Mit jelent az gyakorlatilag, hogy egy részecskének van (pozitív vagy negatív) töltése?
Ez egy olyan jelenség, amit így tudunk leírni.
Töltés csak egységnyi lehet: egy elektronnak van -1, egy protonnak +1.
Ha a kettőt összerakod, vonzzák egymást, és semlegesítik (kifelé már nem lesz töltése).
Ha sok egyformát raksz össze, akkor taszítják egymást és összeadódnak.
Töltést nem lehet elpusztítani, töltésmegmaradási törvény van.
A fentieken kívül a töltött részecskére erőhatást fejt ki az elektromos és a mágneses tér.
Az utóbbi azonban csak akkor, ha a töltött részecske mozog, és a sebessége nem párhuzamos az mágneses térerősséggel.
Képzeld el úgy, hogy az elektromos töltés egy részecskének olyan tulajdonsága, mint mondjuk egy M&M drazsénak a színe. Az M&M drazsé lehet piros, kék, zöld, sárga, barna, narancssárga - tehát viszonylag sok féle. Az elektromos töltése egy részecskének viszont csak kétféle: pozitív, vagy negatív. A negatív nem jelenti azt, hogy kevesebbje van valamiből, mint a pozitívnak, csak azt, hogy más - mint a csokidrazséknak a színe.
Az egyes válasszal ellentétben a részecskék töltése nem csak egységnyi lehet, vannak tört töltésűek is (pl -1/3 vagy +2/3). Ezt vedd úgy, hogy világoskék, meg sötétbarna :) Illetve vannak olyan részecskél, amiknek semmilyen elektromos töltésük nincs.
Az azonos töltések vonzzák, a különbözőek taszítják egymást, a semleges meg semleges ez ügyben is: ő nem vonzódik egyikhez sem, de nem is taszítja egyik sem.
A természetben négy alapvető kölcsönhatást ismerünk, amelyek révén az anyagot (és sugárzást) alkotó részecskék egymásra hatással tudnak lenni: az elektromágneses, a gravitációs, az erős és a gyenge kölcsönhatást.
A két utóbbi csak mikroszkopikus szinten, elemi részecskék között végbemenő folyamatoknál lényeges, míg az elektromágneses és gravitációs kölcsönhatások olyanok, hogy a mi makroszkopikus, hétköznapi világunkban is megfigyelhetők.
A gravitáció kissé leegyszerűsítve a testek tömegéről (illetve energiatartalmától) függ, és jelenlegi ismereteink szerint csak vonzó, azaz a gravitáció nem árnyékolható, összeadódik, és nagy távolságokon is érzékelhető. Annyira, hogy ez tartja össze még a galaxishalmazokat is.
Az elektromágneses tér elektromos részének azonban kétféle forrása van, amelyek közül az eltérő neműek vonzzák, az azonosak taszítják egymást. Ezeket pozitív, illetve negatív töltéseknek nevezzük - de ez csak konvenció, bárhogy máshogy is nevezhetnénk őket.
Viszont a köztük lévő kölcsönhatás határozza meg életünk majdnem minden apró részletét, mivel az atomok és molekulák stabilitásában, a köztük lévő másodlagos kölcsönhatásokban is az elektromágneses erők játszanak szerepet. Ez tartja össze a szilárd testeket, emiatt állnak össze az atomok és molekulák nagy anyaghalmazokká, amelyekből házakat és utakat tudunk építeni, meg amelyekből mi is vagyunk, meg az étel, amit megeszünk. A kommunikációhoz használt eszközökről és magukról az elektromágneses hullámokról - amelyeket a hullámok forrásánál mozgó töltések keltenek - nem is beszélve.
A 6-os válaszomat kiegészítve: az elektromos töltés az anyag alapvető tulajdonsága, amely az őt alkotó elemi részecskék töltésének összességéből adódik. Az elemi részecskék között pedig vannak pozitív, negatív, és töltéssel nem rendelkezők is (ha pl. az elemi részecskék közé soroljuk az atommag felépítésében részt vevő neutront, bár szigorúan véve az már nem számít annak).
Az elektromos töltés tehát az anyag egy minőségi tulajdonsága. Ahogy a pl. a tömeg is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!