Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Fénysebességnél miért lassul...

Attila79 kérdése:

Fénysebességnél miért lassul le az idő? Majdnemhogy megáll.

Figyelt kérdés
nem értem mi az összefüggés?gyorsabban megy gyorsabban ér oda nem?ha én most hirtelen fénysebbeségre gyorsulnék(most ne vegyük a tömegnövekedést) és eljutnék egy távoli pontra pl 10 perc alatt(nekem 10 perc).és vissza is 10(nekem 10).csak nagyon gyorsan értem oda és vissza.miért tellene el ezalatt a földön több mint 20 perc?sokat olvastam erről,de számomra ez az elmélet hihetetlen.előre is várom a válaszokat :)
2011. nov. 2. 21:37
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
100%

A megértés nehézségeit és a félreértéseket az okozza, hogy minden jelenség vizsgálata egy mérést jelent. Valaki mér valamit egy eszközzel, amelyen mértékegységek vannak, aztán leolvassa az eredményt és tesz egy megállapítást. Csakhogy közben mit csinál a mérőeszköz, áll, vagy mozog, változik, vagy sem, és különben is, mihez képest, És amihez képest, az mit csinál? Ez más szavakkal az, amit tegnap 22:30 "pongyolán" elmondott. A példádban szereplő 10 perceket mivel méred? Ha viszed magaddal az órát, honnan tudod, hogyan hasonlítsd össze azzal, amelyik állt és több időt mért?


Ezért mindenekelőtt meg kell állapodni a fenti kérdésekben, vagyis abban, hogy milyen koordináta-rendszert, mértékeket használjunk, hogy mindenki ugyanarról beszéljen. Itt jön be a dimenzióprobléma. Csak akkor lehet épeszű, ellentmondásmentes rendszert kitalálni, amely válaszol az ilyenféle kérdésekre, ha bevezetjük a relativitás elméletét, vagyis azt, hogy minden dolog viszonyítás kérdése, más eredmény jön ki, ha máshoz viszonyítunk. Önkényesen rögzítünk egy koordináta-rendszert, amelyet mindenki elfogad (ha nem, az nem baj, csak mondjon másikat). Itt például azt, hogy a fénysebesség vákuumban azonos minden (ez aláhúzva) megfigyelő számára, vagyis nem függ az illető mozgásától - ez az önkényesség.

Ha ebből a feltételezésből levezetjük az összes ismert fizikai jelenséget, elvégezzük a szükséges méréseket, a kérdés, lesz e valahol ellentmondás, mert akkor rossz a feltételezés. Az idő tájt nincs ellentmondás.


E feltételezésből következő levezetések következménye az idő, illetve a távolság torzulása a sebesség függvényében, azaz a fénysebességhez közeledve, a távolság (hosszúság) a nullához közeledik, az idő pedig a végtelenhez. És így nem lehetett ez ideig ellentmondást találni. Ezt fogalmazta meg szemléletesen a hivatkozott válaszoló a hasonlatában.


Van egy másik önkényes feltevés, amely ugyanerre az eredményre jut, minden kísérlet eredménye is azonos, az eltérés filozófiai. Ez a feltevés "önkényesen" azt mondja ki, hogy a hosszúságmérő eszközünk a növekvő sebesség hatására fizikailag összezsugorodik. Így nem kell az időt nyújtani, amit talán könnyebb megérteni, de a fizikai levezetések mesterkéltebbek, főleg az önkényes feltevés az. De így is "kijön" minden.

2011. nov. 3. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 A kérdező kommentje:
nagyon jó dolgokat írtok,eddig mindenki irt valami érdekeset.a lepedős példa nagyon jó volt.
2011. nov. 3. 11:30
 13/27 anonim ***** válasza:
100%

Én ezt egy fényórás példával olvastam még régen. Képzeld el egy haverod, aki kezében egy fényórát tart, ami úgy néz ki, hogy két szembefordított tükör közt pattog le-föl egy fénysugár. Ahogy valamelyik tükörhöz ér, pityeg egyet, pity-pity-pity, nagyon gyorsan. Két pity közötti idő az egység. Kérd meg a barátod, hogy kezdjen el sétálni, mondjuk a fénysebesség negyedével. Látod a fénysugarat a sötétben, azt veszed észre, hogy cikkcakk alakú lesz, ahogy a barátod halad. Mivel már ferde a vonal a két tükör közt, azaz hosszabb, több időnek telik a fénynek odaérnie, mivel ő meg nem gyorsulhat fel. Ha a fény "lassul", akkor minden lassul, az idő is. Ha tovább gyorsítod a barátodat, a fényvonal egyre közeledik a vízszinteshez, ezáltal egyre több idő telik el két pittyegés közt, ezáltal lassul az idő. Ha a haverod fénysebességgel rohanna, a fény útja vízszintes lenne, azaz megállna számára az idő.


Mindenképp nézz utána ennek más forrásból is, mert elképzelhető, hogy bakizok/érthetetlenül írok néha.


Egy fényóra rajza: [link]

2011. nov. 3. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim válasza:
ocsem ,ti mijen okosak vagytok XD
2011. nov. 7. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem ez csak találgatás.Az idő bennünk történik,nem rajtunk kivül áll.
2012. jan. 24. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
100%

Rosszul gondolod, az idő nem bennünk, hanem körülöttünk történik.


Kb mintha azt mondanád, hogy nincs olyan, hogy "szélesség" csak mi képzeljük, hogy van.

2012. jan. 24. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
Szerintem nincs igazad,ha az idő kivűlről történne,akkor nem öregednénk.A tudósok azt mondják,hogy a dnsünkben van egy láncszem,ami a sejtek cseréjekor mindig megrövidül,és ez okozza az öregedésünket ,végül a halálunkat.Tehát az idő belül történik,ezért időutazás nem lehetséges,mert a mult csak az emlékeinkben él,a jövőmég nem jött el...Valójában csak a jelen pillanat valós,a többi csak képzelgés.
2012. jan. 24. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:

Az öregedés, és az idő két külön dolog. Összefügg, de az idő nem belőlünk ered.


Az, hogy öregszünk, igen, a genetikánkban van benne. De erről az idő csak annyiban tehet, hogy telik - de ha nem öregednénk, az idő akkor is telne :)


Kicsit túlzottan emberközpontúan képzeled el ezt a világot :)

2012. jan. 24. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
Ez a hozzáállás az ezotéria témakörben dívik, nem a tudományban. Az idő nem csak az öregedésként van jelen, hanem lényegében - ahogy egyszer valaki, asszem Einstein megfogalmazta -: az idő az, ami megakadályozza, hogy a dolgok egyszerre történjenek. Az idő kétségkívül létezik, más kérdés, hogy pontosan milyen formában. Az átlagembernek viszont teljesen megfelel a hétköznapi időfogalom.
2012. jan. 24. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
0%
Az idő és a tér,igazából csak fogalmak,fizikailag nem léteznek,igy kár is roluk filozofálni.Ami valóság az a jelen pillanat.minden más csak illuzió.
2012. jan. 25. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!