Valaki nemtudja véletlen a Saturnus meghatározását a Holdtól, vagy a Sarkcsillagtól?
A Szaturnusz - mint mindenki tudja - egy bolygó, ami bolyong az égen, ezért mindig máshol van, de mivel távoli, ezért lassan mozog. Most egy pár hónapig a Szűz csillagképben lesz a Spicához egyre közelebb és kb olyasmi fényes, mint a Spica. A Szűzet bármelyik csillagtérképen meg tudod nézni, hogy merre van a Sarkcsillaghoz képest (ha nincs csillagtérképed, akkor tessék sürgősen beszerezni egyet a távcső mellé és ajánlom a Stellarium nevű linuxos programot). Ha a Holdhoz képest szeretnéd könnyen megtalálni, akkor február 12-ről 13-ra virradó éjszaka nézd az eget, akkor lesz a Holdhoz közel (és még aztán 29 és fél naponta, ugye).
Amúgy én a helyedben Áprilisban nézném, akkor lesz időben lokális maximuma a fényességének. Most a Vénuszt ajánlom, amit a Nap lenyugszik igen feltűnően fénylik nyugaton. Szóval sokáig ébren lenni sem kell miatta.
A Hold után szerintem a Napot legegyszerűbb megfigyelni, egész egyszerűen papírra vetíthető a Napkorong már egy ilyesmi távcsővel is. Ha ráteszed a 2×-es Barlow lencsét, akkor azzal már illene, hogy látszanak a napfoltok.
A Nap után a Jupitert legegyszerűbb megfigyelni, utána a Vénuszt, aztán a Szaturnuszt. A Merkúr mindig nagyon közel van a Naphoz, ezért az elég esélytelen. A bolygók után a csillagködök, többes rendszerek, közeli galaxisok megfigyelésével érdemes próbálkozni. Például az M31-gyel.
Vásárlás terén én most egy 15-20 centiméteres tükrös távcsövön gondolkozom. Amikor veszed arra figyelj, hogy simán mozgatható, stabil állványa legyen. Anélkül egyik sem ér semmit.
Meg ha nagyon bele akarod élni magad, akkor érdemes mindenekelőtt megtanulni a csillagképeket, akkor fogod tudni, hogy mit merre kell keresni.
Ha tudod a csillagképeket, meg a horoszkópot (azaz hogy melyik csillagképben van a Nap), akkor simán meg tudod mondani éjjel is, hogy merre van, bár nem sokat érsz vele, ugyanis nem látsz át a Földön. A Napot nappal kell megfigyelni, de természetesen nem úgy, hogy a távcsővel egy szemlencsén keresztül belenézel.
Rakj egy fehér lapot a távcső mögé a távcső irányára körülbelül merőlegesen, és állítsd úgy a távcsövet, hogy az árnyéka a lehető legkisebb legyen a papíron, ekkor néz körülbelül a Nap felé. Aztán állítsd be úgy a távcsövet, hogy a napkorong megjelenjen a papíron és rögzítsd az állványt. Hogy éles képet kapj a Napról a fókuszt a papír távolságának változtatásával tudod állítani. Elnézve a távcsövedet a napkorong éles képének átmérője olyan 5-10 cm lesz (saccperkábé, mert egyelőre nekem is csak hasonló távcsövem van)...
Valami ilyesmi: http://www.youtube.com/watch?v=YwU1bQ-063A (és neki jó távcsöve is van...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!