Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy furcsa megfigyelésemen...

Egy furcsa megfigyelésemen keresztül elmagyarázza valaki az IQ fogalmát?

Figyelt kérdés

Fabio Caruana második a jelenlegi felnőtt sakkvilágranglistán. Tehát jól sakkozik. Megnéztem egy interjút tőle és rájöttem, hogy nincs átlag feletti értelmi képessége, vagy legalábbis abban az interjúban nem kötötték őt a logika magas szintű szabályai.


Ez az interjú az:

https://www.youtube.com/watch?v=n3KtezIhMsE


És a kérdés, hogyan lehet valaki, ráadásul ennyire fiatalon, második a sakk világranglistán, miközben átlagos értelmi képességgel (IQ) rendelkezik.


Persze, most lehet, hogy fura, hogy ha egyszer nem tudom mit jelent az IQ, akkor mégis hogyan tudom megítélni, hogy neki mennyi. Azt mondanám, hogy van egy elképzelésem az IQ-ról, és kíváncsi vagyok, hogy jó-e, és ezért szeretném ha valaki ezen a példán keresztül magyarázná el az IQ fogalmát az ő meglátása szerint.


Hasonlít ez az eset arra, hogy nekem lehet rossz a helyesírásom és magas az értelmi képességem egyszerre?



#sakk #IQ #fabiano caruana
2014. nov. 22. 14:45
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
100%

Igen, természetesen azt is fel kell tenni, hogy a legjobb tudás szerint lett kiértékelve.

Szerintem tölts ki egy (vagy néhány) IQ-tesztet. Semmi köze a szabadsághoz. Kapsz ilyen ábrákat, és meg kell találni a következő ábrát. Vagy kapsz betűket, szavakat, számokat (vegyesen, mert magában mindegyik torzít) és ebből ki kell találni a következőt. a, b, c, d vagy e. Utána összeszámolják, hogy mennyit találtál meg, és ez alapján kapsz egy pontszámot.


"Valahogy az IQ-nak köze kell legyen a szabad akarathoz."


Nem tiszta nekem, hogy mit értesz szabad akarat alatt.


"Az a baj, hogy lehet, hogy sikerült visszalépnünk oda, amit a legelső hozzászóló kérdezett. Hogy mi alapján gondolom, hogy Fabiano-nak csak átlagos értelmi képessége van."


Igen, ezt nem lenne hátrány ha elárulnád.


"Hiszen honnan lehet tudni, hogy nem csak viccből csinálta azt a logikai hibát. Szegény végre kiszabadult a sakk merev szabályrendszere alól, és úgy gondolta megvicceli a hallgatóságot egy ellentmondással."


Nem hiszem. De ennél sokkal kielégítőbb választ tudok adni, ha elárulod, milyen hibát tulajdonítasz neki.


"az IQ teszt azt méri, hogy mennyi kérdésre feleli ugyanazt a kérdés feltevője és megválaszolója."


Nem. Az IQ teszt nem a kérdés feltevőjére van vonatkoztatva, hanem az átlagra. A teszteket statisztikai alapokon kalibrálják. Az átlag pont száznál legyen, a szórás megfelelő legyen (az emberek pont 95%-a legyen kétszeres szóráson belül azt hiszem), stb. Ezen kívül pedig egy csomó más kritériumnak is meg kell felelni persze. De hogy ezek pontosan mik, az teljesen önkényes. Az IQ teszt egy társadalmon belül elhelyez egy önkényes rendszerben. Ha csak egy ember van a világon, az ő IQ-ját mérni értelmetlen.


"Lehet, hogy az a válasz, hogy nem létezik az a fajta abszolút IQ, amire én gondolok?"


Igen. Gondolom te valami olyat képzelsz el, hogy az IQ egy abszolút okosságot mér. A probléma ott van, hogy nincs ilyen dolog, ezért nem tudjuk mérni.

Mennyi "gondolkodási sémát" ismersz? Már ezt lehetetlen meghatározni. De most nézzük meg, hogy milyen gyorsan tanulsz meg egy újat. A kérdés az, hogy az új milyen kapcsolatban áll az eddigiekkel. Ha mondjuk jól értesz a számokhoz, akkor újabb számokhoz kapcsolódó sémákat könnyebben fogadsz be. Ha jól értesz az absztrakt művészetekhez, akkor meg nehezebben fogadsz be számokkal kapcsolatos új "sémákat". Nincs olyan új "séma", ami egyáltalán semmilyen kapcsolatban nem áll a régebbiekkel.

2014. nov. 22. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy most már azon a szinten vagyunk, ahol Putyin szavainak értelmet adunk, amikor azt mondjam, hogy a Szovjetunió nyerte meg a hidegháborút. Mert lehet, hogy egy bonyolult szinten tényleg ők nyertek. Mondjuk egyszerű szinteken, úgy, mint ételmennyiség, hadállomány,..., az amerikaiak nyertek, de lehet, hogy a szovjetek egyszerűen IQ-ban fejlődték őket túl, és megértették, hogy úgy a legegyszerűbb legyőzni az amcsikat, hogy ha azt mondjuk nekik, hogy győztek és elérjük, hogy el is higgyék. Sőt, ez a szint egészen konkrétan az, amikor bátran állíthatom, hogy ez a valóság, mivel senki nem tudja rám bizonyítani, hogy nem igaz.
2014. nov. 22. 19:23
 23/26 A kérdező kommentje:

Amúgy ebbe a problémába már egy csomószor beleütköztem. Ez adja a nihilizmus alapját többek között, ami pontosan az igazolhatatlanság miatt mondja, hogy semmi nem létezik.


Nincs valakinek ötlete, hogy hogyan lehetne feloldani ezt a problémát?

2014. nov. 22. 19:43
 24/26 anonim ***** válasza:
100%
Mindenféle irónia és szarkazmus nélkül javaslom, hogy ma már próbálj vagy nem agyalni, szívj egy kis friss levegőt vagy olvass valamit, ami egy témára koncentrál, mert megszaladt veled a ló, és átestél a másik oldalára, zavart vagy és dezorientált, nem izgatott. Ez mindenkivel előfordul, aki képes valódi gondolkodásra, szóval ne érts félre, nem ítélkezni akartam, csak rávilágítani, hogy vedd észre, hol a határ kesze-kuszaság és átgondoltság között. Pihenj!
2014. nov. 22. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
"Kasparov: 190", ezt honnan gondolod/tudod? Mert ez kb 1 milliárd emberőből egynek van.
2014. dec. 8. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
"De akkor annak a programnak magasabb az IQ-ja Kasparovnál, ami megverte őt?" Ez kb. olyan mint ha van egy program és egy matematikus és mindketten ezt a feladatot kapják: hány 3 jegyű számot lehet alkotni 0, 1, 2...9 számjegyek felhasználásával ha, nem tekintjük külön számnak, azt amiben szerepel ugyanaz a szám. Most nyílván a számítógép sokkal gyorsabb lesz, de egy más típúsú feladatot nem tudna megoldani, míg a matematikus igen.
2014. dec. 8. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!