Az ősmagyarok és a vikingek között volt valamilyen kapcsolat? Kereskedhetek egymással? Netán harcoltak velünk, vagy ellenünk?
Figyelt kérdés
aug. 2. 16:10
2/8 anonim válasza:
Igen, a varégokkal sok kapcsolatunk volt.
3/8 UlfOrmson válasza:
igen voltak kapcsolatai az ősmagyaroknak egyes viking (elsősorban varég/russz) közösségekkel. Valószínűleg a sztyeppe-régióban kereskedtünk egymással. Illetve Birka (egy viking kori svédországi kereskedelmi központ) temetőjében több magyar-jellegű temetkezés is előkerült. A 11. században varég testőrsége volt I. Istvánnak (a varég gárda vezetője a források alapján Imre herceg volt)
4/8 hollófernyiges válasza:
Szt. István kardja is viking gyártmány.
5/8 anonim válasza:
A varégokkal mindenképpen volt kereskedelmi kapcsolat. Szent Istvánnak varég testőrsége is volt. Ha pedig a hun-magyar rokonságot vagy folytonosságot vesszük alapul, Attila a dánok királya is volt, miután legyőzte őket.
6/8 anonim válasza:
Először is voltak a Kölpények. Aztán, vannak olyan települések, mint a Felvidéken Oroszka, aminek lehet hogy a Ruszhoz van köze. Szt. István pénzét meg vikingek tömegével hamisították.
7/8 anonim válasza:
Elég sok kereskedelmi kapcsolatunk volt a szomszédos Kijevi Russzal, ahol a folyókon a vikingek (varégok) kereskedtek. Szóval igen, volt, közvetett mindenképp, de nagy valószínűséggel közvetlen is. A Kijevi Rusz uralkodói dinasztiája pedig szintén viking (varég) származású, aztán felvették a kereszténységet és elszlávosodtak. Velük dinasztikus kapcsolata is volt az Árpád-háznak, pl. I. András felesége Kijevi Anasztázia volt, akinek az anyja a svéd uralkodócsaládból származott (Ingegerd Olofsdotter), aki a legendák szerint akár Ragnar Lothbrok leszármazottja is lehet. Ha ez a legenda igaz, akkor meg ugye I. András fia, Salamon királyunk is Ragnar leszármazott.
8/8 anonim válasza:
Azt még érdemes megemlíteni, hogy az 1030-1040-es években András Kijevben élt száműzetésben (miután apját Vazult Szent István megvakíttatta). Harald Sigurdsson is szintén Kijevben élt ezidőtájban, miután otthagyta Konstantinápolyt és a varég gárdát. Valószínűleg elég közelről ismerhették egymást, hiszen mindketten Jaroszláv nagyfejedelem udvarában éltek és egy hercegnőt, a fejedelem egy-egy lányát vették feleségül, András Anasztáziát, Harald pedig Erzsébetet (Elisif). Majd amikor a lázadó magyarok az áruló Orseoló Péter királyt agyonverték, András 1046-ban visszatér Magyarországra és király lesz.
Harald pedig 1047ben tér haza északra, egyesíti a viking törzseket és Harald Hardrada néven Norvégia királya lesz.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!