Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Valaki nemtudja véletlen a...

MoonFarmer kérdése:

Valaki nemtudja véletlen a Saturnus meghatározását a Holdtól, vagy a Sarkcsillagtól?

Figyelt kérdés
Távcsövemmel szeretném meglesni a Saturnus-t de semmi jelet nem találok, hogy merre keressem. Ha valaki tud segíteni nagyon megköszönném:)
2012. jan. 30. 17:42
 1/7 anonim ***** válasza:
Nagyjából éjféltől lehet majd szabad szemmel látni keleten. Kb. 3°-ra a felszíntől.
2012. jan. 30. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A Szaturnusz - mint mindenki tudja - egy bolygó, ami bolyong az égen, ezért mindig máshol van, de mivel távoli, ezért lassan mozog. Most egy pár hónapig a Szűz csillagképben lesz a Spicához egyre közelebb és kb olyasmi fényes, mint a Spica. A Szűzet bármelyik csillagtérképen meg tudod nézni, hogy merre van a Sarkcsillaghoz képest (ha nincs csillagtérképed, akkor tessék sürgősen beszerezni egyet a távcső mellé és ajánlom a Stellarium nevű linuxos programot). Ha a Holdhoz képest szeretnéd könnyen megtalálni, akkor február 12-ről 13-ra virradó éjszaka nézd az eget, akkor lesz a Holdhoz közel (és még aztán 29 és fél naponta, ugye).


Amúgy én a helyedben Áprilisban nézném, akkor lesz időben lokális maximuma a fényességének. Most a Vénuszt ajánlom, amit a Nap lenyugszik igen feltűnően fénylik nyugaton. Szóval sokáig ébren lenni sem kell miatta.

2012. jan. 31. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, csak annyi a baj hogy nincs valami erős távcsövem, vagyis még zöldfülű vagyok e témában egyedül a holdat szoktam esténként nézegetni... nagyon leköt a téma ezért gondoltam kicsit rákeresek újabb égitestekre, úgyhallotam a holdon kívül a Saturnust lehet megnézni, Celestron Power Seeker 50AZ a márkája, milyen távcsövet ajánlotok ami nem is drága de normálisan lehet vele látni néhány bolygót?
2012. jan. 31. 20:08
 4/7 anonim ***** válasza:

A Hold után szerintem a Napot legegyszerűbb megfigyelni, egész egyszerűen papírra vetíthető a Napkorong már egy ilyesmi távcsővel is. Ha ráteszed a 2×-es Barlow lencsét, akkor azzal már illene, hogy látszanak a napfoltok.


A Nap után a Jupitert legegyszerűbb megfigyelni, utána a Vénuszt, aztán a Szaturnuszt. A Merkúr mindig nagyon közel van a Naphoz, ezért az elég esélytelen. A bolygók után a csillagködök, többes rendszerek, közeli galaxisok megfigyelésével érdemes próbálkozni. Például az M31-gyel.


Vásárlás terén én most egy 15-20 centiméteres tükrös távcsövön gondolkozom. Amikor veszed arra figyelj, hogy simán mozgatható, stabil állványa legyen. Anélkül egyik sem ér semmit.


Meg ha nagyon bele akarod élni magad, akkor érdemes mindenekelőtt megtanulni a csillagképeket, akkor fogod tudni, hogy mit merre kell keresni.

2012. jan. 31. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm újra ezt a választ is, lehet kicsit hülyén hangzik de a napot éjjel hogyan tudnál felkeresni? Mert nappal nem célszerű gondolom belenézni:D
2012. jan. 31. 20:51
 6/7 A kérdező kommentje:
tudnám*
2012. jan. 31. 20:51
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha tudod a csillagképeket, meg a horoszkópot (azaz hogy melyik csillagképben van a Nap), akkor simán meg tudod mondani éjjel is, hogy merre van, bár nem sokat érsz vele, ugyanis nem látsz át a Földön. A Napot nappal kell megfigyelni, de természetesen nem úgy, hogy a távcsővel egy szemlencsén keresztül belenézel.


Rakj egy fehér lapot a távcső mögé a távcső irányára körülbelül merőlegesen, és állítsd úgy a távcsövet, hogy az árnyéka a lehető legkisebb legyen a papíron, ekkor néz körülbelül a Nap felé. Aztán állítsd be úgy a távcsövet, hogy a napkorong megjelenjen a papíron és rögzítsd az állványt. Hogy éles képet kapj a Napról a fókuszt a papír távolságának változtatásával tudod állítani. Elnézve a távcsövedet a napkorong éles képének átmérője olyan 5-10 cm lesz (saccperkábé, mert egyelőre nekem is csak hasonló távcsövem van)...


Valami ilyesmi: http://www.youtube.com/watch?v=YwU1bQ-063A (és neki jó távcsöve is van...)

2012. jan. 31. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!