Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Egy furcsa megfigyelésemen...

Egy furcsa megfigyelésemen keresztül elmagyarázza valaki az IQ fogalmát?

Figyelt kérdés

Fabio Caruana második a jelenlegi felnőtt sakkvilágranglistán. Tehát jól sakkozik. Megnéztem egy interjút tőle és rájöttem, hogy nincs átlag feletti értelmi képessége, vagy legalábbis abban az interjúban nem kötötték őt a logika magas szintű szabályai.


Ez az interjú az:

https://www.youtube.com/watch?v=n3KtezIhMsE


És a kérdés, hogyan lehet valaki, ráadásul ennyire fiatalon, második a sakk világranglistán, miközben átlagos értelmi képességgel (IQ) rendelkezik.


Persze, most lehet, hogy fura, hogy ha egyszer nem tudom mit jelent az IQ, akkor mégis hogyan tudom megítélni, hogy neki mennyi. Azt mondanám, hogy van egy elképzelésem az IQ-ról, és kíváncsi vagyok, hogy jó-e, és ezért szeretném ha valaki ezen a példán keresztül magyarázná el az IQ fogalmát az ő meglátása szerint.


Hasonlít ez az eset arra, hogy nekem lehet rossz a helyesírásom és magas az értelmi képességem egyszerre?



#sakk #IQ #fabiano caruana
2014. nov. 22. 14:45
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:
Nem okosabb a program, mint a programozó, nincs magasabb IQ-ja. Pedig egy jó program pl. sokkal gyorsabban ad össze számokat, mint bármilyen ember.
2014. nov. 22. 17:16
 12/26 anonim ***** válasza:

A gép bizony "nyers erővel", pusztán előreszámolási képességével győzte le Kasparovot, mindazonáltal az ember nem így működik. Az a gép nem intelligens, hanem hatalmas számítási teljesítménnyel bír, míg a nagymesterek fejében kombinációs sémák alakultak ki - olyanok, amiket mi elképzelni sem tudunk, tehát valóban, a sakk egy bizonyos szintig (mesterjelölt) tanulható, durván sarkítva, magolható, de ezen a szinten túl már bonyolult sémák, lépésrendszerek állnak a sakkozási képesség mögött, de egyáltalán, minden egyéb komplex problémamegoldás mögött.

Ajánlom figyelmedbe Mérő László - Észjárások című művét, sok dologra rávilágít a(z) (mesterséges)intelligencia kapcsán, amit sok, direkt ilyen célzatú kutatással támogat meg.

2014. nov. 22. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:

Egy számítógépnek nincs értelmezhető IQ-ja. Teljesen máshogy lehet mérni egy számítógép "erősségét" mint egy emberét. Egy sakkmotor kérdése pedig még bonyolultabb. Ezeknek már a hardvere is úgy van felépítve, hogy kizárólag sakkozni legyen képes. Ilyen körülmények között nyilván 0 az IQ-ja minden más tekintetben. De nem is az a célja, hogy más területeken jól teljesítsen. Szóval egy sakk motor IQ-járól beszélni az kb olyan, mint azt mérni, hogy a házad milyen gyorsan tud elmenekülni a támadó medvék elől. Nyilván rosszul teljesítene, mert értelmetlen a kérdésfelvetés. Ha építenél egy IQ-teszt megoldó gépet, akkor az meg jól teljesítene IQ-teszteken, de arra sem mondhatnánk, hogy különösebben okos, hiszen az is megbukik bármilyen más kérdésben, mint az olyan jellegű tesztek kitöltése, amire programozva van.


