Szerintetek lehetséges? Többi lent.
> De én annyira biztosnak érzem,hogy ott kell lennie,legalább egy törpebolygónak!
Viszont nem tudsz rá racionális érvet felhozni. Innentől hit kérdése az egész. A hitnek meg ugye pont az a lényege, hogy nem szükséges hozzá racionális magyarázat, sőt akár képes szembe menni a racionális magyarázatokkal.
> Azért üzenném, hogy 1. a neptunusz, nem nagyobb,mint a nap!
És? Ez min változtat? Az Uránusz pályáját természetesen módosítja így is, és az Uránuszt meg meg lehetett figyelni. Pont ez a lényeg, hogy nem láttuk a Neptunuszt, de az Uránusz pályáját igen, és ebből a fizika törvényeit ismerve le lehetett vonni következtetéseket, jelen esetben azt, hogy kell lennie valamilyen nagyobb tömegnek a rendszerben, ami jelen pillanatban itt és itt kell, hogy tartózkodjon.
> A nap erős fénye elnyomhatja, a bolygó fényét!
A Neptunusz példája pont azért jött fel, hogy megértsd, nem kell látni ahhoz valamit, hogy következtess a létére, vagy éppen cáfold a létezését. Olyan ez, mintha látnál egy embert, aki fut az utcán és azt kiabálja, hogy „Fogják meg! Tolvaj!”. Nem kell látnod a tolvajt futni ahhoz, hogy tudd, hogy ott van valahol és fut. (Persze egy ember viccből is csinálhat ilyet, így mint minden hasonlat, ez is sántít. A bolygók nem szoktak viccből ezt vagy azt csinálni.)
Egyáltalán nem kell ahhoz láthatónak lennie egy bolygónak hogy észleljük. Röntgen és rádió teleszkópokkal simán észlelnénk ha a Nap fénye el is nyomná a bolygó fényét.
Amúgy meg az hogy te "érzed hogy ott kell lennie" szerinted jelent valamit? Én azt éreztem hogy meg fogom nyerni a lottó 5-öst és nem nyertem.
A pénz nem boldogít!
(Csak kihúz, a sz.r.ból!) :)
> Ha számít, a valószínüség számítása szerint,valószínűbb számomra,hogy felfedezek elöbb egy bolygót,mint hogy megnyerjem a lottót!
Már megbocsáss, de ez sem egy túl átgondolt, tényeken alapuló kijelentés. Lehet persze bármit a levegőbe mondani, meg bármiben hinni, de azért maradjunk a realitásoknál, ha már Tudományok kategóriában vagyunk, és nézzük meg a számokat.
Magyarországon 2012-ben 21 ember nyert Skandináv lottón telitalálattal, 7 ember hatoslottón, 4 ember ötöslottón. Csak Magyarországon, csak 2012-ben.
Magyarországon, 2012-ben hány ember fedezett fel bolygót a Naprendszerben? Senki. Vagy úgy egyáltalán az univerzumban? Nos ez már nehezebb kérdés, mert van egy magyarok által tervezett távcsőhálózat és kutatási program, de ebben mások is részt vesznek. Lásd: [link] . Ez 2012-ben 8 exobolygót fedezett fel. Legyünk engedékenyek, és írjuk mindet a magyarok számlájára, ez akkor is kevesebb, mint a hatos- és ötöslottón telitalálatot elértek száma.
Vagy nézzük meg globálisan. Mondjuk az elmúlt 10 évben 0 db bolygót fedeztek fel a Naprendszerben, meg 504 exobolygót az univerzumban. Ha csak 20 országban van lottó – valójában inkább a százhoz közelít azon országok száma, ahol legálisan létezik ez a játék –, és évente csak 3 embernek van egy országban telitalálatosa – ez is erős alá becslés, az ország méretétől függ, de valószínű ez is nagyságrendileg kisebb a valóstól –, az is tíz év alatt 600 telitalálatos lottónyertest jelent. Ebből esélyesebbnek tűnik a lottón nyerni, mint bolygót felfedezni.
Arról nem is beszélve, hogy maximum akkor van esélyed egy bolygót, vagy egyáltalán egy ismeretlen objektumot felfedezni az űrben, ha csillagász vagy és ez a munkád, rendelkezésedre áll legalább egy rádióteleszkóp, egy számítógéppark, stb…
> Ha muszály volna választanom,a lottó nyeremény,és egy esetleges bolygó felfedezése között,akkor én egy bolygó felfedezését választanám :)
> Jobban örülnék,ha én fedezhetnék fel egy új bolygót ,minthogy csak pénzből áljak,és más irigykedjen rám! :) inkább a felfedezés lehetőségét választanám!
Viszont nincs lehetőséged választani. Jól hangzik, amit írsz, csak nem áll fenn a választási lehetőséged. Ha muszáj lenne választanom a repülni tudás, és a láthatatlanná válás között, akkor… Az álmodozás az élet megrontója.
Persze nem akarom elvenni a lelkesedésedet. Simán felfedezhetsz új bolygót, még ha nem is a Naprendszerben. Elmész egyetemre, csillagász, vagy hasonló szakra (fizikus, matematikus, informatikus), keresel egy munkahelyet, projektet, ahol ezzel foglalkoznak (persze ehhez nagyon jónak kell lenned), és máris lesz értékelhető esélyed a dologra. Bár ehhez kicsit el kell kezdened máshogy gondolkodni, pl. mielőtt valószínűségekről teszel megállapítást, előtte valóban ki is számolod őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!