Azt vettétek, hogy Japánban most ugyanaz történt, mint Csernobilban, csak higgadtabban tudósították?
A híradóban azt mondták be, hogy állítólag nem olyan mértékű a sugárzás veszélye, mint ahogy Csernobilnál történt, és hogy teljesen más atomreaktorról van szó...
Én viszont nem lennék ebben ennyire biztos. Higgadtabban tudósítottak- ezt én is észrevettem. Csakhogy szerintem ezt senki sem 'nyalja' be.
szerintem keress rá a csernobillal foglalkozó kérdésekre, ott részletesen fejtegettünk némi reaktortudományt...
ennek köze sincs csernobilhoz. ez egy negatív üregtényezős reaktor.
Hát igen. Akkoriban a SZU tagállamokban nem illett ismerni egy reaktorrobbanás mellékhatásait. Meg egyáltalán, jobb volt kussolni bármiről, mindenről. Pedig az atomtámadás utáni tennivalókat az iskolában oktatták, de az erőmű a lakosság számára tabu volt.
A robbanás után 2 hétig nem volt híradó (!), éjjel- nappal bicikliverseny ment a TV-ben.
A radioaktív felhő végig söpört Észak-Magyarországon, anyukám nem engedett ki az udvarra, tilos volt salátát enni stb..
nem a gőz.
pontosabban az történt, hogy ha a víz hirtelen nagy energiát kap, akkor a molekulák egyszerűen szétesnek. a hő az egyszerűen a molekulág mozgása, rezgése, pörgése. magasz hőmérsékleten, pongyolán fogalmazva egyszerűen szétrázódnak a molekulák (mégmagasabban meg az atomok is). ezt hívjuk disszociációnak, az eredménye pedig jelen esetben elemi hidrogén és oxigén keveréke ideális összetételben, azaz durranógáz. ez robbant.
OK! Ma is tanultunk valamit :).
Melyik részében történt ez?
Én úgy olvastam, hogy Japánban egy hűtéshez használatos hidrogéntartály robbant fel, ami NEM magában a reaktortérben van, csak az épületben. Azt külön kiemelték, hogy a reaktortér nem sérült meg, vagyis nem kommunikál közvetlenül a külvilággal.
Csernobilban pedig a reaktor túlhevült (abba most nem megyek bele, hogy miért, de az a lényeg, hogy túl sok grafitrudat húztak ki a reaktorból) és a termelődő sok hő gőzrobbanást (vagyis, itt sem atomrobbanás volt) okozott a primer hűtőkörben közvetlenül a reaktortérben, aminek le is repült a teteje és a reaktorban levő anyagok kikerültek (sőt, "kirobbantak") a külvilágba. Gyakorlatilag ez a legsúlyosabb dolog, ami egy atomerőművel történhet.
A Japánban történtek ehhez képest még a bokorban sincsenek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!