Fénysebességnél miért lassul le az idő? Majdnemhogy megáll.
Jó, mondom, ezzel a süket dumával menj az ezó témakörbe, ott értékelik a semmitmondó, bizonyítatlan, romantikus szövegeket.
Vagy esetleg le tudnád írni, hogy mégis mitől illúzió a tér és az idő, és hogy mi van helyettük?
Heló!
Figyelj! Képezelj el egy űrhajót, ami fénysebességgel eléri a másik bolygót pl. 100 év alatt. Igen ám, de te mellette egy időben indultál el, de mivel nem fény sebességgel haladtál ezért neked 300 évedbe telt elérni a bolygót. Érted már? Minél gyorsabban haladsz, annál lassabban tellik neked az idő. :) Remélem helyesen magyaráztam és ha tévedtem, akkor javítsatok ki és ne kövezzetek meg légyszíves! :)
Az ötösnek hozzászólónak üzenem, hogy a GPS műholdakat nem fellövéskor állítják át pár mikroszekundummal, hanem kétóránként kell állítani őket, hisz folyamatosan más időben léteznek. A gyorsabb mozgás miatt (ők 18 000 km/h-val mennek, míg mi a Földön csak 1000-rel forgunk a Földdel együtt) ezért a gyorsan haladó műholdon 0.007 millisecumdummal (7 mikrosec) lassabban telik az idő, viszont a kisebb gravitáció miatt (20 ezer km-re vannak a Földtől) 45 mikrosec-kel gyorsabban is telik.- Összesen: 45-7 = 38 mikrosec-kel "siet" a rajtuk lévő atomóra NAPONTA. Namost a lenti GPS vevő (a telefonod) négy műhold órajelének különbségétől (hogy pár mikrosec különbséggel kapja meg őket) rakja össze, hogy merre vagy a térképen. (a telefonod órája ehhez NEM kell) Mivel az órajel (rádiójel) fénysebességgel jön, ezért gondolhatod, hogy nagyon pontos számítások kellenek, amibe NEM FÉR BELE, hogy a fenti atomórák ilyen sokat sietnek. Hisz már 5 mikrosec eltérés ("óra sietés") is 1,5 méterrel mutatna téged lejjebb. (mintha a Föld alá mennél) Hisz azt hiszi a GPS-ed, hogy távolodsz a műholdaktól. Ezért kétóránként szinkronizálják a GPS műholdak órajel sugárzását. Ami elég durva bizonyíték a relativitáselméletre, hisz amúgy olyan atomórák vannak a műholdakon, amiket 300ezer évig sem kéne állítgatni.
Egy másik magyarázat a relatív időérzékelésre: amikor figyelték a Jupiter holdjait, azt látták, hogy lassabban kerülik meg a Jupitert, mint ahogy az a tömegükből és a távolságukból várható lenne. Aztán látták, hogy a Merkúr is lassabban kerüli meg a Napot. Einstein kortársai jöttek rá, hogy nincs itt semmi probléma, mert ha ott lennénk a Merkúron, akkor a mi óránk lassabban járna (a Nap által létrehozott erősebb gravitációs térben), és ha azon az stopperórán néznénk, hogy mennyi idő alatt tesz meg egy kört a Merkúr a Nap körül, akkor az kevesebbet mutatna. Vagyis hogy gyorsabban megtettük ugyanazt a kört, mint ahogy azt itt a Földről látják a földi órákat használva. Einstein azért volt jó matekos, mert olyan függvényt írt fel, amivel pontosan megjósolható (kiszámolható), hogy az idő mennyire fog minket becsapni ha X sebességgel haladunk, vagy X gravitációs térben vagyunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!