Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Evolúciós szempontból mi a...

Evolúciós szempontból mi a különbség egy ókori ember és egy mai ember között?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy evolúciós szempontból nem sok pár ezer év, de csak van valami kimutatható különbség egy ókori és egy mai ember között nem? Gondolom a magasság is ilyen, a mai ember jóval magasabb. Tudtok ilyen példákat mondani, vagy cikkeket belinkelni?


A válaszokat előre is köszönöm.


júl. 18. 13:12
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
92%

Testmagasságon kívül jelentős különbséget nem tudok megnevezni. A szellemi létet tekintve, érzelmeiket, vágyaikat ugyanúgy ösztöneik határozták meg mint a mai emberét. Azok az ösztönök 100%-ban egyeznek. Ami a különbség, hogy mások a tudományos-technikai ismereteink és ezek szélesebb körét nyitják meg a társadalomszerveződésnek.

Biológiailag nincs lényeges evolúciós változás, de még csak az 50 ezer évvel ezelőtti homo sapiens és a mai ember között sem

júl. 18. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
És azt meg tudják állapítani, hogy több tízezer év múlva milyen változáson fog átmenni az ember? Talán a lábujjról/lábkörömről hallottam valamit, hogy nincs már létjogosultsága és valamikor el fog tűnni az emberi testen. Javítsatok ki, ha tévedek.
júl. 18. 13:27
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

A magasság változása nem feltétlenül evolúciós különbség, vagy legalábbis a magasság változásának csak nagyon kicsi mértékéért felel az evolúció, legnagyobb hányadáért a kalóriák a felelősek. Akkoriban sokkal kevesebb kalória jutott egyes emberekre, mint ma, messze nem volt olyan kajabőség mint manapság. Hasonló a testességhez, kövérséghez, azért sem az evolúció a felelős elsősorban, mint inkább a mai relatíve ételbőség.

Párezer év az valóban olyan nagyon kevés idő emberi evolúciós skálán, hogy egyértelműen kimutatható különbség nem igazán alakul ki ennyi idő alatt az emberi fajban.

Ettől függetlenül valószínűleg voltak és vannak evolúciós változások is, de azok annyira minimálisak, hogy nem is biztos, hogy kimutathatóak. Az emberi fajon belüli biodiverzitás mértéke eleve jócskán meghaladja azt a szintet, amit ennyi idő alatt az emberi faj változni képes evolúciósan. Magyarán két random ókori, vagy két random mai ember között is több a különbség, mint amennyit evolúciósan változtunk az elmúlt 3-5 ezer év alatt.

júl. 18. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
@2 A lábujjköröm önmagában egyáltalán nem biztos, hogy el fog tűnni, hiszen nem akadályoz semmiben, tehát nincs komoly evolúciós nyomás az eltűnésére. Főleg nem olyan, ami pártízezer éven belül eltüntetné. Az is lehet, hogy párválasztásban sokaknál kizáró tényező lesz egy hiányzó lábkörmű nő vagy férfi, ezért rosszabb eséllyel fognak párt találni a hiányzó vagy "csökött" körömmel születő emberek - nem tudhatod, milyen lesz a jövő szépségideálja.
júl. 18. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Pár dolog létezik, de 10e év alatt ezek még nem futottak le.

Az első a tej megemésztésének a képessége csecsemőkoron kívül. Ez kb. 10e éve indult, és még ma is sok népcsoport nem képes rá.

A második egy kisebb változás az agyban, amitől kb. 5%-kal okosabb lesz az ember. Ez is kb. 10e éve indult, és még nem terjedt el mindenhol.

A harmadik pedig a szőkeség. Ez kb. 70e éve indult, de úgy néz ki, hogy esetleg ki fog halni.

júl. 18. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Ugyan nem ókor, de a felső paleolitikum óta (Cro-magnoni ember) 10-15%-kal csökkent az agyméretünk.
júl. 18. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
A bőrszín változása is képes végbemenni néhány ezer éven belül.
júl. 18. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 bollocks ***** válasza:
Mintha valamikor olvastam volna olyat, hogy a császármetszés megjelenése óta egyre több olyan medencecsonttal rendelkező nő él, akik nem is fognak tudni természetes úton szülni.
júl. 19. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 veszettkecske ***** válasza:
100%
A bölcsességfogra kíváncsi lennék... én már nem bölcsültem meg e téren sem, 44 évesen nem jött még ki egy sem... akkoriban is ugyanolyan arányban lehetett ez a jelenség mint most, vagy ritkább...
júl. 19. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Nem tudom erre vannak-e ismert kutatások, de fogadni mernék rá, hogy korábban később kezdtek el menstruálni a lányok. Legalábbis a Gauss-görbe sokkalta inkább jobbra volt tolódva.


Ismerünk 14-15 éves anyai maradványokat, de biztosra veszem, hogy 100 első menstruációs kislányból x ezer éve kevesebb volt a 8-9-10 éves, mint napjainkban.


Egyelőre szerintem azt sem tudjuk, hogy ez a tendencia életmódbeli vagy evolúciós hozadék.

júl. 19. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!