Mit tegyek, hogy felgyorsuljon az agyam?
Olajos magvak, olajos halak segítik az egy működést. Ezen felül a koncentráció egy adott feladatra sokat segíthet.
Nem csak a tanuláskor, hanem minden helyzetben igaz a Zen tanítása:
1: Koncentrálj
(Ha elkezdesz egy dolgot, olyan jól csináld, ahogy csak bírod! Ne multi-taszkolj, mert az ellopja az idődet és megzavar)
2: Tartsd tisztán az elméd
(Ha máson kattog az agyad, nem fogsz tudni boldogulni a dolgoddal)
3: A kezdő elméjével gondolkodj
(Sosem tanultál még eleget, mindig van új dolog, ami kezdő szemszögét kívánja meg.)
4: Kapcsold ki az EGÓdat
(Minőségi munkához nem csak a teljesítmény, de a mások is számára érthetően előadása / rögzítése szükséges.)
5: Nincs vége a munkának
(Egy nap munka nélkül olyan, mint egy nap élelem nélkül. Mindig legyen következő cél, amit el akarsz érni.)
6. Maradj csöndbe!
(Ha nincs konkrét mondani valód, ne fecsegj.)
7. Éberség, Gondoskodás, Tudatosság
(Ha egyedül élsz, egyedül fogsz meghalni, és a Világ megy tovább nélküled is. Dolgozol - ez jó. De pihenni is kell, levegőt venni, élni. Tanuld meg, hogy mi az, ami feltölt téged testileg-lelkileg. Ez lehet egy jó kaja, egy kis testmozgás, vagy egy érdekes kiállítás. Ha nem tudsz kikapcsolódni, nem tudsz dolgozni sem.)
8. Nincs főnök
(Van, aki megmondja mit kell tenned, és kirúghat. De! Senki kedvéért ne dolgozd magad betegre. Tudj nemet mondani olyan esetekben, ami már neked túl sok.)
9. Csinálj valami teljesen mást
(Legyen hobbid! Ami teljesen más, mint az, amivel dolgozol. Meditáció, küzdő sport, horgászás, vitorlázás, falmászás... Ez segít kizökkenni a mindennapi gondolkodásból és más nézőpontokat hoz be az életedbe.)
10. Semmi sem különleges!
A virág gyönyörű, de csak egy virág. Te sem vagy különleges. Ha megcsináltad a munkádat és ott hagyod, senki nem fog megemlékezni rólad. Ha nyersz is egy "érmet", a következő feladat nem lesz könnyebb. Ugyan úgy meg kell majd csinálnod.
2xSü válasza:
1. Zárj ki minden zavaró körülményt. (Mobiltelefont, számítógépet, posztert, könyvet, stb…)
2. Próbálj meg jegyzetet készíteni, kiemelni a lényeget. Ez kellően leköti a figyelmedet ahhoz, hogy ne tudj elkalandozni.
3. Ne akard nekifutásból megmászni a Himaláját. Ülj le 10 percet tanulni, aztán tarts szünetet. Aztán ha már tudsz 10 percig koncentrálni, akkor próbálj meg 15 percig tanulni úgy, hogy nem csinálsz mást.
4. Folyamatosan tartsd fejben azt, hogy most tanulsz, figyeld a saját gondolataidat. Az elkalandozás azért veszélyes, mert az ember nem tudja, hogy elkalandozott, esetleg csak 10 perc múlva jön rá, hogy már régen nem azt csinálja amit akart.
5. Tűzz ki célt, mondjuk a tankönyv olvasásában, hogy mennyi idő alatt akarod elolvasni az adott oldalt. Tartsd számon, hogy hol tartasz. Ez is segít koncentrálni.
6. Még egy dolog segíthet. Ha nem csak tanulás közben, de azon kívül is megpróbálsz koncentrációs gyakorlatokat végezni. Pl. 5 percig nézni egy pontot, gyertyalángot.
Még egy dolog: Az otthoni tanulás 3/4-t meg lehet spórolni, ha órán figyelsz, követed az eseményeket, átgondolod a hallottakat, esetleg ami homályos, azzal kapcsolatban kérdéseket teszel fel. Hasznos az is, ha óra előtt vagy az óra elején végigolvasod a múlt óra anyagát, esetleg meglesed a következő anyagot a könyvben. Nem kell végigolvasni, már az is segít, ha csak a bekezdések első mondatait olvasod el. Ezzel már lesz egy előzetes képed arról, hogy mit fogtok tanulni, jóval könnyebb kötni hozzá az elhangzottakat.
Igen, ezt az ember rendszerint szívesen kihagyja, de érdemes elgondolkodni: Mi a jobb? Óra előtt, óra elején 2-3 percet erre szánni, a pad alatti levelezés mellett figyelni az órára is, vagy otthon +1 órát tanulni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!