, amivel egyáltalán nem tudna mit kezdeni.
Kérdező, ezek a cleverbot-típusú cuccok a szó szoros értelmében véve egyáltalán nem mesterséges intelligenciák, csak beszélgetőgépek. Mondatokra és kifejezésekre bontott meglévő beszélgetések óriási adatbázisából választják ki a válaszokat.
Bármit is hiszel a japán technika kiválóságáról meg a magyar fórumozók ostobaságáról, jelenleg semmi olyan mesterséges intelligencia nem létezik, ami az emberi intelligenciát képezné le vagy azzal versenyre kelhetne. Sőt egy állatéval sem, mert az állat képes új helyzeteket felismerni és kitanulni, ezek a gépek pedig csak annyival jobbak a 20 évvel ezelőttieknél, hogy sokkal nagyobb és bonyolultabb adatbázisokból sokkal gyorsabban keresik elő az emberek által előre beprogramozott megoldásokat. Ahogy az előttem szólók írták, egy-egy beprogramozott helyzetre ennek köszönhetően sokkal gyorsabban és pontosabban reagálhatnak, mint az ember - de ez igazából egy könyvelőprogramról is ugyanúgy elmondható.
6-os, értem a választ, egy kifogásom van:
"A saját területétől eltérő problémával nem tud mit kezdeni." Az ember se. Ha az a feladata, hogy javítson meg egy szuperszámítógépet, mivel nem az ő területe, ezért nem tudna vele mit kezdeni, vannak erre specifikálódott emberek, mint más-más feladatra, problémákra/területekre specifikálódott AI-k is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!