Mi értelme van a hulladék újrahasznosításának?
Az értelme, hogy maradjon termőföld a rengeteg szemét között. Ha nem haszonosítják újra, sokkal több keletkezik.
A leírásban feltett kérdésedre a válasz: profit.
En pl. nem szeretnem, ha a kiurult tejesdobozokat ujra megtoltenek...
Rengeteg csomagoloanyag van, amit egyszeruen nem eri meg ujra hasznalni, annyi energiat igenyel a kitisztitasa, fertotlenitese. Rengeteg olyan, amit azert hasznalnak, mert tizede a sulya az ujra hasznalhatoenak (ld. tejesuveg kontra tejesdoboz, muanyag uditospalack kontra uvegbol keszult, stb.), es a szallitasi koltsegek, uzemanyag sincs ingyen.
A kotelezo visszavalthatosag is csak felig mukodik, mert pl. a PET-palackokat a nemetek kotelezoen gyujtik - csak epp nem nagyon tudnak mit kezdeni a begyujtott anyaggal, mert magas koltseggel jar a megtisztitasa, homogenizalasa.
Helyesbítek: nektek nem lett bajotok.
És ha valamikor nem tisztítanának megfelelően, vagy valami keményebb fertőzés felüti a fejét, akkor például ez is lehet egy kemény járvány oka. Egyre többen vagyunk, egyre szűkebben, a járványveszélyek pedig nőnek. A tej meg különösen jó táptalaj.
Sok esetben a csomagolóanyag pedig szükséges - szállításhoz, leginkább, ezenkívül pedig, bármennyire is tiltakozunk, a termék esztétikai értéke is lényeges. Egyszerűen emberi igény. Pl ha valaki vesz egy egeret a számítógépéhez, akkor szinte biztos, hogy az ízlésesen szépen csomagolt terméket veszi. A legtöbb embernél az ár után a második legfontosabb a kinézet. Persze, felesleges, de ezt maximum törvényileg tilthatod, de akkor is lesz kiskapu (meg anyázás).
Nem értem mi a problémád az újrahasznosítással. Igen, vannak más módszerek IS, amikkel SZINTÉT csökkentjük a hulladéktermelést. De azoknak a használata eléggé limitált. Ezért mellettük is rengeteg szemét keletkezik. Ezért az újrahasznosítás jó dolog.
Úgy írsz, mintha ez valami döntési lehetőség lenne, vagy minden szemetet újrahasznosítással próbálunk eltüntetni, vagy egyáltalán nem termelünk szemetet. De a második lehetőség nem létezik. Természetesen igyekszünk csökkenteni a hulladéktermelést más módszerekkel is, de ez miért venne el az újrahasznosítás értékéből?
Inkább úgy képzeld el, hogy a hulladék újrahasznosítása miatt kevesebb nyersanyagot használsz fel. Ez természetesen csak elméletileg van így, mivel pl. több energiát használsz fel.
Másik kérdés: ha az emberek éheznek a túlnépesedés miatt egyes helyeken, akkor miért nem a szaporodásukat fogják vissza?
"Mi nagyjából 10 éve hordatjuk egy közeli tehenészetből a tejet. PET-palackban hozzák."
Az a baj, hogy nem látsz tovább a saját kicsi világodnál. Abból próbálsz mindent levezetni, ahogy te élsz. Csakhogy például Budapest mind a kb 1,8 millió lakója vagy hogy mondjak mást, New York mind a 10 millió lakója nem tudja egy közeli tehenészetből hozatni a tejet. Nincs az a mennyiségű közeli tehenészet, ami ellátna ennyi embert. A csomagolásra pont azért van szükség, mert nagyon sok ember él nagyon kicsi helyen, akiknek nagyon sok kaját kell vinni, méghozzá messziről. Nem vonulhat ki mindenki a zöldbe hogy biokertész legyen, mert ahhoz kb 10 bolygóra lenne szükség.
A szemét-kérdéssel nagyon sokan foglalkoznak nálad okosabb és képzettebb emberek. Nyilván abban igazad van, hogy jó lenne, ha nem lenne annyi szemét, de másfelől az is jó lenne, ha nem használnánk annyi energiát. Márpedig, ahogy írták, az újra használható csomagolóanyagok előállítása, szállítása, visszavétele, tisztítása mind-mind energia- és anyagigényes folyamat, azaz benzint égetsz, vizet használsz, mosogatószert, stb-stb. Vagyis amit nyersz azon, hogy nincs annyi PET palack, elveszted azon, hogy a visszavehető palackot hozod-viszed, tisztítod, stb.
Ráadásul a hulladék-újrahasznosítás az nem merül ki a PET újrahasznosításban. Nem is értem, miért csak erre koncentrálsz. Ott a papír, a többi műanyag mint a PP és a PS, az üveg, a fémek. Papírdoboz helyett például miben árulnád a TV-t vagy a porszívót? Visszaváltható fémdobozban? Hogy ha veszel egy TV-t, akkor legyen egy összetéphetetlen, útban levő bazi fémdobozod, amivel még egyszer vissza kell menni a boltba? És a tea? Csoki? Játékok? Régen ezeket gyönyörű fém- és fadobozban árulták, de luxuscikknek számítottak, és csak a gazdagok engedhették meg maguknak. Ma viszont tömegével fogyasztjuk őket, és egy gazdagabb meg egy szegényebb háztartás közt maximum annyi a különbség, hogy Dilmah vagy Tesco tea van otthon. Ha ezeket nem papírba raknák, a papírt pedig nem használnák újra, akkor iszonyatosan sok nyersanyag menne el. És a fa nem is újrahasznosítható, legalábbis mint fa biztos nem.
"Több energiába kerül a nyersanyagból előállítani a terméket, mint egy meglevő termék anyagát újrafelhasználni.+
Bizonyos esetekben talán igaz is lenne, de az energiafelhasználás nem simán azt jelenti, hogy fogom a használt anyagot, újraolvasztom és kész.
A hulladékot válogatni kell, tisztítani, fertőtleníteni, szállítani. Polimereknél elég kevés nyerhető vissza egyszerűen, először monomereire bontás történik, aztán újra polimerizálás, gyakorlatilag majdnem nulláról indulva kell gyártani.
Csak a nyersanyag spórolódik meg részben, ami általában főleg kőolaj, alkohol. De energiát nem spórol, sőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!