Mi a véleményetek a Zeitgeist (Korszellem) című dokumentumfilmről?
Teljesen jó. Helyenként persze saját maga alatt vágja a fát azzal, hogy túlságosan is "nagyot mond", vagy legalábbis "túl nagynak hangzót", de ettől függetlenül alapvetően igaza van. Régóta vallom én is, hogy a pénzalapú gazdaság úgy, ahogy van, rossz és romboló, és mindenképpen egy sokkal értelmesebb rendszer kellene a helyére. A Zeitgeist Addendum-ban említett erőforrás alapú pl. egy nagyon jó ötlet, és általában véve a Venus Projectnek nagyon jó elképzelései vannak.
Ilyesféle irányt kellene vennie a jövőnek, már ha szeretnénk még akár évszázadokon, évezredeken át is fennmaradni értelmes, civilizált fajként. De ha nem ez a cél, akkor nyugodtan mehet tovább minden a jelenlegi kerékvágásban, és néhány évitzed-évszázad múlva már sehol se leszünk.
előző vagyok, valamiért elküldte...
Szóval azt már régóta tudtam, hogy a világ olyan formában, ahogy most van, nem tartható fenn, de ők még alternatívát is kínálnak. :)
Bornírt baromság.
A valláskritikai rész szimpla dilettáns okostóniskodás (nagy felfedezésként tálalnak olyasmiket, amiket minden kispap tanul elsőben a teológia szakon, és érdekes módon mégsem térnek ki a hitükből), az igazán falrengető baromságok viszont a gazdasággal kapcsolatban hangzanak el.
A film "leleplezi" a pénzrendszert. E "leleplezés" során nagy sejtelmesen elmondják azt, csak zavarosan (láthatóan nem teljesen értette a film készítője, amit el akart magyarázni) amit minden közgazdasági tankönyv pénzről szóló fejezetéből meg lehet tudni.
Igen, ilyen a hitelpénz. És??? Pontosan mi az olyan csodálatos ebben a filmben, miért kell felforgatnia a világot, miért kellene, hogy "egyre többen így gondolkodjanak", ha semmi újat nem mond a vallásról, csak azt, amit minden pap tud, és semmi újat a gazdaságról, csak annyit, amit minden közgazdasághallgató tud?
Talán azért új és "különleges" ez a film, mert a végén egy utópiát fogalmaz meg. Igen ám, de a Venus Project és a Zeitgeist Mozgalom ócska plágiumok, gyenge minőségű utánzatok.
A Zeitgeist-mozgalom nem más, mint tudománytalan és misztikus, hippimozgalmi jellegű majmolási kísérlete a 30-as években népszerű, erőforrás- és energiaalapú gazdálkodás létrehozását célzó gazdasági reformprojekteknek (technokratizmus, planisme, dirigisme stb.)
Összegezve: a Zeitgeist egy káros és butuska fércmű, mely a fennálló politikai és gazdasági rendszert védelmezi azáltal, hogy előre lejáratja annak minden kritikáját.
Utolsó: épp ez a lényeg, hogy az egyszerű emberrel is legalább hozzávetőlegesen megismerteti azt, amit, mint mondtad, legfeljebb csak teológia szakosok és közgazdászok tanulnak/tudnak.
A remélt cél ezáltal pedig nyilván az, hogy eléggé felháborítsa az embereket ahhoz, hogy valamiféle változást kényszerítsen ki.
Számodra pl. nem elgondolkodtató, hogy bár, mint mondtad, az illetékesek (teológusok, közgazdászok) tökéletesen tisztában vannak az elhangzottakkal, és ezáltal a fennálló rendszer alapvető hibáival és önellentmondásaival, de mégsem tesznek SEMMIT az égvilágon?
Mert az a Zeitgeist nélkül is abszolúte nyilvánvaló - elég csak körülnézni -, hogy a dolgok így nem mehetnek tovább, mert egy évszázad se kell hozzá, csak néhány évtized, és az egész a fejünkre borul. És ezt minden illetékes, aki tényleg tehetne az ügyben, TUDJA, de mégse tesz semmit.
Feltételezem, a Zeitgeistosok abban bíztak/bíznak, hogy ha elegen megtudják a dolgot rajtuk kívül is, akkor majd valahogy történhet valami. (Hogy hogyan, arról nekem sincs lövésem se.)
"épp ez a lényeg, hogy az egyszerű emberrel is legalább hozzávetőlegesen megismerteti azt, amit, mint mondtad, legfeljebb csak teológia szakosok és közgazdászok tanulnak/tudnak."
De nem megismertet, hanem hibásan ismertet és misztifikál, félrevezet. Nem valós kritikát, hanem összeesküvéselméleteket alapoz meg.
A valós kritika egy névelőben és két szóban összefoglalható ("A helyzet tarthatatlan.") és ezt mindenki tudja is, csak épp tenni nem tesznek semmit.
Az ósszeesküvés-elméletekkel pedig a legnagyobb baj az, hogy ÉPPEN AZÉRT lehetnek mégis igazak és működhetnek remekül, mert senki nem hiszi el őket. Pl. az amerikai jegybank elnöke nyíltan, mosolyogva belemondhatná a kamerába az őszinte igazságot, hogy "Hehe, állandó adósságban tartjuk az orzságot", és mindenki csak nevetne, hogy hehe, de jó humora van.
Szóval azért nem feltétlenül hülyeség minden összeesküvés-elmélet. Meg persze nem is feltétlenül igaz, de mindenképp megfontolásra érdemes.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!