Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A "brit tudósok bebizonyítottá...

A "brit tudósok bebizonyították", jelenség azt eredményezte, hogy az emberekkel bármit el lehet hitetni tekintélyelvi alapon, és a tudomány elkezdett a vallásra hasonlítani?

Figyelt kérdés

Ez a cikk volt az, ami ihlette a kérdést:


[link]


Ez egy baromság. Eszem ágában sincs az érzékeny bőrömet semmilyen állat bundájába törölni. Nem érdekel, milyen tudósok bizonyították ezt be. :D


De most komolyabbra véve a témát: az átlag embernek lényegében a tudomány lett a vallása?

Ha azt mondják, a tudósok bebizonyították ezt-azt, az ember kritikátlanul elhiszi.

Mi ez a jelenség?


2023. okt. 12. 07:07
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

A "brit tudósok bebizonyították"

Ez egy vicc, vagyis ami így kezdődik, ott számíthatsz a poénra.

2023. okt. 12. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
Nem lehet mindenhez olyan szinten érteni, hogy 100%-ra átlásd az adott területek kutatási irányait. Végső soron kénytelen leszel bizonyos dolgokat elhinni, mert bízol benne, hogy a tudományos módszer jó.
2023. okt. 12. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:

Valójában a "brit tudósok" pont egyfajta mém már a teljesen komolyan vehetetlen, hiteltelen állításokra.

Ettől függetlenül természetesen létezik a jelenség, a tekintély elve. Sokan meg sem kérdőjeleznek, hanem feltétel nélkül elfogadnak egy állítást, ha olyasvalakitől jön, akiben bíznak, akinek a véleménye számukra fontos. És ebbe nem csak az tartozik bele amikor valaki bármit egyből elfogad ha azt egy tudós mondta, ugyanez a jelenség amikor egy gyerek automatikusan tényként kezeli a szülei bármilyen állítását, vagy amikor azt látod hogy a kedvenc sztárod X márkájú ruhákat hord, akkor neked is az kell.

Ennek persze ettől még valláshoz semmi köze, mivel annak elég konkrét feltételei vannak, közös hitrendszer, stb, amelyek egyikének sem felel meg az ilyesmi. Ez sima tekintélyre alapozás illetve utánzás. Teljesen általános jelenség, amióta csak létezik emberiség.

2023. okt. 12. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 sadam87 ***** válasza:
44%

Az idézett cikk leginkább arra jó példa, hogy:

1. Hogyan hagyja el egy cikk gyakorlatilag teljesen a hivatkozásokat, amivel ellenőrizni lehetne az állításai hitelességét. (Az egyedüli utalás, hogy az Amerikai Pszichiátriai Társaság valamilyen kutatására hivatkoznak. Ennyiből elég nehéz elindulni. Nem tudom, mi lehetett az eredeti cikk. Ami elég szép, mert gyakran még teljesen kamu hírportálok esetén is sikerült kihámoznom, honnan indult ki a (gyakran erősen átköltött) hír.)

2. Arra, hogy hogy kell elferdíteni tudományos kutatások eredményét. Ugyan nem tudom ellenőrizni az előző pont miatt, így nem állíthtom teljesen biztosra, de eléggé csodálkoznék, ha kutatók azt állították volna, hogy az jó stresszkezelés minden embernek, ha állat bundájába fúrja az arcát. (Megjegyzem, még ez a nem túl igényes cikk is megemlíti alternatív lehetőségként a plüssállatokat.)

Amúgy csak ezt a cikket találtam a témában, itt mindössze arról van szó, hogy az állattartás csökkenti a stresszt, szó nincs az arc szőrbe fúrásáról. (Persze egyáltalán nem biztos, hogy innen jött az ötlet.)

[link]


"Ha azt mondják, a tudósok bebizonyították ezt-azt, az ember kritikátlanul elhiszi."

Hát én nem ezt tapasztalom. Amúgy meg ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy a tudomány vallásként kezdett viselkedni, hanem azt, hogy az emberek többségének gyakorlatilag semennyi, vagy nagyon kicsi forráskritikája van. Tehát ez inkább az oktatást, és nem a tudományt érintő kérdés.


#2

"Én például autodidakta módon tanulok a netről is, mert folytatni akarom a tanulást jövőre, és fel akarok készülni."

De remélem, nem olyan honlapokról, mint amit linkeltél. :)

"Na most, ha így állunk, akkor elvileg sokkal okosabbnak kellene lennie az embereknek. De nem ez történik."

Ez sajnos tényleg így van. Az ok pedig valószínűleg az, hogy nem csak a tudáshoz sokkal könnyebb hozzájutni, hanem a hülyeséghez is (pl. áltudományok). És az utóbbi sajnos gyakran vonzóbb lehet.


#4

"El akarsz egy terméket adni az embereknek? Semmi baj! Mondd, hogy brit/olasz stb. tudósok bebizonyították. Úgy sem fogja egyikük sem kikérni a dokumentumokat, hogy melyik tudományos-szakfolyóiratban publikáltak. El fogják hinni."

Ez a jelenség sajnos tényleg létezik, viszont egyáltalán nem új. Például a röntgen sugárzás felfedezése után egy ideig boldogot-boldogtalant kezeltek vele utcai árusok mindenféle bajra, hivatkozván a tudományra. (Utóbbi persze egyáltalán nem állította, hogy ez igaz lenne. Mint ahogy nem is volt. Bajt viszont okozott.)

[link]

2023. okt. 12. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Ha azt mondják, a tudósok bebizonyították ezt-azt, az ember kritikátlanul elhiszi.

Nem, nem mindenki, vannak szkeptikusok is. Akik nem hisznek a tudósoknak, és szintén képtelenek arra, hogy ellenőrizzék a tudósok eredményeit.

2023. okt. 12. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
joy.hu mint tudományos lap. Az emberek mindig szerettek hazudni föleg más tekintélyére alapozva.
2023. okt. 15. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!