Miért vékonyodik el a vízcsapból kifolyó folytonos vízsugár?
Adott idő alatt azonos mennyiségű víz folyik ki. A gravitáció hatására a vízmolekulák szabadesésben folytatják útjukat a "torkolattól" lefelé. Mivel gyorsulnak, ezért adott idő alatt egyre nagyobb távolságokat tesznek meg. De a kifolyó víz mennyisége azonos, ebből következik, hogy ugyanaz a vízmennyiség minél lejjebb ér, annál nagyobb sebességgel halad, tehát annál hosszabb távolságra jut azonos mennyiségű vízmolekula. Tehát a közelítőleg henger alakú vízsugár minél lejjebb ér, annál jobban megnő a hossza, a térfogata azonban nem változik, így az átmérőjének kell csökkennie.
Remélem érthetően sikerült megfogalmaznom :)
Képzeld el, hogy egy csőben folyik a víz, ami egyre szűkül. Ahhoz, hogy a szűkebb helyen is átfolyhasson ugyanaz a vízmennyiség, egyre gyorsabban kell folynia.
Itt fordítva van ok-okozat: azért folyik egyre vékonyabb sugárban, mert egyre gyorsabban folyik(gravitáció), keskenyebb sugár is elég a mennyiség átfolyásához.
Úgy is lehetne, hogy nem vékonyodik a sugár, hanem levegősödik, tehát egyre több levegőt tartalmazna a vízsugár.
Azért nem így van, mert a vízmolekulák is vonzzák egymást - ha kis mértékben is - tehát a vízsugár "összetart".
Amikor nagyon elvékonyodik a sugár, az előbbi vonzás már relatíve nagy mértékű lesz - gömb alakúra húzza össze, ill. a légellenállás miatt cseppalakú lesz.
Teljes mértékben érthető volt mind a két megfogalmazás és hasznos is.
Köszönöm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!