Ha a keresztény hit nem lenne ennyire befolyásos, akkor mennyivel lenne előrébb a tudomány?
Semennyivel. A kereszténységnem döntő szerepe volt az írásbeliség, a tudományos gondolkodás elterjedésében. Az ókorban, majd a középkorban ugyanis nem lehetett még elválasztani a "hittudományt" a "természettudománytól", a "tudomány" egyazon egység részeiként kutatta a természet és Isten dolgait.
A kereszténység akkor kezdte gátolni a természettudományok fejlődését, amikor az emberek Istenről, világról alkotott elképzelését cáfolni kezdte a tudomány. Azt hiszem, ezen ma már túl vagyunk. Nem véletlen, hogy II. János Pál pápa óta a katolikus egyház ELFOGADJA az evolúciót mint tudományos hipotézist.
Tudod, hogy például Mendel szerzetes volt? Ki másnak lett volna ideje a borsókkal kísérletezgetni? :))) (bocs)
"ma 22:07"
A kérdés így szólt: "Ha a keresztény hit nem lenne ennyire befolyásos, akkor mennyivel lenne előrébb a tudomány?"
Vagyis (ha már Newtonnál tartunk) az egyik "erő", hogy a kereszténység olyan kulturális közeget, műveltséget teremtett, amiben kifejlődhetett a tudományosság, zseniális elmék bontakoztathatták ki tehetségüket. Ezzel szemben egy "ellenerő" volt, hogy a középkorban az akkori keresztény világképet cáfoló tudományos eredmények hirdetőit nyilvánosan kivégezték, ezzel megfélemlítettek embereket, nem hagyták a tudomány szabad terjedését. A kérdés tehát az, hogy melyik erő a nagyobb.
Azt pedig remélem, már kezditek elfelejteni, hogy a mai kereszténység (és ez alatt a történelmi keresztény egyházakat értem, a magukat kereszténynek valló miniegyházakat nem) a természettudományok fejlődését bármilyen módon akadályozná.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!