Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » 100-ból hányszor kell fejet...

100-ból hányszor kell fejet dobjunk az érmével, hogy arról biztosan ki tudjuk jelenteni, hogy nem véletlen?

Figyelt kérdés
Feldobunk egy érmét 100x és rögzítjük az eredményt. Hányszor kell fejet dobni, ahhoz, hogy biztosan lehessen tudni, hogy az nem véletlenül lett annyival több, mint az írás? Tehát van-e valószínűség szerint különbség aközött, hogy 100x fejet dobok, meg hogy 10x fejet és 90x írást? Ha 96x fejet dobok és 4x írást, az már bizonyíték, hogy valószínűség szerint fejet könnyebb dobni? A kérdés nem gyakorlati jellegű, inkább filozofikus. Arra akarok kilyukadni, hogy mégis hol az a pont, hol az a határ, hol az a szint, amitől kezdve biztosra vehetünk bármit? Ha 100x fejet dobok és 0x írást, ami előfordulhat, és azt mondom vége a játéknak, akár az is lehetne a következtetés, hogy mindig fejet dobok, ez lenne a logikám, amiben hinnék, mindig fejet dobok. Mégis ki az, aki szabni merne egy olyan határt, ami azt a sok mindent elvágná és véget vetne neki(pénzdobálás jelen esetben), hogy aztán elkezdhessünk következtetéseket levonni a megszerzett(rögzített) adatokból? Az univerzum határait hol lehetséges kijelölni, és ki veszi a bátorságot hozzá? Ha azt állítjuk, hogy az univerzum végtelen, hogyan gondolhatjuk azt, hogy már rájöttünk bármire benne? Bármilyen logikára, következtetésre hogyan tudunk jutni, hogyan lehetséges hinni benne? Van-e az univerzumnak határa és ha igen, mi van azon túl? Számítógép-e az univerzum és Isten-e a számítógép összeszerelője? Él-e egy számítógép, vagy akárcsak egy kicsi alkatrésze élőnek mondható-e? Miért készítette Isten a számítógépet? Véges vagy végtelen az Univerzum? Van-e benne logika vagy a véletlen uralja? Ha a véletlen, akkor mi értelme az életnek, egyáltalán van-e élet? Ha a logika, az az ember számára megismerhető-e? Köszönöm a válaszokat előre is.

2012. jan. 26. 15:13
1 2
 11/13 anonim válasza:

A válasz egy hangyányi részét az elméleti matematika rejti.


Létezik végtelen, sőt, nem csak egyféle végtelen létezik, és még számolhatsz is vele! Ráadásul a végtelen elég furcsán viselkedik...


Nézzük a természetes számok sorát: 1, 2, 3, ... Ha ezeket összeadjuk a végtelenségig (mert matematikailag megtehetjük), nyilván végtelen nagy számot kapunk. nevezzük ezt el V1-nek.


Most nézzük a természetes számok kétszeresét: 2, 4, 6, ... Ha ezeket összeadjuk a végtelenségig, egy másik végtelen nagy számot kapunk. Ezt pedig nevezzük V2-nek.


Ha most kíváncsiak lennénk arra, hogy melyik a nagyobb (V1 vagy V2), logikus azt gondolni, hogy a második lesz az, és pontosan "kétszer akkora" végtelen, mint az első.


A furcsaság az, hogy ez nincs így!


Hát persze, mondhatod, hiszen végtelenből csak egy van: tehát a két szám egyenlő.


De még ez sem igaz!


Ha alaposan megvizsgálod, a második végtelen (V2) a természetes számok halmazából csak minden másodikat tartalmazza. Az első (V1) viszont mindegyiket! Ebből következik az, hogy a második végtelen (matematikailag) pontosan feleakkora lesz, mint az első!


Ez a kis eszmefuttatás csak egyetlen apró érdekesség a világból.


Ha ezek a dolgok érdekelnek, érdemes még tájékozódnod a következőkről: szuperpozíció, kétrés-kísérlet, a hullámfüggvény összeomlása, Schrödinger macskája, fénysebesség, idődilatáció, hosszúságkontrakció.


A te kérdésed feszegeti a valószínűségszámítást, a kvantumfizikát (szuperpozíció állapota), de még a világegyetem kérdéseit is.


Ha erre véges választ vársz, hát, olyan jelen ismereteink szerint nem létezik. :)


És mivel a világ összes könyvét sem olvashatod el, én egyet javaslok:


Balogh Béla: A Végső Valóság.


