A Napunknál nagyobb csilagok miért kék színű?
A "csilagok" két l-el rendelkező, gömb alakú, fényt kibocsátó égitest.
És ha jól tudom, a felhasználandó gázok is közrejátszanak a "csilag" színe árnyalatához.
"És ha jól tudom, a felhasználandó gázok is közrejátszanak a "csilag" színe árnyalatához."
Kedves egy Ork, te szerintem a színspektrumra gondoltál. Ami azt jelenti hogy milyen frekvenciájú összetevőkből áll össze az adott fény. (A "fehér" -nek nevezett fény is sok összetevőből áll). Ráadásul ugyanazon elemek nagyobb energián (nagyobb hőmérsékleten) teljesen más frekvencián kezdhetnek el rezegni. Így igazad van ugyan annyiból hogy a jelenlévő elemek is befolyásolják a "látott színt" és spektrumot, de a hőmérséklet a mérvadó. Főleg ha figyelembe vesszük hogy az összes csillag arányaiban vagy 95-99%-ig csak Hidrogénből és Héliumból áll a maradék a többi anyag! Tehát ez a két összetevő "sugározza" a látott szín összetevőinek 95-98%-át is! Ráadásul itt még csak az ember számára látható sugárzási frekvenciákról ejtettünk szót, a sugárzási spektruma ezeknek az objektumoknak jóval szélesebb ennél.
Összefoglalva a csillagok látott színének 98%-át a H és He különböző mértékű hőmérséklettől függő "izzása" rezgése adja, ennél fogva a többi elem sugárzása ezen kérdés szempontjából elhanyagolható. Vagyis a hőmérséklet adja a színét egy csillagnak, és a méretéhez annyi köze van hogy a fiatal és nehéz csillagok hevesebben "égnek", de megöregedve és lehűlve ők is vörösödnek.
A csillagászok színképvonal és kioltási vonal szempontjából viszont pont ezeket a sugárzási eltéréseket elemzik!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!