Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha a professzorok, tudósok,...

Ha a professzorok, tudósok, kutatók bebizonyítanak valamit, akkor már többé nincs helye kételkedésnek és vitának, hanem el kell fogadni?

Figyelt kérdés
szept. 23. 11:59
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
100%

Akkor miért ide írogatsz?

Írj az ezotériára, ott még követőket is találhatsz.

szept. 23. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 anonim ***** válasza:
100%
Ha valamiben nincs helye kételkedésnek és vitának, akkor onnantól kezdve nem tudományról van szó, hanem diktatúráról. A kételkedés viszi előre a világot.
szept. 24. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 anonim ***** válasza:
75%

Igen, de az okos kételkedés. Ami a rossz (helytelen, pontatlan) dolgokban kételkedik, a jókban (amit helyesen tud) abban nem.

Aki mindenben kételkedik, az az ősember szintje alatt áll, aki pedig a helyes dolgokban kételkedik, az még rosszabb, mert hátrafelé viszi a világot.

szept. 24. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim ***** válasza:
20%

A mai világban két dolgot szabad feltétel nélkül elhinni:

1. amit a saját szemeddel látsz

2. ami logikusan következik abból, amit a saját szemeddel látsz

Persze ha más hívja fel a figyelmedet arra, hogy mit látsz, vagy mi következik belőle, az rendben van. Minden másban viszont lehet - és ha okos vagy, kell is - kételkedni.

szept. 24. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim ***** válasza:
82%

Akkor (bár esélytelen, hogy felfogd). Néhány 100 éve már úgy működik a tudomány:

1./ A korábbi elméletek és kísérletek (mérések) alapján valaki kitalál valamit, ami jobban, pontosabban magyarázza, mint a korábbi elméletek (ha egyáltalán voltak előtte). Ld. pl. Maxwell egyenletek. Nagyjából a semmiből alkotta meg azokat Maxwell. Ebből lesz egy "ötlet"


2./ Ha ebből az ötletből következik valami (kijön a számításokból, következtetésekből). Erre terveznek egy kísérleti elrendezést. Majd elvégzik a kísérletet. Ha a kísérlet eredménye egybe esik a számított (előre "jelzett") eredménnyel akkor az ötlet is és a kísérlet is OK. Ha nem akkor az ötletet el kell vetni. Ld. pl. Michelson-Morley kísérlet, ők maguk se hitték el az eredményt, azt hitték rossz a kísérlet, mert ellentmondott egy akkori (mára tudjuk,hogy téves) elképzelésnek. De végül elhitték az eredményt és mondátk, hogy ez az elképzelés elbukott. Ugyanez volt néhány éve a Higgs-bozon és gravitációs hullám. Mindaddig "egy elképzelés a sok közül" volt amíg meg nem lettek a kísérleti bizonyítékok. És mindkét kísérlet esetén pont az jött ki ami az elméletileg kiszámolható volt.


3./ Ha a kísérlet és az elképzelés(ötlet) stimmel akkor az elméletből: "kísérletileg igazolt" lesz. Ha a kísérlet cáfolja akkor azt elvetik, és vagy bekerül a "megmosolyogtató elképzelések" gyűjteményébe, vagy simán elfelejtik az egészet.


Kb. így működik. Tehát ismeret -> új "ötlet" "elképzelés" -> kísérleti bizonyítás...


Hawking (és Penrose aki nagyjából a munkatársa volt) esetén sok minden olyan, hogy tök jó mert a matematika levezetés OK, akár igaz is lehet, de nincs rá kísérleti eredmény nem tudjuk azt mondani, hogy "ez az elmélet kísérlettel alá van támasztva" Ilyen pl. a Hawking sugárzása a feketelyukaknak. Még a Hawking-i számításokból is kijön, hogy cask jó pár millárd év múlva lesz egyáltalán kimutatható, ha egyáltalán igaz... Addig ez egy "elképzelés" "feltételezés" "ötlet" ki hogyan hívja.

szept. 24. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!