Minden ebben sem lesz benne, de legalább néhány dolgot helyretesz. :)


Kellemes ismeretszerzést! :)


Ja, és a kérdésedre a válasz: a pénzérme nincs sem fej, sem írás állapotában. A pénzérme a fej és az írás szuperpozíciós állapotában van. A "fej" vagy az "írás" nem véletlen, hanem egy vizsgálat eredménye. A vizsgálattal TE MAGAD összeomlasztod a szuperpozíciós állapotot, és a pénzérme felveszi az ismert anyagi világ egy állapotát - de csak a megfigyelőnek! Aki nem szerez róla ismeretet, hogy milyen állapotban esett le (akár vizsgálattal, akár tőled) annak a pénzérme mindaddig a szuperpozíció állapotában marad, amíg az ismeretet meg nem szerzi.


Tehát: az állapotot a tudatunk alakította ki!


Részletek a fent említett fogalmak leírásainál, segít a wikipédia, és könyvek... :)

2012. febr. 11. 03:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

A kérdező semmit nem feszeget, egyszerűen nem érti, mi az, hogy véletlen, mi az, hogy valószínűség.


Induljunk ki abból, hogy vannak események. Azt akarjuk vizsgálni, hogy van e közöttük összefüggés. Ekkor két alapvető dolgot állíthatunk.


1. Két esemény között van valamilyen összefüggés. Kisebb, vagy nagyobb mértékű, ezt majd később kiderítjük.


2. A két esemény között az az összefüggés, hogy egyikből következik a másik. Tehát ha az egyik esemény bekövetkezik, akkor törvényszerűen be fog következni a másik is. Ez a logikai következtetés alapja. Például azt mondom, nagyon hideg lett. Ebből következik, hogy a vízből jég lesz. Ez mindig így van, ha van víz a környéken. Fordítva nem igaz, ha van jég, akkor lehet, hogy nyár van, a jeget a fagyasztóból vettem elő.

Ha még az is igaz, hogy ha a másik esemény következik be, akkor bizonyosan be fog következni az első is, akkor azt mondjuk, a két esemény ekvivalencia relációban van egymással.


Most nézzük azt az esetet, amikor nem szigorú következés áll fenn. A fej-írás példa (feltéve, hogy szabályos és nem deformált érméről van szó) mindig 50-50%-os eredményt hoz. Ez azt jelenti, hogy minél több független feldobást végzünk, az eredmény egyre közelebb lesz a fele-fele arányhoz. Ez nem zárja ki azt, hogy a sorozatban akár 100 egymás utáni fej legyen, csak ennek nagyon kicsi az esélye.

Az, hogy egy esemény nulla valószínűségű, azt jelenti, hogy nincs esély a megvalósulásra, de nem lehet mondani, hogy az esemény ki van zárva. Fordítva, ha egy esemény 100%-os valószínűségű, azt jelenti, nincs esély, hogy az esemény kimarad, de itt sem állítható, hogy sohasem lesz olyan eset, amikor nem következik be. Ha mégis így lenne, azt nem 100%-os valószínűségnek, hanem biztos eseménynek hívjuk.

A valószínűségek megértéséhez talán a geometriai jelentés a legszemléletesebb. Ha egy 1 négyzetmétere négyzetben kijelölöd a felét, és feltételezed, hogy a négyzetből választasz pontot, akkor 50%, hogy a jobboldaliból vettél. Ha négyfelé osztod a négyzetet, 25%, hogy az 1. sorszámú részből vettél pontot. És így tovább.

2012. febr. 11. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim válasza:

Vitába szállnék veled.


A kérdező éppen filozofikus választ vár: Hány feldobás szükséges a biztoshoz? Erre a válasz: végtelen számú feldobásra van szükség, mivel a pénzfeldobás valószínűségfüggvénye végtelenben éri el az 50%-ot.


Ha ő ennél alacsonyabb határt szab a pénzfeldobások számának, akkor már nem a pénzfeldobás pontos valószínűségét fogja látni, hanem a saját egyedi statisztikáját. Tehát a megfigyelés a valószínűségből (mely fizikai jellemző, és megfigyelés nélkül, vagy végtelen számú megfigyeléssel 50-50%-os, vagy kvantumfizikai jellemzőként leírva szuperpozíciós állapot, és pontosan leírja a világot) egyedi állapotot (azaz saját statisztikát) hoz létre, mely nem tükrözi már pontosan a megfigyelt esemény várható bekövetkezésének a valószínűségét.


Tehát a megfigyelésünk befolyásolja a világot -- legalábbis azt a világot, melyet mi meg tudunk figyelni.


Hűha! - mondtam én is amikor először megértettem. Tudom, meredek, de ez a pontos, és szerencsére nem is annyira filozofikus válasz.


Jó szívvel ajánlom a kétrés kísérletet:


http://www.youtube.com/watch?v=LbubPpizIwg


vagy ha mélyebben bele kívánod ásni magad, akkor Schrödinger macskáját:


[link]


illetve a hullámfüggvény összeomlását (ez a legmélye):


[link]


Kellemes kíváncsiskodást! :)

2012. febr. 11. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!