Hogyan lehetne a Föld átlag hőmérsékletèt csökkenteni?
Joanna Macy 1955-ben írt egy cikket a környezeti kétségbeesettségről, ott jól leírja annak fázisai között a tagadást is. Érdemes ismerni...
Az írása egyik fontos eleme, hogy hangsúlyozza, hogy a klíma csak egy a sok közül, amiben romlik a helyzet. Globális ökológiai válság van, annak egy eleme a klímaváltozás. Önmagában nem lehet megoldani.
Egy másik szöveg, 1869-ben (!) leírja, hogy a Tisza szabályozása kiszárítja a Kárpát-medencét és már ekkor klímaváltozásról beszél. Lám, az ország vezetői azóta se jutottak odáig, hogy ezt elfogadják, és alázattal cselekedjenek a társadalom érdekében...
"Ily adatok mellett a legkisebb hydrostatikai ismeretek elegendők arra, hogy belássuk, miszerint a Tisza kanyargásai miatt áradattá torlódván fel a víztömeg, minél fentebbre hágott annak felszíne, annál magasabb vízoszlop nyomása hajtotta az alsó talaj kavics, homok és lősz rétegei közt a Tiszától távol vidékek felé is a föld alatti nedvességet, s így az árvíz magasságával arányos távolságban lett a csaknem mindenütt egyenlő magasságú Alföld beitatva, melyet aztán e talaj hajszálcsövességénél fogva az ár elapadása után is megtartott. [...]
Annak, ki a vízkevesbedés rontó hatását tagadja — tagadni kell a faültetés s csatornázás javító képességét is, — s megizgatni az ezekbe vetett hitet, s csökkenteni az irántok nyilvánúló buzgalmat.
Ám tegye, a ki nyugodt lélekkel bírja tenni ezt. De ne feledje, hogy a baj, melyet a még nálunk rettegni nem tanúit szóval jelelnek: clima-változás ép olyan, mint a többi természeti bajok, mennél előbb halad, gyógyítani annál nehezebb, s ne feledje, hogy hol ez erőre kapva nem lehet már feltartani rohanó kerekét, ott pusztító csapásival egyaránt elseper népet s hazát."
Dapsy László: A Tiszaszabályozás befolyása a magyar talajra
Természettudományi Közlöny 1869. 3.
Az Elektronikus Periodika Adatbázis és Archívumban elérhető
"Egy másik szöveg, 1869-ben (!) leírja, hogy a Tisza szabályozása kiszárítja a Kárpát-medencét és már ekkor klímaváltozásról beszél."
Lehet pont ezért nem bíznak az embrek abban amit fentröl próbálnak mantrázni?
Ezt a Tisza elméletet már több mit 20 éve mondta az akkori fönököm, hogy mindig mindenbe bele akarunk nyúlni, aztán a természet mindig pofonvág.
Egy volt a tisza, ami jól müködött, Jött az ár, akkor nyilván elfoglalt értékes területeket, de szép lassan kiegyenlítetten lement.
Erre jöttünk és megoldottuk bunkósbottal, kiegyenesítettük, azóta áradásnál pillanatok alatt lemegy, majd lyalyveszékelünk' hogy nincs víz, meg kiszárad.
Balaton szintén. Pont akkor 22-23 éve akart kiszáradni, mert megint valaki okos volt, és a beígért csapadék hallatán a jég alól engedték le elöre a vizet, azt´na csak nem akart esni.
Apropó, a kisbalaton térségben is akkor tönt el a víz, amikor szintén okosak voltunk és "megszabályoztuk" a balatont is.
Most ugye megint jönnek az okosságok, hogy a széndioxidot majd jól eltároljuk a Nordsee-n az "iszap" alatt. Kérdés, meddig marad az ott? Nem lesz-e belöle katasztrófa? Megint csak átgondolatlan politikai döntés, vagy megkérdeztek-e szakértöket?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!