Ebből a példából látszik, hogy igazából a negatív számok nem léteznek és nincs hasznuk a gyakorlatban?
Van az a vicc, hogy a rendőr gyereke nem érti a negatív számokat.
Az apja magyarázni kezd:
Ez rendkívül egyszerű. Képzeld el, fiam, hogy öten utaznak a villamoson. Ebből heten leszállnak, akkor még kettőnek fel kell szállnia, hogy üres legyen a villamos.
A darabszám jellegéből fakadóan természetes szám lehet csak. Pont ezért ha darabszámként akarjuk értelmezni a negatív számokat, akkor a viccben lévő abszurdumra jutunk.
Ha vicc úgy szólna, hogy „Képzeld el, fiam, hogy öt méter magasan vagy. Ha hét métert lefelé haladsz, akkor még két méterrel magasabbra kell menned, hogy nulla méter magasan legyél”, akkor nem lenne vicc. Akkor sem, ha így szólna: „Képzeld el, fiam, hogy 5 ˚C van. Ha 7 ˚C-kal lehűtöd a lakást, akkor 2 ˚C-kal kell felmelegítened, hogy 0 ˚C legyen”.
Azért nem lenne vicc, mert hasonló helyzetek alapján bővítettük ki a természetes számok halmazát, hogy egy önkényesen kijelölt nullától a másik irányba is kifejezhetőek legyenek mennyiségek úgy, hogy megmaradnak az alapművelet jellegzetességei. Pont ezért ilyen esetben teljesen jól értelmezhető a -2 méter és a -2 ˚C is. Reprezentálnak egy tulajdonságot, nem kevésbé jól, mint a +2 méter és a +2 ˚C.
(Nota bene a matematika maga egy absztrakció, a természetes számok is elvonatkoztatások, fogalmi természetűek és nem fizikai objektumok. Ha a fogalmi természetű dolgokat nem tartod létezőnek, akkor a pozitív egész számok sem léteznek. Ha meg a fogalmi természetű dolgokat is létezőnek nevezed, akkor a negatív számok nem kevésbé létezők, mint a pozitívak.)
Jópofa vicc 😀 A negatív számok viszont nem erre vannak, nem az ilyen helyzetekre.
Mellékesen nem kell beállni abba a sorba, hogy a tudományt mindenben kritizálni kell és meg kell cáfolni, mert részben eltúlozzák, részben egyszerűen butaságok. De a vicc tényleg jó. 😀
A vicc csupán arra világít rá, hogy halmazok számosságának jellemzésére nem alkalmazhatóak negatív számok.
Viszont abból, hogy egy eszköz egy helyzetben nem hasznos, nem következik, hogy máskor sem.
Az ókorban, amikor még nem ismerték a nullát, pl a görögök, de nagyon jó matematikusaik, építészeik voltak, az ő számításaikban is megtörtént, hogy az eredmény negatív lett, amivel nem tudtak mit kezdeni, azt mondták rá, hogy a számítás értelmetlen
*ami nekünk még bonyolultabb lenne, hisz még a most használt számokat sem ismerték)
A nulla, a zéró, origó használata adott értelmet a negatív számoknak a matematikában, hisz onnantól már egy fix ponthoz, a nullához lehet azt viszonyítani.
A gyakorlatban is használatos lett, pl a hőmérséklet Celsiusban megadva, a nullához viszonyított érték, ami lehet mínusz.
A negatív számok még hagyján.
Na most akkor mit lépsz, ha megtudod, hogy vannak igazán "nemlétező" számok is! Amik nem hogy nem egészek, nem is negatívok, de még csak nem is valósak. Ugyanis "nem férnek el" a számegyenesen, ezért kiszorulnak a komplex számsíkra. Pl. a mínusz egy négyzetgyöke, az nem valós.
Továbbá az efféle képzetes, komplex számoknak van komplex kitevőjű hatványa is,... stb.
Mégis, ha ezek nem lennének, akkor pl. sem mobiltelefon, sem áramszolgáltatás, sem távközlés, sem erőművek, sem számítógép nem létezne.
No, akkor most létezik a képzetes szám vagy nem létezik?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!