Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fénysebességnél miért lassul...

Attila79 kérdése:

Fénysebességnél miért lassul le az idő? Majdnemhogy megáll.

Figyelt kérdés
nem értem mi az összefüggés?gyorsabban megy gyorsabban ér oda nem?ha én most hirtelen fénysebbeségre gyorsulnék(most ne vegyük a tömegnövekedést) és eljutnék egy távoli pontra pl 10 perc alatt(nekem 10 perc).és vissza is 10(nekem 10).csak nagyon gyorsan értem oda és vissza.miért tellene el ezalatt a földön több mint 20 perc?sokat olvastam erről,de számomra ez az elmélet hihetetlen.előre is várom a válaszokat :)
2011. nov. 2. 21:37
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
S ha utazni lehetne az időben,az azt jelentené,hogy nem vagyunk mások csak egy mágnesjel egy vidoszalagon,amit ide oda lehet pörgetni,az azt jelentené,hogy bábuk vagyunk.Én azt mondom ettől több az élet,minden pillanat egyszeri és megismételhetetlen.
2012. jan. 25. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:

Jó, mondom, ezzel a süket dumával menj az ezó témakörbe, ott értékelik a semmitmondó, bizonyítatlan, romantikus szövegeket.

Vagy esetleg le tudnád írni, hogy mégis mitől illúzió a tér és az idő, és hogy mi van helyettük?

2012. jan. 25. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
Atto illuzio,hogy a tér ugyebár maga az üresség,a vákuum a semmi.Ezért lehet kitölteni dolgokkal,mert gyakorlatilag a vákuum azért vákuum,mert nincs benne semmi!És ugyebár a semmi az nem van,hanem nincs,ezért hajlitgatni sem lehet.Az idő,pedig csak az embert foglalkoztatja,mert csak az élő dolog érzékeli,az idő múlását,egy vasdarabnak mit számit az idő?Bár ugyan elrosdál,de öt sem az idő ette meg,hanem az oxigén.
2012. jan. 26. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 Jojomojo válasza:

Heló!


Figyelj! Képezelj el egy űrhajót, ami fénysebességgel eléri a másik bolygót pl. 100 év alatt. Igen ám, de te mellette egy időben indultál el, de mivel nem fény sebességgel haladtál ezért neked 300 évedbe telt elérni a bolygót. Érted már? Minél gyorsabban haladsz, annál lassabban tellik neked az idő. :) Remélem helyesen magyaráztam és ha tévedtem, akkor javítsatok ki és ne kövezzetek meg légyszíves! :)

2015. júl. 18. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 bcs911 válasza:
nem csak fénysebességnél lassul be az idő, hanem minden sebességnél lassul, minél nagyobb a sebesség annál jobban
2015. dec. 14. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 Mogyika16 válasza:

Az ötösnek hozzászólónak üzenem, hogy a GPS műholdakat nem fellövéskor állítják át pár mikroszekundummal, hanem kétóránként kell állítani őket, hisz folyamatosan más időben léteznek. A gyorsabb mozgás miatt (ők 18 000 km/h-val mennek, míg mi a Földön csak 1000-rel forgunk a Földdel együtt) ezért a gyorsan haladó műholdon 0.007 millisecumdummal (7 mikrosec) lassabban telik az idő, viszont a kisebb gravitáció miatt (20 ezer km-re vannak a Földtől) 45 mikrosec-kel gyorsabban is telik.- Összesen: 45-7 = 38 mikrosec-kel "siet" a rajtuk lévő atomóra NAPONTA. Namost a lenti GPS vevő (a telefonod) négy műhold órajelének különbségétől (hogy pár mikrosec különbséggel kapja meg őket) rakja össze, hogy merre vagy a térképen. (a telefonod órája ehhez NEM kell) Mivel az órajel (rádiójel) fénysebességgel jön, ezért gondolhatod, hogy nagyon pontos számítások kellenek, amibe NEM FÉR BELE, hogy a fenti atomórák ilyen sokat sietnek. Hisz már 5 mikrosec eltérés ("óra sietés") is 1,5 méterrel mutatna téged lejjebb. (mintha a Föld alá mennél) Hisz azt hiszi a GPS-ed, hogy távolodsz a műholdaktól. Ezért kétóránként szinkronizálják a GPS műholdak órajel sugárzását. Ami elég durva bizonyíték a relativitáselméletre, hisz amúgy olyan atomórák vannak a műholdakon, amiket 300ezer évig sem kéne állítgatni.


Egy másik magyarázat a relatív időérzékelésre: amikor figyelték a Jupiter holdjait, azt látták, hogy lassabban kerülik meg a Jupitert, mint ahogy az a tömegükből és a távolságukból várható lenne. Aztán látták, hogy a Merkúr is lassabban kerüli meg a Napot. Einstein kortársai jöttek rá, hogy nincs itt semmi probléma, mert ha ott lennénk a Merkúron, akkor a mi óránk lassabban járna (a Nap által létrehozott erősebb gravitációs térben), és ha azon az stopperórán néznénk, hogy mennyi idő alatt tesz meg egy kört a Merkúr a Nap körül, akkor az kevesebbet mutatna. Vagyis hogy gyorsabban megtettük ugyanazt a kört, mint ahogy azt itt a Földről látják a földi órákat használva. Einstein azért volt jó matekos, mert olyan függvényt írt fel, amivel pontosan megjósolható (kiszámolható), hogy az idő mennyire fog minket becsapni ha X sebességgel haladunk, vagy X gravitációs térben vagyunk.

2020. aug. 14. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
9 év telt el azóta a Földön, Mogyi bácsi! :)
2020. aug. 15. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!