Nyári vagy téli időszámítás állandósítása lenne előnyösebb?
Lehet nem ez a legmegfelelőbb kategória a kérdésnek , de nézzétek el nekem.
A nyárit vagy a télit preferálnátok?
Én személy szerint a nyárit, mert energiafelhasználás szempontjából sokkal jobban megérős, turisztikai szempontból a hosszabb nyári esték előnyösek , a hajnal 2.30kor elkezd pirkadni, háromnegyed négykor meg már teljesen világos van, az irrealis+ sokan panaszkodnak, hogy télen délután korán van sötét. A Nap tényleges járásával pedig egy minimálisan, de inkább szinkronban mozog.
Így is hajnal 4 kor kell a nap nyáron, mi lenne, ha még téli időszámítás is lenne?
Télen meg kb mindegy, sötétben megyek és jövők így is úgy is.
Itt három egymástól jól elválasztható tényező van:
1. Az, hogy hogyan jár a Nap az égen, mikor kel, mikor van a zeniten, mikor nyugszik, mikor van világos és sötét. Ez fix, ezen nyilván nem tudunk változtatni.
2. Van az, amit az óra mutat. Hogy a napot 24 egyenlő, órának nevezett részre osztjuk (pedig akár oszthatnánk 10 részre is), hogy a nap kezdete, az első óra kezdete éjfélkor van (pedig lehetne napkeltekor, vagy délben is). Ez konszenzus és megszokás kérdése.
3. Meg van az embernek egy életciklusa, hogy mikor kel, mikor fekszik, mikor ebédel, hogy a szabadidőt a munka utánra teszi (pedig akár lehetne fordítva is), hogy adott kultúrában 8 órában dolgozik és nem 4+4 órában, közé beiktatva a pihenőidőt, stb… Ez részben biológiai okokból igazodik az 1-es pontban említett sötétség–világosság ciklushoz, részben meg konszenzus, megszokás kérdése.
Az óraátállítás a 2-est és 3-ast egymáshoz ragasztva tolja el az 1-eshez képest oda-vissza. Pedig a 2-es és a 3-as szigorúan véve nem kell, hogy szinkronban maradjon, ha az óraátállítás eltörlésével a 2-es végleg az 1-es ciklushoz lesz kötve, attól még azt, hogy a 3-as ciklust hova toljuk mindehhez képest, azt döntés, változtatás kérdése.
Mikor bevezették az óraátállítást, akkor csinálhatták volna azt is, hogy nem piszkáljuk az óramutatót, szimplán csak nyáron egy órával korábban kelünk, korábban megyünk dolgozni, korábban ebédelünk, korábban megyünk haza, korábban kezdődik a híradó, stb… Ha valaki nem ismerné az órát meg a számokat, számára a dolog effektíve teljesen ugyanaz, mint így, az óraátállítással volt. Azért volt jobb mégis az óramutatót megpiszkálni, mert így úgy tudtunk egy órával korábban kelni, ebédelni, hazamenni, hogy közben nem kellett félévente cserélgetni a nyitvatartási idő táblát, a menetrendet (most félretéve azt, hogy abból amúgy is van új) stb…
Nota bene bár a Nap ugyanott van az égen, és az óramutató is nagyjából ugyanoda mutat, az olasz és a görög átlagosan fél kilenckor eszi meg a vacsoráját, a magyar nyolckor, a szlovák fél hétkor, a lengyel meg megint fél nyolckor. Ez nem egy kőbe vésett, változtathatatlan dolog, változott is Magyarországon is, ha csak az elmúlt 30 évet nézem is.
Innen nézve teljesen mindegy, hogy melyik időszámítást tartjuk meg, lehet is az életritmusunkat az igényekhez és lehetőségekhez igazítani, de óhatatlanul fogjuk is igazítani ezekhez. Maximum ha a téli időszámítást tartjuk meg, akkor így, ha a nyárit, akkor úgy.
#2 > Nyarit, nagyon idegesítő, hogy már 4 órakor sötétedik.
Az előző válaszom tükrében nem, téged nem az idegesít, hogy amikor sötétedik, akkor digitális órád első két számjegye 1 és 6, meg nem is az, hogy az analóg órán a kismutató 120˚-os szöget zár be a függőlegessel. Téged nem az idegesít, hogy már 4 órakor sötétedik, hanem az, hogy mondjuk még mindig dolgozol, vagy éppen most fejezed be a munkát, és akkor sötétedik, függetlenül attól, hogy történetesen az óra milyen számjegyet jelenít meg.
A délidőt mindenképpen a csillagászati szempontok alapján érdemes rögzíteni.
A napi időbeosztás az egy teljesen más téma, az bármikor tetszőlegesen meghatározható az adott régión és társadalmi berendezkedésen belül - tehát a téli órajárás a helyes megoldás.
"A Nap tényleges járásával pedig egy minimálisan, de inkább szinkronban mozog."
Nekem nem teljesen világos, mit értesz ezen, de ha azt, hogy melyik esetében van közelebb az időzóna szerinti dél a Nap állása szerinti délhez, akkor inkább a téli. Igaz, hogy nálunk a Nap delelése a két időszámítás dele közé esik. De az év nagy részében a téli időszámítás dele van közelebb a tényleges délhez. (Az mondjuk vicces, hogy pont amikor visszaállunk a téli időszámításra, akkor van közelebb a nap állása szerinti dél a nyári időszámításéhoz.)
Persze ez függ attól is, hogy hol vagyunk az országban, de még talán Nyíregyházán is a nap járása valamivel a téli időszámításhoz áll közelebb (igaz, az már nagyon határeset).
66 éves vagyok, nem kell magyaráznod. A téli időszámítás, mint kifejezés nem volt. Mint ahogyan első világháború sem volt addig, amíg nem lett második.
De nyomhatjátok ezerrel a pirosat, akkor is a téli a rendes, a nyárit kellene elfelejteni, de leginkább nem tologatni.
Így van. A téli az "eredeti"
Nagyapám dörömbölt az ajtón júniusba fél 3-kor, hogy megyünk gombázni. Az volt neki a megszokott, nem az ide-oda állitgatás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!