Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van olyan tudományos állítás...

Van olyan tudományos állítás amit nem hisztek el?

Figyelt kérdés
2012. máj. 4. 07:55
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
28%
10: Az anatómiai lefedettség nem jelent feltétlenül agykapacitást. Előbbi kifejezhető fizikai paraméterekkel (akár térfogat, érintett idegsejtek vagy szinapszisok száma), de hogy ténylegesen, a valóságban milyen teljesítményt jelentenek ezek, és pláne azt, hogy maximálisan mire lenne képes az agy, azt egyelőre nem lehet megmondani. Vagyis ha azt mondjuk, hogy "az agykapacitásunk x százalékát használjuk", akkor hozzá kell tennünk azt, hogy "feltéve, hogy az alkalmazott módszerünk egyáltalán alkalmas az agyunk munkavégző képességének hű leírására".
2012. máj. 4. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

10: "Egyszerre mindig csak az agyad egy részét használod, nyilván nem tudsz énekelni és matekfeladatokat oldani egyszerre."

A matekfeladatokkal nem próbáltam ki, de olvasni tudok közben simán :P (bocsi az offért)

2012. máj. 4. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
50%

"A valódi tudományos állítás mindig úgy kezdődik, hogy: a tudomány mai állása szerint a..."


Tökéletesen igaza van annak a válaszolónak, aki ezt írta!

A probléma csak az, hogy hogy igen-igen ritkán lehet ezt kitételt hallani magukat tudósnak nevező emberektől. Tapasztalatom szerint a tudomány embereinek nagy többsége igencsak beképzelt, hiányzik belőlük a természettel szembeni alázat, és túlteng bennük a csalhatatlanságba vetett hitük. Pont az hiányzik belőlük, ami legfontosabb tulajdonságuk kellene, hogy legyen: a kételkedés!


Utána lehet nézni, hányszor fordult már elő, hogy tekintélyes tudós kijelentései határozták meg egy-egy tudományterület fejlődését. A tekintély a tudományban nem lehet érv!

A kérdésre válaszolva: a hitnek sincs semmi keresnivalója a tudományban. Egy laikus, valamely tudományterületet csak felszínesen ismerő ember mondhatja, hogy valamely elvet vagy állítást nem fogad el, mert a saját ismeretei szerint az számára elképzelhetetlen. Ez rendben is van, nem a laikusok dolga a természet törvényeinek megfogalmazása. De... egy laikusnak is lehet olyan kérdése, ami elsőre egetverő butaságnak hangzik, egy szakember nem is hajlandó foglalkozni vele, nem akarja magát lejáratni a kollégák előtt, aztán egyszer jön valaki, és komolyan veszi a kérdést, elkezdi behatóan vizsgálni, aztán kiderül, hogy addig nem sejtett mélységek húzódnak meg mögötte. Számomra erre a legjobb példa a gyermetegnek látszó "Miért van éjszaka sötét?".


Az egyik tanárom bölcs mondása szerint: nincs buta kérdés, csak buta válasz. Örülnék, ha a tudomány is eszerint működne, ha meg tudná őrizni gyermeki kíváncsiságát, és a válaszok keresésével gyarapítaná a világról alkotott tudásunkat.


DeeDee

2012. máj. 4. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!