A nyers hús 40 fokos hőségben hagyva ehető lesz (mint a grill) vagy megrohad?
Fontos lenne tudnom.
Úgy értem, ha tűz nincs, csak a nap fénye.
A Nap fénye sokkal jobban tartósít, mint a 40 fokos kánikula árnyékban.
Ha a vékonyra szeletelt sózott húst 1-2 órán belül kiszárítja a Napfény, akkor az utána napokig is elállhat száraz, tiszta és hűvös környezetben. A déli Nap erős UV sugárzással is fertőtlenít.
Alapesetben viszont nincs mindig déli napfény, úgyhogy a friss húsnak fél órán belül szaga lesz a melegben. Tehát a boncolás után azonnal hűtik, hőkezelik, és/vagy sózzák a húst. A húsüzemek csarnokaiban hideg környezetben végzik már a darabolást is - ami egy elég kellemetlen munkakör.
Miért lenne "fontos" ezt tudnod az internet, a piezokristályos gázöngyújtók és rozsdamentes acéledények korában?
1. Csak akkora állatot ejtesz el, amekkorából egyszerre be tudsz zabálni két napra. (Nagyon éhesen sokat bírsz enni.) Ma már nem nagyon van olyan nagyobb elhagyatott sziget, melyen nagyobb méretű állatok élnek.
2. Elveszni sem olyan könnyű mint régen, és pár napig (amíg rád találnak) elsősorban növényeket fogsz enni, ha nem akarsz valami életveszélyes nyavalyát összeszedni a nyers hústól. Orvosi segítség híján belehalhatsz egy kisebb fertőzésbe is.
3. Verne és társai már eléggé sok regényt írtak ilyen témákban, úgyhogy régebbi időpontra datálva sok sztori van a témában - nem kell homokot hordani a Szaharába.
Szóval a lakatlan szigeten nincs mód tűzgyújtásra, de minden egyéb konyhai cucc van. Só, élés kés, és hasonlók.
Értem.
Csak szólok, hogy tüzet nem csak öngyújtóval vagy gyufával lehet csinálni.
Só nélkül már a második napon elúszol a szigetedről, olyan büdös lesz a husikád. (kivéve, ha a napra kitett húst nem viszik el a sirályok, és egyéb vadon élő állatok, már az első öt percben.)
P.S.
Kérdező írja:
"... de ha a napon hagyjuk az jobb megoldás, nem?"
Válasz:
A húslegyek imába fogják foglalni a nevedet, és fél órán belül a kukackáik is!
:-)
Viszont engedj meg egy személyes kérdést:
Manapság nem kíván-e nagyobb találékonyságot túlélni a mi "civilizációnk"-ban? Nekem úgy tűnik, hogy sok embernek már elege van az ilyen túl-élősdi romantikából:
A hús tartósításának két ősi módja a só, és a füst.
Só nélkül (ami gyorsan kiszorítja a vizet a rostok közül) a hús tönkremegy, és még legyek sem kellenek, a baktériumok mindenhol ott vannak.
A lakatlan szigetes sztorihoz annyit, ha valaki ott le tud vadászni egy nagyobb vasat, az képes lesz tüzet is csiholni.
Nem feltétlenül percek, inkább órák alatt, de ha nincs más, csak két darab száraz fa.. idő rengeteg, annyira, hogy még a tengervízből is van idő sót párolni.
Ahol nincs száraz fa sem, ott nincs vad sem.
Tűz nélkül a túlélés elméleti esélye sokkal kisebb, főleg, ha hús van az étrendben, nyersen még a frissen kifogott hal is veszélyes, minden egyes étkezés egy újabb lehetőség, hogy valamilyen parazitát is megeszel.
Az első leírta a lényeget magáról a tartósításról.
De, mint ahogy a többiek írták, ha annyira kopár helyen vagy, hogy növényzet sincs, csak kopár szikla, és csak egy késed van, akkor vadászni sem nagyon fogsz.
Legfeljebb halat, más vízi állatot tudsz szerezni, az meg nagyon gyorsan megromlik, amit nem eszel meg egyből, annak annyi. Viszont tudod még csaliként használni további tengeri állatok fogásához.
Meg egyébként is, valószínűleg éhesebb lennél, mint hogy rád rohadjon a megszerzett élelem.
De egy kopár szigeten előbb halnál szomjan és sülnél meg a napon, mint éhen.
Viszont sóval nem lenne gondod, hiszen ott a tenger/óceán, abban van bőven, csak egy követ kell keresni amin sekély mélyedés van, és oda locsolgatni.
De ha azt tételezzük fel, hogy egy nagyobb szigetről van szó, növényzettel, édes vízzel, állatokkal, és még egy késed is van, akkor már eleve más a felállás, hiszen tüzet sok módon lehet gyújtani kova és öngyújtó nélkül is.
Maradjunk annyiban, hogy nem nyerő ötlet a tűző nappal húst tartósítani akarni.
Nem mondom, hogy egáyltalán nem működhet, de nem túl biztonságos.
Gombáknál ez tök jól működik, vagy bizonyos gyümölcsöknél, nagyanyámék pl. egy rácsra kirakták a gombaszeleteket nyáron, amit szedtek, a nap meg szépen kiszárította. De meg lehet ezt csinálni almával, körtével, szilvával.
Ezt hívják aszalásnak.
A hús viszont sokkal lassabban száradna ki a napon, és közben beindulna a romlás, beköpnék a legyek, stb.,
Ezért szokták inkább füstölni.
Olyan meg gyakorlatilag nincs, hogy nem lehet tüzet gyújtani - hacsak nem egy kopár sziklára kerültél, de akkor meg tökmindegy, mert sokkal előbb szomjan halsz, mielőtt éhen halnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!