A Föld magjában milyen irányú a gravitáció?
A fizikai eseményekre - mint másokra is - mindig sok körülmény hat. Ahogy mondani szokás, minden mindennel összefügg. De ha meg akarunk érteni egy jelenséget, tudni kell lefejteni róla az összes, az adott probléma szempontjából lényegtelen hatást.
Igen, a föld magjának egy pontjában az univerzum minden tömege gravitációs erőt fejt ki. Tehát befolyásolja a hold, a nap, és az Orion csillagkép tömeg is. Azonban, ha a föld különböző pontjaiban ható gravitációt vizsgáljuk, ezek érdektelenek, mert minden pontra hatnak, ugyanakkor hatásuk a föld többi részéhez képest elenyésző. Sőt, esetünkben az is érdektelen, milyen a föld alakja, és homogén-e, vagy milyen halmazállapotú. Kizárólag a tömeg számít, mert a gravitációt az hozza létre.
Ha most a föld (belsejének) különböző pontjaiban ható gravitációs erőt akarjuk vizsgálni, képzeletben a földet elegendően kicsi, azonos tömegű darabokra szabdaljuk, és egyenként megvizsgáljuk a hatásukat a kérdéses pontra. Ezt az eljárást a föld középpontjára alkalmazva úgy találjuk, hogy minden irányból azonos nagyságú, az éppen nézett irányba ható gravitáció érvényesül. Mivel a föld (lényegében) gömb alakú, azaz a középpontra szimmetrikus, így a sok tömegdarab gravitációs hatásai szépen kioltják egymást, ezért a középpontban a gravitációs erő nulla (annál nagyobb a nyomás).
"Mivel a föld (lényegében) gömb alakú, azaz a középpontra szimmetrikus, így a sok tömegdarab gravitációs hatásai szépen kioltják egymást"
Teljesen igazad van, de ezt a részt nem értem, hiszen korábban azt írtad, hogy az alak és a homogenitás nem számít. :)
Ha a Föld kocka vagy csokinyuszi alakú lenne, a tömegközéppontban akkor is kioltaná egymást minden kis rész gravitációs ereje.
De ez csak kis kekeckedés, amúgy teljesen egyetértek. :))
F = G * m1*m2 / d^2
itt ha d - a távolság - nulla, akkor a gravitáció a középpontban végtelen.... ezt mindenki tudja -.-
#15, itt 'd' egészen pontosan minek a távolsága mitől? :)
-> Valójában a Föld minden egyes részecskéjétől való távolságok ill. erők, és ezeket kell összegezni vektorosan. Sehol nincs benne végtelen. :)
"a Föld tömegközéppontja a Nap körül kering, vagyis annak gravitációját kiegyenlíti a bolygópálya centrifugális ereje."
Nem. A Nap körül keringő testre folyamatosan hat a gravitációs erő, ami egyben a rá ható erők eredője is. Ha bármi kiegyenlítené azt, akkor nem keringene. A centrifugális erő különben is a gravitációs "madzagra" hatna, ha lenne. A testre a centripetális erő hat, ami most maga a gravitásciós erő.
Ettől függetlenül tényleg felesleges belekeverni a Napot, Holdat, stb., mert akkor simán az űrben keringő testről is beszélhetnénk, a Földet el is hagyhatnánk. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!