Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Tudományos szemszögből nézve...

Tudományos szemszögből nézve vannak véletlenek vagy mindennek oka van?

Figyelt kérdés
2010. nov. 26. 01:11
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
49%
mindennek oka van
2010. nov. 26. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
20%
A fenét van oka! Ok okozati összefüggés csak értelmes ember cselekedeteiben van pld. Van olyan ember nem is egy akinek nem tud okot felmutatni.Az hogy egy Boeing madarat szippant be véletlenek sorozata kell nem ok.Az hogy a Concorde lezuhant totális véletlen.
2010. nov. 26. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 anonim ***** válasza:
100%
Csak kavantum fizikai szinten létezik a szó szoros értelmében vett véletlen.
2010. nov. 26. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/33 anonim ***** válasza:
100%

A kvantumfizikai véletlenekről úgy tudjuk, igaziak.


Emiatt aztán a makrovilágban is létezik néhány helyen igazi véletlen, mert ezeket a hatásokat néha ki lehet nagyítani.

Ha pl. egy szimmetrikus ceruzát a hegyére állítasz, azt jó esetben véletlen hatás fogja feldönteni, és bármit bekapcsolhat vagy eldöntheti valaminek a végkimenetelét.

Ugyanilyen egy örvény, vagy pl. a bolygók mozgása.

De ugyanez az atombomlás is, ahol minden egyes atomról a véletlen fogja eldönteni, hogy konkrétan mikor bomlik el.

Lehet készíteni olyan diódás kapcsolást is, ami a véletlen zajokat nagyítja ki, és létezik egy olyan áramköri elem, amiben egy vékony hártya van, és ami véletlenszerű áramot enged át.

2010. nov. 26. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
0%
A kvantumlogikában nincsenek véletlenek, a klasszikus newtoni logikában vannak.
2010. nov. 26. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
Makroszinten nincsenek véletlenek, azaz hogy a Boeing beszippancsa a madarat az nem véletlen, hiszen előre "jósolható" volt. A valódi véletlen az, amit semmiféleképpen nem tudsz előre megmondani, ez ÁLLÍTÓLAG (nem értek hozzá, nem illik a világképembe, de elfogadom, mert nálam jobban hozzáértők mondják) kvantumszinten létezik, azaz a makroszinten lévő nem-véletlenség csupán a statisztikai valószínűségnek köszönhető, és illúzió.
2010. nov. 26. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
0%

tudományos szemszögből nézve, mint minden más az univerzumban, a véletlen is relatív...a mi oldalunkról szemlélve kvantumszinten találkozunk bőven ilyen véletlenekkel...de vajon az anyag oldaláról véletlenek e...?


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


érdemes elolvasni.


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. nov. 26. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
12%

Véletlenek nincsenek. Ha egy esemény kimenetelére ható ÖSSZES körülményt képesek vagyunk teljes pontossággal számításba venni, még ki is számítható maga az esemény! Más kérdés, hogy technikailag erre nem feltétlenül vagyunk képesek, avagy értelmes idő alatt nem tudnánk ezt a számítást megejteni.


maci

2010. nov. 26. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
100%

"Véletlenek nincsenek. Ha egy esemény kimenetelére ható ÖSSZES körülményt képesek vagyunk teljes pontossággal számításba venni, még ki is számítható maga az esemény!"


ez volt a newtoni fizika alapeszméje, a kvantumfizikában már pont az van, hogy ez nem igaz.

2010. nov. 26. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 anonim ***** válasza:
65%

Igazából, ha lenne egy géped, ami a világegyetemben lévő ÖSSZES atom helyzetét, energiáját, és irányát meg tudod mérni egy adott időpillanatban, akkor onnantól kezdve tudod szimulálni az elkövetkező eseményeket :)


Amit meg az egyik válaszoló írt, hogyha egy szimmetrikus ceruzát leraksz, véletlen, hogy merre fog dőlni: ha képes lennél lerakni egy teljesen mozdulatlan felületre a ceruzát a hegyére, ami egyetlen atomon nyugszik az egész, akkor sem lesz véletlen a dőlése, mert az atom rezgéséből meg tudod állapítani, merre fog kilendülni :)


A gépbe csapódó madár esete sem véletlen: véletlen az lenne, ha teljesen véletlen helyeken, és előre kiszámíthatatlan időben madarak bukkannának fel a semmiből, és nekimenne egy repülő. Egyszerűen a műszer nem tudja jelezni egyelőre, viszont a madár teljesen érzékelhető pályán repül, mint a repülő is. Ha látnánk, akkor pontosan lehetne tudni, hogy mikor fog belecsapódni. Csak nem ismerjük :)


Ahogy az aszteroidák sem véletlenül csapódnak a Földbe. Ha ismernénk mindegyik mozgását, és a rá ható gravitációs erőket, akkor meg lehetne mondani ezredmásodperc pontosan, mikor csapódik a Földbe. Csak hiányosak az ismereteink hozzá. De ezeket az eseményeket mind-mind a természet erői hozzák létre, nem pedig kikalkulálhatatlan véletlenek :)

2010. nov. 26. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!