Szerintetek mikor lesz képes az ember a hosszútávú, polgári űrutazásra?
Mit jelent a hosszú táv? Jelenleg még a Marsra sem jutottak el emberek, tehát számunkra még az is hosszú táv, de már legalább látjuk a fényt az alagút végén, tehát technológiailag már lehetséges lesz talán egy évtizeden belül eljutni a Marsra.
Viszont ha a hosszú táv alatt fényévnyi távolságokra történő utazást értesz, akkor lehet, hogy sohasem. A közelében sem vagyunk annak a technológiának, amely segítségével nagy távolságokat gyorsan tudnánk megtenni, és lehet, hogy pont azért nem, mert nem is létezik ilyen technológia, egész egyszerűen a fizika törvényei nem adnak lehetőséget arra, hogy elég gyorsan utazzunk, vagy egyéb gyakorlati okok miatt lehetetlen, pl. megfelelő mértékű energia híján.
Gondolj bele, a mai leggyorsabb űrjárművek is mindössze csak a fénysebesség kb. 20 ezred részével képesek haladni, tehát még a legközelebbi csillaghoz, a Proxima Centauri-hoz is 80 ezer évig tartana az út.
Ha sikerülne a saját technológiánkat annyira felülmúlni, hogy a mostaninál 100szor gyorsabb űrjárműveink legyenek, még mindig 800 évbe telne odaérni..
Tehát a válasz: teljesen megjósolhatatlan, lehet, hogy sohasem, de az is lehet, hogy bekövetkezik valami hatalmas tudományos áttörés akár pl. a következő évben, és rájövünk valamire, akkor viszont akár már 30-40 éven belül is képesek lehetünk rá.
Előző,nem igaz
A mostani technikával megépíthető leggyorsabb űrhajóval 100 év alatt meg lehetne járni az Alfa Centaurit
A polgári űrutazás pedig valószínűleg pár évtizeden belül a nyugati társadalmakban élő emberek nagy részének elérhető lesz
(Nem bolygóközi,csak az űrbe jutás)
Mostanában eléggé begyorsultak az ez irányú fejlesztések
A cél az lenne,hogy kialakuljon egy olyan piaci környezet mint most az okostelefonoknál,több egymással vetélkedő cég,ez a fejlődés egyik hajtómotorja
"Előző,nem igaz
A mostani technikával megépíthető leggyorsabb űrhajóval 100 év alatt meg lehetne járni az Alfa Centaurit"
Hát, google szerint a leggyorsabb ember alkotta eszköz eddig a Voyager-1, ami 17 km/s sebességgel képes utazni.
A fénysebesség ugye 300 000 km/s,
tehát 300 000 / 17 = kb. ~ 17000, tehát a fény 17 ezerszer gyorsabb, mint a Voyager. Ez azt jelenti, hogy azt a utat, amit a fény 1 év alatt jár be, nekünk 17 ezer évig tartana.
Az Alfa Centauri 4,3 fényév, tehát kb. 80 ezer évbe telne odaérni.
De tegyük fel, hogy neked van igazad, és képesek vagyunk 4 fényévet 100 év alatt megtenni. Ezt azt jelenti, hogy 1 fényévet 25 év alatt teszünk meg, azaz a fénysebesség 25-ödével vagyunk képesek utazni, ez
12 ezer km MÁSODPERCENKÉNT, ami teljességgel ki van zárva.
Folyt:
még ha a relativisztikus hatásokat is figyelembe vesszük, és nem a számunkra eltelt időt,hanem az űrhajó sajátidejét mérjük, akkor sem érnénk oda 100 év alatt, egyszerűen annyira lassúak vagyunk a fényhez képest, hogy az távolság-kontrakció szinte észrevehetetlen mértékű az űrhajóink számára.
Előző,nem azt írtam hogy a leggyorsabb ember alkotta tárgyal lenne ennyi idő,a Voyager szondáknak nem az volt a feladata hogy minél gyorsabbak legyenek
A MAI TECHNIKÁVAL megépíthető leggyorsabb űrhajóval lenne 100 év
A technológiát nukleáris impulzus meghajtásnak hívják,és már a 60as évek óta adott
Jövőt jósolgatni tudományos megalapozottság nélkül... Hát nem mondom, szórakozásnak (már ha az) elmegy, de hogy komolyan lehessen venni, az erősen kétséges.
Észre kellene venni, hogy minden eseményhez először kellő igény kell, utána olyan költség, amelyet azért az igényért hajlandók valakik megadni.
Az űrbe eljutni - a szórakozás szintjén - 50 éve is adott volt. Csak amennyibe került - bár sokan akartak kijutni - senki sem akarta megfizetni. Most mintegy 15-25 millióba jön, minimális egészségi feltételek mellett ezt más elég sokan megfizetik az ide vágyók. Nyilván később olcsóbbá válik ez is, akkor még többen tesznek egy "ugrást".
Ugyanez a helyzet a bolygóközi utazással is. A Marsra el lehet menni - technikailag. Sokan szeretnének. De egyelőre senki nem akad, aki legalább a holdutazást kifizetné. Pedig ha akadna, megszerveznék.
Semmi olyant nem fedeztek fel - és erős a valószínűsége, hogy nem is fognak - ami az embernek annyira nélkülözhetetlen, hogy (akár nemzetközi összefogással és pénz összedobással) érte menjen. Olyasmi, amire az embernek életbevágóan szüksége lehet, akkor fog felmerülni, ha az ember lesz olyan ostoba, hogy tönkretegye a földi forrásokat. Egyidejűleg képtelen legyen helyettesítőt találni.
A hosszútávú - csillagok közötti és szórakozást célzó - polgári űrutazás akkor jön szóba, ha ez annyira olcsó lesz, hogy az azt igénylő egyén meg tudja fizetni a költségeit. Ennek belátásához annyira nincs információ, hogy gondolkodni sem érdemes rajta. Persze ha valakit az tesz boldoggá, hogy ezen fantáziál, tegye, nem kerül semmibe. Ráadásul semmi esély rá, hogy az életében bárki is megcáfolja (vagy megerősítse). Nosza tehát, aki akar, fantáziálgasson.
Gondolom #4 az ionhajtóműre gondolt,
amivel lassan, de igen nagy sebességet el lehet érni.
(Persze van még mit csiszolni rajta!)
"A technológiát nukleáris impulzus meghajtásnak hívják,és már a 60as évek óta adott"
Nos, idézet a Wikipédiáról:
"A projekt alatt tanulmányozott verziók sebessége 20-30 km/s volt"
Az 2x annyi csupán, mint a Voyager.
Egyébként nem ellentmondásos szerinted, hogy rendelkezésre áll a technológia, az ürhajók mégsem igy müködnek? Nyilván van valami akadálya annak, hogy nem épitettek még ilyen ürhajókat.
Na mind1, nem kötözködni akarok én, csak ne állitsunk be ténynek hamis dolgokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!