Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A parapszichológia az áltudomá...

A parapszichológia az áltudománynak számít?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, hogy Vassy Zoltán is parapszichológiával foglalkozik, aki egyébként szkeptikus.
2013. márc. 1. 13:16
 1/7 2xSü ***** válasza:
100%
Azt, hogy mi tudomány és mi áltudomány, azt nem a vizsgált jelenség tárgya, hanem annak módszertana dönti el. A parapszichológia olyan pszichológiai jelenségekkel foglalkozik, amelyekre jelenleg nincs tudományos magyarázat. Ezt is lehet vizsgálni tudományos módszertannak megfelelően, tudományos alapossággal. (Konkrétan Vassy Zoltánról nem tudok különösebben nyilatkozni, hogy ő mit csinál, nem ismerem annyira a munkásságát.)
2013. márc. 1. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
ha engem kérdezel akkor már a pszichológia is az :) attól még hogy kísérleteket végzel, számokkal dolgozol, meg belekavarsz tudományos dolgokat az elméleteidbe, még nem lesz valami tudomány. Ugyanis a kísérlet sokszor nem megfelelő, a számokkal pedig "csalnak" (úgy csinálják, hogy jó legyen).
2013. márc. 1. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 2xSü ***** válasza:
#2: Legalábbis szerinted. Tudsz egy konkrét, dokumentált példát is mondani?
2013. márc. 1. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

pl olvastam régebben ilyen kísérletekről hogy tesztelték hogy a majmok képesek-e önzetlen dolgokra. Kb arról szólt, hogy adtak két banánt az egyiknek, és figyelték, hogy odaadja e a másiknak :D persze megette mind2-t, és megállapították hogy az ember azért magasabb rendű, mert képes önzetlenségre. Aztán pár hónapra rá megint mások csináltak egy kísérletet amiben kijött, hogy a majmok is képesek önzetlenségre.


vagy a számokra vagy kíváncsi? sztem az eléggé köztudott, Churchillnek volt tán ilyen mondása, hogy ő csak abban a statisztikában hisz, amit ő csalt össze. Globális felmelegedés témájában is gyakran előfordul. Egyszerűen annyit kell tenned, hogy a "megfelelő" adatokkal dolgozol, azokat hangsúlyozod ki, vagy pl olyan átlagot választasz, ami neked jó.

2013. márc. 1. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Meg nekem is!Az emberi viselkedés kiszámíthatatlan nem olyan mint a matematika! Ezért nem is lehet kezelni.Hazudik az aki azt állítja hogy kezelni lehet és előre kiszámítható eredményt kap!24 éves emberek semmi élettapasztalattal hogyan akarják más problémáját megoldani?Aki azt képzeli hogy ezt az egyetemen meg lehet tanulni az téved!Évtízedek élettapasztalatát nem lehet a cillinderből előhúzni!
2013. márc. 1. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A parapszichológia (legalábbis mindaz, ami így hívja magát) áltudomány.
2013. márc. 1. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Az emberi viselkedés kiszámíthatatlan nem olyan mint a matematika! Ezért nem is lehet kezelni.Hazudik az aki azt állítja hogy kezelni lehet és előre kiszámítható eredményt kap!"


Ha ismered kicsit a kvantumfizikát, akkor nagyon érdekes párhuzamot lehet vonni az ember és a nanovilág részecskéinek viselkedése között. Egy ember kilóghat a sorból, de ha sok emberre alkalmazod ugyanazt a formulát, akkor már általában jó eredményt kaphatsz. Itt jön a képbe a statisztikus matematika, a pszichológia legalább olyan előszeretettel használja, mint a kvantumfizikusok. És hasonlóan használható eredményeket is ad.

2013. márc. 1. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!