Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » 100-ból hányszor kell fejet...

100-ból hányszor kell fejet dobjunk az érmével, hogy arról biztosan ki tudjuk jelenteni, hogy nem véletlen?

Figyelt kérdés
Feldobunk egy érmét 100x és rögzítjük az eredményt. Hányszor kell fejet dobni, ahhoz, hogy biztosan lehessen tudni, hogy az nem véletlenül lett annyival több, mint az írás? Tehát van-e valószínűség szerint különbség aközött, hogy 100x fejet dobok, meg hogy 10x fejet és 90x írást? Ha 96x fejet dobok és 4x írást, az már bizonyíték, hogy valószínűség szerint fejet könnyebb dobni? A kérdés nem gyakorlati jellegű, inkább filozofikus. Arra akarok kilyukadni, hogy mégis hol az a pont, hol az a határ, hol az a szint, amitől kezdve biztosra vehetünk bármit? Ha 100x fejet dobok és 0x írást, ami előfordulhat, és azt mondom vége a játéknak, akár az is lehetne a következtetés, hogy mindig fejet dobok, ez lenne a logikám, amiben hinnék, mindig fejet dobok. Mégis ki az, aki szabni merne egy olyan határt, ami azt a sok mindent elvágná és véget vetne neki(pénzdobálás jelen esetben), hogy aztán elkezdhessünk következtetéseket levonni a megszerzett(rögzített) adatokból? Az univerzum határait hol lehetséges kijelölni, és ki veszi a bátorságot hozzá? Ha azt állítjuk, hogy az univerzum végtelen, hogyan gondolhatjuk azt, hogy már rájöttünk bármire benne? Bármilyen logikára, következtetésre hogyan tudunk jutni, hogyan lehetséges hinni benne? Van-e az univerzumnak határa és ha igen, mi van azon túl? Számítógép-e az univerzum és Isten-e a számítógép összeszerelője? Él-e egy számítógép, vagy akárcsak egy kicsi alkatrésze élőnek mondható-e? Miért készítette Isten a számítógépet? Véges vagy végtelen az Univerzum? Van-e benne logika vagy a véletlen uralja? Ha a véletlen, akkor mi értelme az életnek, egyáltalán van-e élet? Ha a logika, az az ember számára megismerhető-e? Köszönöm a válaszokat előre is.

2012. jan. 26. 15:13
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Jók a kérdéseid, csak az a gond, hogy ezekre ma még senki sem tud biztos válaszokat adni, csak olyanokat, amik többé-kevésbé valószínűek.
2012. jan. 26. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Nos, egy kísérlet nem kísérlet, az, hogy 100-ból 90-szer fejet dobtál, önmagában még nem bizonyít semmit, legfeljebb egy érdekes eredmény, ami jelentősen eltér a várt 50%-50%, vagy ahhoz közeli értékhez.


Az ilyen jellegű kísérletekkel a tudományos parapszichológia foglalkozik, ez az ún. Mikro-pszichokinézis jelenség, vagyis amikor a tudatos elvárásunk hat a a környezetben történő véletlen eseményekre - akár egy pénzérme esésére. Egy Joseph Banks Rhine nevű parapszichológus például éveken át dobókockával vizsgálta a jelenséget, ami valóban létezik, és a kimenetele nagyban függ a kísérletben jelenlévők lelki hozzáállásától.


A jelenség mindazonáltal nem illik bele a mai tudományos elképzelésbe, mivel a legalapvetőbb szabályokat is felrúgja (például ok-okozat), ennek ellenére a kísérletek egyöntetűen igazolják, hogy létező jelenségről van szó.

2012. jan. 26. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Hol a határ?
2012. jan. 26. 19:52
 4/13 anonim ***** válasza:

Nincs határ, és nincs olyan, hogy "az már nem véletlen". Minden kimenetelnek van egy valószínűsége. Például annak, hogy 50 fejet dobsz, a valószínűsége 0.05 (most csak mondtam egy számot példának, nem ennyi, de ilyesmi, ki lehet pontosan számolni). Annak a valószínűsége, hogy 60 fejet dobsz, kisebb, mondjuk 0.03. Annak, hogy 90 fejet dobsz, nagyon kicsi, mondjuk 0.0001. És annak, hogy 10-at, 0.000000001.


Akármilyen valószínűtlen is egy esemény, bekövetkezhet. Ez nem mond ellen semminek.

