Mára a tudományban sokkal fontosabb lett, hogy a tudósok bevédjék egymást, mint az, hogy rájöjjenek az igazságra?
Megváltoztattam a szereplők nevét, meg a vita tartalmát, de a következő beszélgetés jól összefoglalja, hogy védik be egymás hülyeségét a tudósok:
A: Minden alma kék.
B: Nem minden alma kék, tehát A-nak igaza van.
Dobbenetes dialogus, errol tudnia kell a vilagnak!
Ennyire brutalisan meg nem rantottak le a leplet vilagunk legsotetebb remtevoinek osszeeskuveserol!
> Mára a tudományban sokkal fontosabb lett, hogy a tudósok bevédjék egymást, mint az, hogy rájöjjenek az igazságra?
Nem. Bár kétségtelen, hogy egy tudósban is vannak emberi vonások. Pl. ha van egy hipotézise, amit még nem bizonyított sem ő, sem más, akkor hajlamos ennek ellentmondó hipotéziseket elutasítani, a neki ellentmondó eredményekkel szemben erősen kritikus lenni. És itt esetleg előfordul, hogy valaki ezt az abszurditásig fokozza, de nem ez a jellemző.
> Megváltoztattam a szereplők nevét, meg a vita tartalmát
És ez baj. Mert így aztán nem is nagyon tudjuk, hogy miről beszélgetünk. Lehet te értettél valamit rosszul. Az is lehet, hogy valóban hasonló volt a diskurzus lényege, és „B” szimplán csak félreértett valamit, vagy hibázott a következtetést levonásával, vagy meghülyült, de ettől még ritka, általánosan nem jellemző esetről van szó. Meg az is lehet logikailag, hogy akár igazad is lehet. De az biztos, hogy ezzel a kiherélt példával semmire sem megyünk.
Ez olyan, mintha az olvasnám a Háború és békét, és úgy tenném fel kérdésként, hogy jó könyv-e, hogy megváltoztatom a címét és az íróját.
Tudományszerető emberként mondom, hogy a tudomány mára túl van értékelve. Most most már mindent el lehet fogadtatni az emberekkel, csak tudományos hivatkozást kell találni rá.
Beszélhetünk itt persze most arról, hogy tudományos módszer így, meg úgy, a tudósok is csak emberek. Szerintem ha valakinek érdekében áll egy adat egzakttá tétele, és nagy a befolyása, akkor feltehetően úgy fogja csavarni a dolgokat, hogy az legyen a hivatalos tudományos álláspont.
De ez persze nem jelenti azt, hogy akkor van jogalapja az olyan téveszméknek, mint a laposföld meg az evolúciótagadás.
@7: Tudományszerető emberként tényleg ilyen szinten nem érted a tudomány működését? Az azért kemény lenne, szóval remélem, csak kamuzol.
Egy-egy tudományos eredményt N+1 másik kutatócsoport, intézet stb stb próbál reprodukálni, amint megjelenik. Méghozzá a Föld kismillió országában, millió féle beállítódottságú, kulturális, vallási, politikai hátterű ember. A hivatalos tudományos álláspontot tehát a legdiverzebb háttérrel rendelkező szakemberek sokasága alakítja ki, folyamatosan újra meg újra tesztelve az eredményeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!