Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A kémia áltudomány?

A kémia áltudomány?

Figyelt kérdés
Kifejtem egy példán keresztül mire gondolok. Van mondjuk a szénsavasüdítő fel van bontva. Ha ezt felrázzuk, kibontjuk, akkor azt tapasztaljuk hogy kijön belőle az összes szénsav sziszegő hanggal. Ezt a kémia megmagyarázza például azzal, hogy azért mert fellazulnak benne a gyenge kötések a molekulák között! DE!! Most tegyük fel, hogy egy olyan világban élünk, ahol ha felrázzuk a szénsavas üdítőt, akkor erősebb lesz benne a kötés. És akkor a kémikusok ezt is megmagyaráznák, azzal hogy a "keverés" által, jobban "feloldódik" benne a széndioxid. Tehát tulajdonképpen bármi lehetne bármi történhetne, a kémikusok mindig találnának rá valami logikusnak tűnő magyarázatot.
jan. 26. 09:25
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
96%

Na, ez egy tipikus példa arra, amikor a hülye okoskodik.

Amúgy a válasz: NEM, hanem rendes tudomány.

jan. 26. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Kólauborkával ***** válasza:
100%
A megfiguelt eseményekre megfelelö magyarázatot adnak. Nem minden szempontból tökéletes, de azért bizonyos tekintetben nagyon jó magyarázatokkal és megoldásokkal szolgálnak. Különben nem müködne a rahedli gyógyszer, azok gyártástechnológiája, és ha már gyártástech, akkor a kémiát nem csak a gyógyszeriparban, hanem az ipar szinte minden területén felhasználják.
jan. 26. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
A természettudományoknak az a dolga hogy leírják és megmagyarázzák a körölüttünk lévő világot. Ha ebben a világban rázás hatására kijön a szénsav, akkor azt kell leírniuk és megmagyarázni, ha pedig ettől jobban oldódik, akkor azt, hiszen az adott világban az a valóság.
jan. 26. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Igen persze... Ez komoly kérdés? Mert remélem nem. Akkor a gyógyszerek is álmódszerek?
jan. 26. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Kedves kérdező! Fordítva ülsz a lovon.

A széndioxid nem azért pezseg ki a nyomás csökkentett rendszerből, mert a kémikusok azt mondták. Éppen fordítva van. A kémikusok azért mondják ezt, mert ez a valóság - amit tanulmányoztak, a törvényszerűségeket feltárták, és ezt le is írták.

["kijön belőle az összes szénsav sziszegő hanggal" Ez sem így van, mert nem jön ki belőle egyszerre az összes széndioxid a sziszegéskor...]

jan. 26. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok fizikus vagy kémikus, de úgy gondolom vannak akiknek nehéz megemészteni, hogy van egy rendszer, amin belül vizsgáltuk a dolgokat és szabályokat alkottunk, kiléptünk a rendszerből rájöttünk, hogy ezek a szabályok nem elég általánosak.

Viszont a helyi rendszer paramétereivel egy általánosabb szabálynak ugyanúgy jónak kéne lennie, de ettől a régi nem rossz az adott helyi rendszerben, azon kívül azonban már nem érvényes.

jan. 26. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
90%
Ott kezdődik, hogy nem jön ki belőle felbontáskor az összes szénsav. Ha így lenne, semmi értelme nem lenne szénsavasra csinálni.
jan. 26. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Igen, áltudomány, a periódusos rendszer pedig egyfajta horoszkóp. A Bohr atommodell okkult alapokon nyugszik (nézz utánna), és amikor fura számokkal és betűkkel magyarázzuk el az embereknek, hogy hogyan NE fejlesszenek otthon klórgázt miközben takarítószereket öntenek össze, igazából csak távol akarjuk őket tartani az ingyen energiától muhahahaha
jan. 26. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 2*Sü ***** válasza:
100%

A fizika is áltudomány? Hiszen azt, hogy leesik az alma, azzal magyarázzák, hogy a tömeggel rendelkező testek vonzzák egymást. Ha egy olyan világban élnénk, ahol az alma felrepülne, akkor a fizikusok azt is megmagyaráznák azzal, hogy a testek taszítják egymást…


Pont arról szól a természettudomány, hogy a világ jelenségei között feltárjuk az összefüggéseket. A megfigyeléseinkből, méréseinkből feltárjuk a jelenségek működését, és következtetünk az okaira, modellt állítunk fel a világ működéséről.


(Nota bene a kémikusok nem csak „magyarázzák” azt, hogy mitől jön ki a CO₂ az üdítőből, hanem azt is, hogy milyen körülmények között pontosan mennyi jön ki, stb… Nem csak magyarázatuk van a kémikusoknak, hanem számokkal alkalmazható képleteik, amik olyan esetekre is helyesnek bizonyultak, amely esetet a gyakorlatban még nem figyeltünk meg. Ez nyilván megerősíti, hogy a modell eléggé helyesen írja le a valóságot. A kvantumfizika meg részben magyarázatot adott számos kémiai ismeret, törvényszerűség mélyebb okára, részben eszköz is lett a kémikusok kezében.)

jan. 26. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Megkarcoltad a kérdéssel a dinamikus egyensúlyi állapotok kémiáját. Ilyenkor a még zárt palackban ugyanannyi oldódik, mint bomlik. Ha kinyitod, az addigi nyomás csökken, túlsúlyra jut a bomlás, az a co2 szisszen ki. Ha nem túl soká, és nem túl sokat kiöntve visszazárod, másodszori nyitáskor is szuszog. De már egyre gyengül a szénsavassága, mert a nyitogatással is, a megnövelt gáztérfogattal is a bontásnak kedvezel.
jan. 26. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!