Nincs olyan számítógép, ami tartalmazza az összes létező sakk-kombinációt. A végjátékot tartalmazzák, ha jól emlékszem az összes olyan esetre, amikor 6 vagy kevesebb bábu van a pályán. Ezen kívül pedig tartalmaznak néhány megnyitás-variációt. A mai nagyon fejlett sakk-gépek több százezret. Vagyis kb öt-tíz lépés mélységig. Ha a nagymester van fehérrel, akkor nem felkészületlenebb az általa választott megnyitásban, mint maga a gép. És ami a kettő között van, az egy bonyolult kiértékelési rendszer alapján működik, ami a bábuk értékét határozza meg az adott helyzetben, és előre számítva sok lépéssel. Egy ember képtelen mondjuk egymillió variációt fejben tartani, viszont teljesen máshogy is áll a játékhoz. Egy sakk motor sem végtelenül jó, az Élő pontszámuk valamivel 3000 fölött van, de nem "végtelen". Egy top ember játékos le tudja őket győzni néhanapján. Szóval a lényeg a lényeg, fogalmad sincs miről beszélsz.


"Amikor IQ-ról, és az azt nehézzé tevő szabadságról beszélünk, akkor olyasmiről van szó, hogy nincs egyszerűen kiértékelhető végeredmény. Hanem van valami és akkor arról el kezdhetnek záporozni az ötletek, hogy az micsoda, Malajzia, traktor, végeredmény, alma vagy ember."


Ezt nem igazán értem, hogy képzelted el. Az IQ teszt olyan kérdéseket tesz fel, amikre van egyértelmű eredmény, és azt méri, hogy hányat találtál el ezekből. Nem azt mérik, hogy milyen gyorsan tudsz random válaszokat kigondolni.

2014. nov. 22. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:

# 12

Ez a definíció elég jó. A felvetésem annyi, hogy maguk a sémák is olyanok, mint bármilyen kombináció, betanulhatóak. Szóval ha sémákkal kellene leírjam, hogy szerintem mi az IQ, akkor sarkítva úgy írnám, hogy minél gyengébb kiinduló sémákból elkezdek sakkozni, (mondjuk konkrétan soha nem sakkoztam, soha nem vettem részt egyetlen matematika órán, és még sosem volt nyitva a szemem korábban) és mégis minél jobb eredményt érek el, annál magasabb az a minimum értelmi képesség(IQ), ami ehhez szükséges volt.


Vagy te nem ezt érted séma alatt? Te már a sémába eleve beleveszed annak alkalmazását is?


Egyébként a Mérő Úrtól már láttam egy előadást, elég okosnak tűnt. De lehet, hogy csak egy adattáblából dolgozott ő is? :D


Máshogy le tudnád még írni mit értesz séma alatt?

2014. nov. 22. 17:43
 15/26 A kérdező kommentje:

# 13

Szerintem ha valami egyértelmű eredményt ad, az nem alkalmas IQ mérésére. Maga a sakkjáték is egyértelmű eredményt ad, mégsem jó IQ mérésre. Most csak mondok egy példát: Mi van, ha az ellenfeled, akit egyébként le fogsz győzni a sakkjáték végén, végig szórakozik veled? Mi van, ha ő szabad, és nem izgatja nagyon, hogy veszíteni fog, vagy éppen pontosan az izgatja, hogy hogyan tud biztosan veszíteni?


Ebben a példában ő okosabb nálad, tegyük fel, te meg jó sakkozó vagy, és sakkozol, próbálsz nyerni és mint mondtam nyerni is fogsz a végén. De mi van, ha te hozzá képest csak egy gép vagy, és miközben te úgy viselkedsz, mint egy gép, olvasgatod az adattábláidat, amiben persze nem azok a lépések vannak, amik vesztéshez vezetnek, hanem fordítva, akkor te nem fogsz tudni az ő szabad játékában játszani. Mert te egy gép vagy, ő meg nagyon unatkozik, hogy pont úgy viselkedsz vele, mint egy kő szokott vele, vagyis hiába küld jelzéseket, te nem reagálsz, hanem az adattáblában megírt dolgokat teljesíted.

