Élettani szempontból alapvetően egészségesebb üvegben tárolni az italokat, önteteket, élelmiszereket, mint műanyag flakonban; vagy semmi különbség?
Köszi!
Hát ez az... akkor miért ezt az alkalmatlan, tökéletlen, ócska műanyag csomagolást forgalmazzák, alkalmazzák az élelmiszerekhez kapcsolódóan?
Mert amellett hogy veszelytelen, sokkal konnyebb mint az uveg, nem torekeny, es olcsobb eloallitani, ujrahasznositani is.
Ma mar nem engedelyeznek olyan muanyagot elelmiszer csomagolasara, amibol szamottevo mennyisegu karos anyag oldodhatna ki a bele csomagolt elelmiszerbe.
Mert 0 Ft előállítani, a visszaváltással, és a tisztítással nem kell a gyártónak foglalkozni.
Így nagyobb haszonnal dolgozik.
A környezetvédelem és az egészség baromira nem érdekli. De amúgy a fogyasztókat sem, ez az állam dolga lenne.
Téveszme, hogy a PET palack fenntartható csomagolási forma, a PET legfeljebb 1x hasznosítható újra, után a ugyanúgy műanyag szemét lesz belőle.
#5: "Ma mar nem engedelyeznek olyan muanyagot elelmiszer csomagolasara, amibol szamottevo mennyisegu karos anyag oldodhatna ki a bele csomagolt elelmiszerbe."
Igen, ami kioldódik az lehet hogy még nem számít károsanyagnak, meg pl. a mikroműanyag szemcsékkel sem foglalkoznak.
De a PET palackot az UV fény elég hamar kikezdi, szóval ha nem sötétben hűvösben tárolod, akkor jóval nagyobb "nem számottevő" mennyiségű méreg oldódik ki belőle.
Gusztustalan, istentelen ez a világ!
És akkor mi lesz, mi fog történni azzal a töménytelen mennyiségű mikrorészecskéjű műanyaggal a tengerekben halmozódik???
Egy PET palackos Coca-Cola mondjuk, ha két literes, tartalmaz kb. 2 kg kólát, amit megiszol, meg mondjuk 10 g csomagolást.
Szóval 2,01 kg csomagot kell szállítani.
Ha van visszaforgatás, visszafelé 10 g-ot.
Ha ez üvegben lenne, a 2 kg kólához 1 kg üveg tartozna körülbelül, szóval 3 kg-ot kéne szállítani meg vissza újrahasznosításra 1 kg-ot.
Vegyük hozzá, hogy a PET palackokat szorosan egymáshoz szorítva, vákuumfóliában leeht szállítani, de az üveget a törékenysége miatt térközökkel, rekeszekben, mai még hozzáad oda-vissza egy csomó súlyt és helyigényt.
Ha ezt megnézed, látható, hogy együtt oda-vissza kétszer-háromszor annyi tömeget kell hurcolni, ami kétszer-háromszor annyi emissziót kipufogó szállítást jelent.
Az üveg betétes visszaforgatása is költséges, az újrahasználathoz a tisztítás is drága (amit VELED fizettetnek meg termékárban, mert kivel mással?), plusz elkezdhetsz morfondírozni, hogy abból az egészségre káros tisztítószerből nem marad-e több benne, mint amennyi vegyi anyag egy PET palackból hónapok alatt kioldódhat.
Ha meg az üveget nem kimossuk, hanem bezúzzuk, újraöntjük, megint száll felfelé a költség és emissziógenerálás.
És ez csak pár példa annak az érzékeltetésére, hogy a műanyag csomagolás nem a gonosz multik gonosz találmánya, az éremnek két oldala van, az üveges csomagolásnak is van kismillió hátulütője a környezet védelme szempontjából.
Jegyezd meg, a világban semmi sem simán vagy fekete vagy fehér.
"És akkor mi lesz, mi fog történni azzal a töménytelen mennyiségű mikrorészecskéjű műanyaggal a tengerekben halmozódik???"
Egyelőre úgy néz ki, semmi.
A jelenlétét ki tudták mutatni, de igazán káros hatását nem nagyon. Ott van, nem lenne ott a helye, de kábé ennyi.
#9: az emisszión lehetne javítani. üdítőből is lehetne kevesebbet inni. A terméket sem kéne 600km-t utaztatni.
De ami műanyagot egyszer már legyártottál, azzal a mai tudomány szerint semmit nem lehet tenni, csak ahgyni hogy mikroműanyagként bekerüljön a természetbe.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!