2012. jan. 26. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Ha nincs határ, akkor hogyan létezhet logika?
2012. jan. 26. 22:08
 6/13 anonim ***** válasza:
Miért ne létezhetne
2012. jan. 26. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Azért, mert ha szeretnénk logikus következtetéseket levonni valamiből, akkor annak a valaminek világosan meg kell szabni a határait. Azt kell mondani, hogy 100x dobok fel egy érmét és rögzítem az eredményt. Azt nem mondhatom, hogy végtelenszer dobom fel és rögzítem az eredményt. Csakis véges sok feldobást tudok elvégezni és egyszer azt kell mondjam, hogy oké, elég, vonjuk le a rögzített adatokból a következtetéseinket. Ha nincs határa annak a dolognak, amiről következtetéseket vonok le, akkor nem tudok róla semmi biztosat állítani. Ha az Univerzum viszont véges, akkor kell legyen valami az Univerzumon kívül, és kívülről nézve már akár lehetséges logikát találni az Univerzumban, akár lehetséges, hogy létezik Isten.
2012. jan. 27. 09:25
 8/13 anonim ***** válasza:
Szerintem magad sem érted, hogy mit akarsz mondani.
2012. jan. 27. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Attól még lehet következtetéseket levonni, hogy nincs pontosan megszabva a határ. Más szempontokat kell figyelembe venni, ahogy egyértelműbb a helyzet.


Például:

Ha már korábban említettem a parapszichológiát, van egy másik érdekes kísérlete, a telepátia kísérlet, ami során sok boríték közül véletlenszerűen kiválasztanak egyet, minden borítékban négy kép van, azok közül is kiválasztanak egyet (a többit nem is nézik meg). Egy adónak nevezett személy ezt a képet nézi, míg egy vevő egy izolált helyiségben próbálja érzékelni a képet - ami elsősorban formai, szerkezeti szempontból szokott megmutatkozni (négyszögletű alakok, vagy körformák, szimmetria, asszimmetria), ritkább esetben konkrétumokban (épületek, fák, vagy emberek). Amikor kellő mennyiségű információ összegyűlt, előveszik mind a négy képet, és a vevőnek a benyomásai alapján sorba kell tennie őket.

Ilyen kísérletben is vettem részt, de ami érdekes, hogy az éves statisztikák alapján szinte mindig a legtöbb ember, aki vevő volt első helyre teszi a kiválasztott képet, valamivel kevesebben teszik a második helyre, még kevesebben teszik az utolsó helyre (itt van egy kis csavar), és a legkevesebben a harmadik helyre.

Míg egy ember több kísérlet folytán hol eltalálja a képet, hol lövése sincs, addig ez az éves összevetések eredménye meglehetősen állandó: egymáshoz képest kis eltéréseket mutat, de a véletlenhez (25%, 25%, 25%, 25%) képest jelentőset.


Az Univerzum lehet úgy véges, hogy a tér egy négydimenziós objektumon meggörbül és önmagába visszatér, ahogyan a Föld felszíne egy háromdimenziós objektumon görbül meg és tér vissza önmagába. Jó, felmerülhet a kérdés mi van a 4D hipertest 3D testfelszínén túl.


Az pedig, hogy Isten létezik, jelenlegi tudásunk alapján teljes mértékben lehetséges, mivel semmi sem cáfol rá. Csak éppen a tudományos kutatások jelenleg nem indokolják, hogy Istent is belevegyük a számításba, egyelőre úgy tűnik, nélküle is működnek a dolgok. Jóllehet vannak az Univerzum kialakulásában olyan matematikai összefüggések, amik nehezen magyarázhatók a puszta véletlenszerűséggel, így akár tudatos beavatkozást is feltételezhetünk (ami már egy kicsit Isten léte mellett szól).

2012. jan. 27. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Válasszuk külön a két dolgot (valószínűség és Isten).


Ami a kísérletet illeti, tudni kéne a pontos eredményeket, és abból meg lehetne mondani, hogy az eredménynek mekkora volt a valószínűsége. Szerintem semmiképp sem térhet el szignifikánsan a véletlen esetén várt értéktől, mert az már tudományos szenzáció lenne, és James Randy is odaadta volna érte az 1 millió dollárt.


De akármi is lett az eredmény, statisztikailag csak annyit lehetne mondani, hogy "ez vagy az ennél jobb eredmény elérésének valószínűsége x százalék".


Hogy milyen x-től kezdjük el komolyan venni az eredményt, az már ízlés kérdése. De valószínűleg más változót is figyelembe kell venni, például hogy az adott eredmény hány kísérletből született meg. Ha túl kevésből, akkor még az alacsony valószínűség sem jelent sokat. Statisztikusok, matematikusok értenek ehhez, de emlékszem én is, hogy vannak még ilyen mennyiségek, hogy pl. konfidencia.


Isten egy más kérdés, azt én sem hiszem, hogy a világ törvényei csak úgy véletlenszerűen alakultak ki, és lebegnek valahol a világban. De nem hiszem, hogy ehhez valószínűségszámítással közelebb lehetne jutni, ahhoz túl sok az ismereten változó.

2012. jan. 27. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!