Ha abszolút nem lenne semmiféle vallás akkor hol tartana most a tudomány?
A tudomány fejlődését nem a vallás segítette elő (sőt sokszor inkább akadályozta), hanem többnyire a háborúk ahol rá voltak kényszerítve a harcoló felek a technológiák fejlesztésére.
Mondjuk sok eset volt amikor a háborúk kirobbanásának fő okai között a vallás is szerepelt. Így tehát szerintem nem lenne sokkal elmaradottabb a tudomány vallás nélkül sem.
Évezredekkel ezelőtt a vallás elég hasznos, és a kor színvonalának megfelelő dolog volt: tehát egy kis ideig jót tett a fejlődésnek (a legtöbb).
Ma egyértelműen évtizedekkel veti vissza a tudományt.
És ma 10 év óriási idő a tudományban. Dupla ilyen fejlettek lennénk egy csomó területen, ha elmúlt volna a vallás 100 évvel ezelőtt. Csak egy példa: nem lenne már szervátültetés. Mindenki 200 évig élne, őssejtekkel pótolva minden elöregedő szervét.
tetszik a kérdésed ;)
valószínűleg egészen másfelé mentek volna el a tudományok, de már csak a kultúra, meg egyszerűen minden, ami ma létezik másképpen alakulhatott volna.
ha a vallás HELYETT lennének elfoglalva az emberek a tudományokkal előrébb tarthatnánk.
viszont lehetnénk hátrébb is, például ha a történelmet nézzük sok tekintetben hozott előrehaladást a vallás, összetartotta az embereket.
viszont.. a kereszténység sokszor akadályozta is a tudomány fejlődését ez tény.
de ha az őseink nem hittek volna semmiben, vajon létezne még emberiség?
a tudomány és a hit elég szorosan kötődik egymáshoz.
a tudományban is hinni kell ...
"Mi lett volna, ha..."
Igen, főleg a középkorban és a reneszánszban a keresztény egyházak akadályozták a "tudomány" haladását. Miért is? Azért, mert akkor még nem lehetett tudni, hogy milyen eredmény hová vezet. Ahogy ma a tudomány akadályoz számos, gyakran vallási ihletésű tudomány-alternatívát (az ezotéria számos formájára gondolok), nagyjából az lehetett a helyzet régen is. Ahogy akkor nem látszott logikusnak sok tudományos fejtegetés, úgy ma sem látszik logikusak sok ezoterikus duma. Szóval amikor ilyeneken gondolkodunk, akkor ne csak az jusson az eszünkbe, hogy a "hülye keresztények miatt még mindig nem gyógyítunk rákot rendesen, bezzeg nélkülük már régen a Marson termeltetnénk magunknak a búzát", hanem az is, hogy más világ volt akkor, ugyanarra kérdésre többféle választ próbáltak adni az emberek. Az egyház hatalmi pozícióban volt, nyilván nem bízhatott meg minden, magát "tudományosnak" állító ember véleményében - hiszen ne higgyétek, hogy Leonardo Da Vinci, Kopernikusz, Newton és a társaik voltak koruk egyedüli "tudósai". Volt ott minden, csak mivel azoknak nem lett igazuk később, ezért nem maradt fenn a nevük. Nem gondolom, hogy ha a keresztény egyház nem lett volna pozícióban, akkor egy teljesen észérveken alapuló és haladó tudományos világ jött volna létre. Biztos vagyok benne, hogy lett volna helyette olyan más szellemi és nem szellemi hatalom, amely elnyomott volna minden más értékes próbálkozást a saját igazáért.
Szerintem tehát félrevezető az egyházat a tudományos haladás örökös kerékkötőjeként beállítani. Az utóbbi 2 pápa működése alatt vált nyilvánvalóvá, hogy a katolikus egyház nem a természettudományok vetélytársa vagy akadályozója akar lenni, mert a vallások és a tudományok minőségileg más kérdésekre keresnek választ. Nyilván ez a középkorban még messze nem volt tiszta és ez egy szereptévesztés az egyház részéről. De én úgy látom, a szerepek tisztázódnak, amit mi sem bizonyít jobban, mint pl. a Darwin Év alkalmából megrendezett vallás és tudomány konferencia a Vatikánban, amit, azt hiszem, nem csak 500, de talán 50 éve sem igen lehetett volna elképzelni.
Ez egy kétélű kérdés.
Ha nem lett volna semmiféle vallás akkor még ma is nádkunyhókban élnénk, mivel a lakóházaknál komolyabb korai épületek szinte mind az istenségeknek épültek (gondoljunk csak az óriási szobrokra, piramisokra, stonehengere, maja piramisokra, stb).
Viszont a 17-18. századtól - a modern tudomány kialakulásának kezdetétől - már csak hátráltató tényező.
"Ha abszolút nem lenne semmiféle vallás akkor hol tartana most a tudomány?"
Ha nem lenne vallás, akkor nem a mostani ember, hanem valami nagyon máshogy működő lény élne a Földön, és nem lehet megmondani, foglalkozna-e tudománnyal.
00:48
"Nem gondolom, hogy ha a keresztény egyház nem lett volna pozícióban, akkor egy teljesen észérveken alapuló és haladó tudományos világ jött volna létre."
Sőt. Lehet, hogy ha az egyház a középkorban és az újkorban nem nyomja el a sok mágikus, ezoterikus baromságot, ami akkoriban burjánzott, akkor lehet, hogy máig nem létezne modern tudomány.
A kereszténységnek az a nagy teljesítménye, és ezt a zsidóktól örökölte, hogy a zsidó/keresztény világképben a világot nem szellemek lakják, hanem a világ az csak természet. Csak egy szent, természetfeletti lény van, Isten, aki távol van a világtól, nem pedig benne lakik. A világ természeti világ, ami az embernek oda van adva, hogy uralkodjon rajta, és megismerhető. Ez a gondolkodásmód lehetővé teszi azt, hogy az emberek úgy tekintsenek a világra, hogy az megismerhető, kutatható és uralható.
A tudomány is vallás, hiszen számtalan dologban téved, mégis kész tényként hisznek benne. A kérdés innentől értelmezhetetlen.
Ha az a kérdés, hogy milyen lenne a világ, ha sosem alakulnak ki azok a vallások, amik kialakultak, akkor egyszerű: másmilyenek alakulnak ki. Mivel az ember gondolkodó, mindent meg akar fejteni. Sok dolgot nem képes még(halál, élet értelme), így ezt a félelmetes űrt ki kell töltenie egy magyarázattal, mindegy mivel. Valamivel, aminek van értelme, felfogható. Ez a vallás.
"A tudomány is vallás, hiszen számtalan dologban téved, mégis kész tényként hisznek benne. A kérdés innentől értelmezhetetlen"
Már meg ne haragudj de ez díjnyertes baromság. A tudomány soha nem HISZ semmiben. Az önjelölt hozzánemértő áltudományos kuruzslók "jó" szokása, hogy hisznek valamiben és megpróbálják tudományos köntösbe bújtatni.
A tudomány elméleteket állít fel és a bizonyíthatóakat megtartja, a nem bizonyíthatóakat elveti. Mindet logikai vagy megfigyeléses bizonyítással. A hitnek ehhez semmi köze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!