Lehetséges emberi fejet állat testbe ültetni a tudomány mai állása szerint?
vagy mesterségesen életben tartani csak a fejet...
ez után a videó után merült fel bennem, nézzétek meg, elvileg test nélkül működőképes kutya fejet már összehoztak: http://www.youtube.com/watch?v=rSrIkUXwsNk&eurl=http%3A%2F%2..
Valóban átültettek már majomfejet is egy másik majomtestre. Bravúros műtét, de megcsinálható. No most ilyenkor átvágják a gerincvelőt, úgyhogy nem lesz képes mozgatni a testet, vagyis béna marad.
Annak idején a szervátültetések utáni kilökődés okát nem ismerték, így ebben a kísérletben a majomfej csak 1-2 hetet élt, amíg a test immunreakciója el nem pusztította.
A kutyás videó valószínűleg nem kamu, legalábbis teljesen lehetséges.
Elméletileg tehát lehetséges ez a műtét, de sok értelme nincs.
Néhány megjegyzés:
1. A belinkelt videó nem "kamu", hanem kivágás egy hosszabb dokumentumfilmből, amely egy kísérletsorozatból mutat be részleteket. A filmben a bevezetőt Haldane, az ismert biológus mondja el, tehát ő is hitelesíti. Brjuhonenko ténylegesen elvégezte a kísérleteket. Többen megfigyelik, hogy a fej megmozdul, ami lehetetlen a nyak megléte nélkül. Igen ám, de itt több kísérlet képei keveredhetnek. Az egyik kísérletben egy levágott fejet tartanak "életben". Egy másik kísérletben a fejet nem amputálják a kutya testéről, de a vérkeringését elszigetelik a testtől és mesterségesen tartják fenn. Egy harmadik kísérletben a kutya szervezetéből kivonják a vért (ill. egy részét), amíg a kutya klinikai halál állapotába nem kerül, aztán 10 perc múlva újraélesztik a vér visszaadásával. Nem túl részletes a film, ez sok zavart okoz az értelmezésében. A film végén felébresztenek egy kutyát és az vígan eszik. Sokan emiatt nem tartják hitelesnek a filmet, mert ez azt jelentené, hogy visszavarrták a fejet és az mozgatja a testet. Holott nem ez történt, a film végén élő és mozgó kutya nyilván nem annak a kísérletnek volt az alanya, hanem a másik 2-nek vagy azok egyikének.
Egyébként nem kell megrémülni, a szovjet tudósok (de a többi tudós sem) nem voltak érzelgősek, ez a kísérlet fasorban sincs ahhoz képest, hogy még miket csináltak. A kísérleti biológia az egy ilyen műfaj.
2. Mire jó mindez. Brjuhonenko azt vizsgálta, hogy meg lehet-e csinálni, hogy egy ember fejét életben tartsák, amíg a testén életmentő beavatkozást végeznek, vagy átültethető-e egy másik testre (igazából ez inkább testátültetés).
3. Brjuhonenko részt vett a szív-tüdő készülék létrehozásában, ez az, ami helyettesíti a szívet és a tüdőt bizonyos szívműtétek idején. Tehát Brjuhonenko munkásságának nagyon sok ember köszönheti az életét.
4. Emberi fejet állatra ültetni azonban problémás: nem kísérleteznek vele (érthető okokból), de igazából valószínűleg nem megoldható (ld. kilökődés címszó alatt), az idegeket egyébként sem tudják még összeilleszteni, ráadásul az idegpályák sem kompatibilisek, tehát elvileg és gyakorlatilag sem tud az emberfej állattestet mozgatni. Tehát elég értelmetlen ötlet, nem tudom, mire lenne jó.
"ezek a beteg "emberek" tényleg megcsinálták.."
Azoknak a beteg "embereknek" sok ezer valóban súlyos beteg ember köszönheti az életét, ti. azok, akiken olyan szívműtétet végeztek az elmúlt 30-40 évben, amelyekhez szív-tüdő készüléket kell igénybe venni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!