Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Matek érettségi feladat....

Matek érettségi feladat. Segítene valaki?

Figyelt kérdés

Üdv gondoltam gyakorlok egy kicsit az érettségire, a térgeometriánál kezdem, az alábbi feladatban akadtam el: [link]


az a) feladatra megkaptam a választ, azt 687m^3.


Hogyan tovább? Egy megoldás is jó lenne.



2013. jan. 15. 16:37
 1/5 anonim válasza:
0%
nem azert de 9. osztalyba jarok es en is megtudom oldani...nem fogok egy eretsegizonek egy ilyen egyszeru feladatot leirni,ha ez nem megy ugyse fog sikerulni az eretsegi:p
2013. jan. 15. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Fejet hajtok hatalmas tudásod előtt! Kérem kapcsolja ki...
2013. jan. 15. 16:50
 3/5 anonim ***** válasza:

Ugye b-nél első sorban kellene az,hogy milyen hosszú az oldalél.Ebből tudnánk kiszámolni a harmadoló pontot.


Hogy milyen hosszú az oldalél,azt megkapjuk,ha tudjuk,milyen magas az oldalháromszög.687/6=114,5,mivel 6 háromszög van,és egyre vagyunk kiváncsiak.Területe a háromszögnek 114,5=a*ma/2,ahonnan a=12.


Ebből ma~19,1m.Pitagorasszal kiszámoljuk az oldalélt


19,1^2+6^2=b^2 ahonnan b~20m


20 méternek a harmadolópontja az 6,67m,tehát ennél támaszt a rúd.Kérdés az,hogy mekkora a rúd maga.Ez is egy kisebb derékszögű háromszöget ad,de ki tudjuk számolni,hogy mekkora az oldalél és a gúla magassága által bezárt szög.Ez lesz annak a háromszögnek is a szöge,mivel hasonlóak.sinx=16/20=0,8,amelyből x=53,1 fok


Most jön a rúd hossza,az a szemközti befogó lesz a kicsi háromszögben.sin53,1=x/6,67,ebből 5,336m a tartórúd hossza,legalábbis ezeké.Ebből 6 van,ezért az összesen 32,016m a hat kisebb rúd.Egy maga a sátrat tartó rúd,az 16m.Ezzel megvan 7 rúd,eddig összesen 48,016m.Még van 6.Mivel a 6 oldalél teljes hosszában futnak,ezért az oldaléleket megszorozzuk 6-tal,abból kijön,hogy 72m.48,016+72=120,016m az összes rúd.

Kerekítettem,tehát 1-2 méter eltérés lehet,de kb. 120m


c,


Gyakorlatilag kapunk egy csonkagúlát,amelynek a tetejére,azon belül az alapélre kiváncsi a feladat.A csonkagúla magassága ugye 5,336m,mivel akkorák a tartórudak,6,67m a csonkagúla oldaléle.Közel kétharmada olyan hosszú a felső oldalél,mint az alsó,de ezt be kell bizonyítani.Pitagorasszal kiszámoljuk,hogy mekkora egy háromszög magassága,hogyha a felső hatszöget szabályos háromszögre bontjuk fel.Ebből a Kis gúla magassága lesz az egyik befogó,az oldalél az átfogó és az alapon lévő háromszög oldaléle lesz a másik befogó.A magasság 16-5,336=10,664 oldalél hossza 20-6,67=13,33. 10,664^2+x^2=13,33^2 ahonnan x kb 8 m.Ez lesz a szabályos háromszög oldaléle.Mivel szabályos,ezért a csonkagúla tetejének élei 8 m hosszúak,amiből kijön,hogy a teljes kötél hossza kb 48m,itt is lehetnek eltérések a kerekítés miatt.Valóban 2/3-a az alapélnek a csonka gúla tetején lévő él hossza.

2013. jan. 16. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Előző vagyok,most októberben érettségiztem előrehozottan,de nyugi,nem kell fosni tőle,a középszint rém egyszerű,csak ismerni kell az alapokat.Különösen az első 12 feladatnál figyelj,mert ott apró pontokat lehet bukdácsolni,a többi feladat megy,ha van bennük rutinod.Gyakorlás kérdése az egész,úgyhogy hajrá.
2013. jan. 16. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen a levezetést, így most már világos :) nem tartom magam valami zseninek matekból, de nem is egy 2-es szint van megcélozva :)
2013. jan. 16. 20:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!