Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hétkoznapi példákat szeretnék...

Hétkoznapi példákat szeretnék kérni arra, hogy a csuszási surlodás nem fékez hanem gyorsit. Minél hamarabb kérlek válaszoljatok és egy pár mondatban fejtsétek ki, hogy miért gyorsitja a tárgyat?

Figyelt kérdés

2014. jan. 14. 17:23
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Bármilyen példa megteszi, aminek az a lényege, hogy egy tárgyra ható gyorsító erő csúszási súrlódásból adódik. Pl. ha egy csúszós felületre teszel egy szintén csúszós lapot, és arra nekifutásból ráugrasz, akkor te súrlódás révén gyorsítod fel a lapot magad alatt.


Vagy ha a nedves szappant kilövöd az ujjaid közül úgy, hogy a végét összeszorítod.


Ilyesmik.

2014. jan. 14. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
72%

A szappanos példánál a súrlódás pont lassít, ezért kell, hogy nedves legyen a szappan: minél kevésbé csússzon. Ott a „szorító” erőddel gyorsítod fel.


Az első példádnál ugyanígy elég szerencsétlen az indoklás.


Jobb példa: mikor kipörgő kerékkel indul az autó, akkor a csúszási súrlódás gyorsítja. (Ha rendesen, tapadó kerékkel, akkor meg a tapadási, ami nagyobb. Ezért jó a kipörgésgátló.)


Hasonló, mikor a levegőben megpörgetsz egy karikát és a földre ejted. Amíg nem tapad meg, addig a csúszási súrlódás gyorsítja. (Sőt, csak addig gyorsul, még meg nem tapad, ugye…)


(Amúgy a pozitív irány megválasztásától is függ, hogy mi a gyorsítás és a lassítás… Itt most azért kötöttem bele az előzőbe, mert az ő példáiban csúszás csökkenteni igyekezett a sebességnagyságot, az enyéimben meg növelni.)

2014. jan. 14. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Koszonom szépen a vàlaszokat!

Sokat segitettetek...

2014. jan. 14. 18:04
 4/11 A kérdező kommentje:

2. vàlaszolo a karikàst hogy érted?

Ha tudtok mondjatok még...

2014. jan. 14. 18:14
 5/11 A kérdező kommentje:
Tehàt a sielés is ide tartozhat akàr?
2014. jan. 14. 18:20
 6/11 anonim ***** válasza:
72%

Menj be a tesiszertárba, fogj meg egy hullahoppkarikát, hogy a forgástengelye vízszintes legyen, és egy határozott rántással pörgesd meg a levegőben. Mikor leesik, akkor eleinte csúszva gördül, de lassan elindul. Amíg csúszik, addig gyorsítja a csúszási súrlódási erő. (Miután már gördül, akkor csak tapad, és a gördülési és közegellenállás lassítja.)


A síelés akkor jó példa, ha felfelé választod a pozitív irányt, azaz gyorsítás alatt nem a sebességnagyság növelését érted… Ott köznapi, egyszerű értelemben a gravitációs, és nem a csúszási súrlódási erő gyorsít.


Nem akarom megbántani a 17:41-est, de sajnos hangsúlyoznom kell, hogy szerintem hülyeséget írt.

2014. jan. 14. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Oké koszonom a vàlaszodat...
2014. jan. 14. 18:42
 8/11 anonim ***** válasza:

1. válaszoló vagyok. Imádom, amikor valaki elkezd okoskodni, és a jó válaszokról bebizonyítja, hogy rossz, de ő jobbat tud.

Sajnos a 2. válaszoló nem gondolta át eléggé, hogy mit ír. Az ő példái jók, csak éppen az totál hülyeség, amit az enyémről mond.


Természetesen ha egy csúszós linóleum padlóra fektetsz egy szintén csúszós anyagból készült lapot, és erre ráugrasz vagy akár rádobsz valamit, az egyrészt elkezd csúszni a lapon, másrészt ezzel a súrlódással elkezdi mozgatni a lapot is - ergo csúszási súrlódási erővel gyorsítasz.


A szappan esetében direkt odaírtam, hogy NEDVES legyen a szappan. Egyedül a szorító erőddel nem gyorsítasz semmit, ami ugyebár abból is látható, hogy ha nem volna nedves a szappan, akkor nem csúszna ki a kezeid közül. Akkor tapadás volna, nem csúszás. De ha nedves a szappan, akkor van csúszás, és akkor vajon mi a fityfene gyorsítaná a szappant ha nem a súrlódás? Ahogy az éknek mint egyszerű gépnek a működési elve is a súrlódásnak, csak ott a szorításból adódó tapadási súrlódásnak köszönhető.


Tehát 17:41-es nem írt hülyeséget, csak 17:54-es nem gondolta át eléggé.

2014. jan. 15. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Oké, a csúszós lapos példádat elfogadom. Azzal csak annyi volt a bajom, hogy nem volt teljesen egyértelmű, hogy a lap mindkét oldala legyen csúszós. (És tényleg csak annyit írtam róla, hogy szerencsétlen az indoklása.)


A szappanos viszont továbbra sem meggyőző. Ha ott a súrlódás gyorsít, akkor miért nem gyorsul jobban, ha nagyobb a súrlódás?


Vagy:

Ennyi erővel ezzel analóg a kéttonnás páncélszekrény a tükörsima műjégpályán, ahol ugyebár kicsi a súrlódás: amikor elkezded tolni, akkor megmozdul. A te logikád alapján ez nem lehet pusztán a te tolóerőd miatt, hiszen ha a tapadós gumipadlón, vagy a betonon próbálnád tolni, akkor meg se moccanna. Tehát a súrlódás gyorsítja a páncélszekrényt a jégen?!


A szappannál is egyre növekvő erővel tolod, ahogy az ujjaid lecsúsznak róla. De a szappant nem súrlódás gyorsítja, épp annak a hiánya hagyja/kényszeríti az ujjaidat, hogy told, és ne szorításod a továbbiakban ne tartsa a kezedben.


Azért kellett kiemelnem, hogy hülyeséget írtál, mert a kérdező el akarta kezdeni minden csúszós példába belemagyarázni, hogy a csúszás gyorsít.

2014. jan. 15. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Hát ha most arra gondolok, hogy egy nehéz szekrényt is könnyebb arrébb tolni, ha beszappanozzuk a padlót, akkor ilyen értelemben a csúszási súrlódás gyorsít, hiszen elősegíti a csúszást, azaz gátolja a gyorsításnak ellenszegülő erőhatást. Én csak ilyesmire gondoltam a szappannal kapcsolatban.


De beismerem, hogy ez más (kissé erőltetett) értelmezés, és valószínűleg fizikaórára nem ez kell.

2014. jan. 15. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!