2014. nov. 22. 17:49
 16/26 anonim ***** válasza:

Persze hogy tanulhatók a gondolkodási sémák, ezt mindenki tudja. Az IQ-nak inkább ahhoz van köze, hogy hány ilyen gondolkodási sémát ismersz és mennyire, és nem ahhoz, hogy nulláról mennyi idő alatt tudod megtanulni. Az senkit sem érdekel. A sakknak magas szinten szintén ehhez van köze. Nyilván ha sok idő megtanulni neked egy sémát, akkor sokkal kevesebbet fogsz ismerni.


"Szerintem ha valami egyértelmű eredményt ad, az nem alkalmas IQ mérésére"


Tehát szerinted az IQ egy mérhetetlen dolog? Mert ezt állítod. Egy olyan mérőszámnak amit elképzelsz a világon semmi értelme nem lenne.


"Maga a sakkjáték is egyértelmű eredményt ad, mégsem jó IQ mérésre."


Ha a két játékos gyakorlatában nagy különbség van, akkor nem, de ha nincs, akkor szerintem igen.


"Most csak mondok egy példát: Mi van, ha az ellenfeled, akit egyébként le fogsz győzni a sakkjáték végén, végig szórakozik veled? Mi van, ha ő szabad, és nem izgatja nagyon, hogy veszíteni fog, vagy éppen pontosan az izgatja, hogy hogyan tud biztosan veszíteni? "


Mi van ha valaki szórakozásból üresen adja be az IQ tesztet? Akkor neki nullás az IQ-ja? Nyilván nem. Nyilván minden tesztnél fel kell tenni, hogy a legjobb tudás alapján lett kitöltve, különben nincs értelme. Semmilyen vizsgálatot nem lehet úgy csinálni, hogy előre feltesszük, hogy az eredmények meg vannak hamisítva.

2014. nov. 22. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

# 16


És szerintem azt is fel kell tenni, hogy a legjobb tudás szerint lett kiértékelve.


Én nem tudok elrugaszkodni attól az elképzelésemtől, hogy az IQ-ban a szabadság foka is benne van. Attól, hogy jó sémáim vannak a sakkra, még lehetek egy program. Egy programnak meg nincs IQ-ja, hanem egy megalkotója van, ami megírta, hogy milyen eredményt adjon. Valahogy az IQ-nak köze kell legyen a szabad akarathoz.

2014. nov. 22. 18:22
 18/26 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy lehet, hogy sikerült visszalépnünk oda, amit a legelső hozzászóló kérdezett. Hogy mi alapján gondolom, hogy Fabiano-nak csak átlagos értelmi képessége van. Hiszen honnan lehet tudni, hogy nem csak viccből csinálta azt a logikai hibát. Szegény végre kiszabadult a sakk merev szabályrendszere alól, és úgy gondolta megvicceli a hallgatóságot egy ellentmondással.
2014. nov. 22. 18:25
 19/26 A kérdező kommentje:

Akkor lehet, hogy az van, hogy nem azt jelenti az IQ, amit én annak gondoltam? Hiszen ezek alapján nekem úgy tűnik, hogy az IQ teszt azt méri, hogy mennyi kérdésre feleli ugyanazt a kérdés feltevője és megválaszolója. Tehát, mint nem akarná egy univerzális rendszerben elhelyezni a válaszolót, mint aminek én az IQ teszteket gondoltam, hanem egyszerűen relatív eredményt közül, mégpedig azt, hogy a kérdező és a válaszoló mennyire pendül egy húron.


Lehet, hogy az a válasz, hogy nem létezik az a fajta abszolút IQ, amire én gondolok?

2014. nov. 22. 18:30
 20/26 A kérdező kommentje:
Lassan a mondataim megértése túl magas IQ-t igényel, a sok elírás miatt. :D Bocs, hogy így írok, de az utolsó nagy lemmingvándorlás óta nem voltam ennyire izgatott.
2014. nov. 22. 18:34
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!