Az emberiség nagy része ma már nem maradna életben, ha végleg megvonnák tőle a modern technológiát?
Nincs olyan, hogy megvonják az emberiségtől a technológiát. A mai technológia egy közös működtetésű technológia és csak vannak benne nagy, közepes és kis tulajdonosok, de nem adja valaki és meg is tudja vonni. Meg ugye a mai gazdaság nélkül a legnagyobb termelőknek sem lenne bevétele.
A megoszlása is nagyban elérő a világ számos pontján és az élelmiszer termelés is sok helyen nagyon lokálisan szervezett. Többnyire át tudna állni az emberiség akár egy ókori-középkori termelésre, de a városiasodás fordítottjára lenne hozzá szükség. Vagyis az emberek vissza áramlanának a vidékre a mezőgazdaságba egy részben emberi részben állati erővel való megműveléshez. Ez szinte biztosan megtörténne. Nyilván fokozatosan.
Szóval a mai élelmiszer igényeket is meglehetne termelni középkori módon, csak újra az emberek többségére lenne hozzá szükség. A középkorban a mezőgazdaságban és állat tartásban dolgozott az emberek minimum 70%-a, de többnyire 80-90%-a. Úgy már leheetséges lenne.
Az nyilván sok mai termék elhagyásával járna, ezt nem is kell részletezni.
Érdekes módon azok a népek akik ma is kis falvak közösségében termelnek, mint például az esőerdők hagyományos lakossága, azok az egészből alig vennének észre valamit, hogy változás történt. Valamennyit persze többnyire ők is, de nem nagyon érintené őket.
#2 Ugyan hol lehetne megtermelni a szükséges élelmiszereket? A mai modern mezőgazdaság nem csak arról szól, hogy kevés ember foglalkozik vele, hanem arról is, hogy elképesztő mennyiségű műtrágya felhasználásával vagyunk csak képesek azokat a termésátlagokat produkálni amivel a jelenlegi népesség eltartható. Ha kiesik a műtrágya, ráadásul gépek helyett állati erővel próbálnánk meg termelni (azokat is etetni kellene valamivel), gondban lennénk a vetőmagokkal, öntözéssel, ráadásul nem tudnánk hatékonyan a kártevők ellen sem védekezni, akkor jó, ha az ötödét tudnánk hozni a mai termésátlagoknak. Ez messze nem lenne elég ennyi embernek!
Az esőerdőkben és hasonló helyeken lévők meg azt vennék észre nagy csodálkozva, hogy rengeteg ember jelenne meg, letarolnák, felégetnék addigi élőhelyüket, néhány év alatt kimerítenék az ottani földeket, termőtalaj is, majd együtt halnának velük éhen.
TappancsMancs, ezt csúnyán elszámoltad.
A mai tudással NAGYON ideális körülmények között talán egy nagyságrenddel több ember élhetne így, mint a középkorban. De még ezt is csak úgy, ha mindig mindenki mindenben segítené egymást!
Több semmiképpen.
Oké. A mezőgazdasági módszerekhez nem értek, ez okés, így a részleteihez nem tudok annyira hozzászólni. A műtrágya meg nyilván fontos eleme, de az is ott van, hogy a műtrágya gyártás helyett azért ki is lehetne találni a módját, szerintem az emberek képesek lennének megoldani természetesebb módon is.
Meg azért vegyük azt is figyelembe, hogy jelenleg a műtrágyákba fektettek kutatásokat és nem a természetese trágyázások kutatásába! Tehát a műtrágya csak lépéselőnyben van, de ez nem jelenti a megoldhatatlanságát.
Másik, hogy vannak még a mai modern technológiák mellett is természetes trágyázások és még ha kisebb is a termés azokkal, de használható. Tehát nem alapnak venném a műtrágyák már és jelenleg befuttatott anyagait, hanem inkább úgy venném, hogy ez a mai kor sajátossága amibe fektettek fejlesztésileg és jelenleg elterjedt.
A természetes trágyázás is megoldható, csak az ipari érdek nem annak fejlesztése. Becsapósan hangzik szerintem az is, hogy a jelenlegiből indulunk ki és minden mást lehetetlennek tartunk, ez alapvetően téves hozzáállás szerintem. Emberek tízezrei szállhatnának be a fejlesztésébe, hogy milyen trágyázásokat lehetne kitalálni.
Amire a figyelmet itt felhívnám, hogy nem a jelenlegi ismert természetes trágyázásra célzok! Hanem arra, hogy ha ugyanannyi fejlesztést teszünk a természetes trágyázásba, akkor az elérheti a mai műtrágyák szintjét. Akár még meg is haladhatja. Csak a mai világ semmit sem tud elképzelni a modern technológia nélkül, mert mobil nélkül már "semmi sincs"...
Példát lehetne venni az Aztékokról, akik jobbak voltak a földművelésben, mint mi ma a traktorokkal. Nem vicc, csak nem ismert téma. Az Aztékoknak volt egy "chinapa" néven említett rendszerük, ami sajátos öntözést is magában foglalt, és bizony évi 5-7 termést tudtak betakarítani a módszerrel. Ezt ma modern technológiával sem értük még el! Szóval intelligensebbek voltak és hatékonyabbak.
Azt nem hagynám ki a dologból, hogy ne tévessze meg az embert, hogy ma mi van. Ma az van amit a befektető csoportok érdekét szolgálja, és az egy kémiai gyártás inkább. Abba fektettek és azt ismerjük.
Azt a mai világnézetet inkább én hagynám, hogy a mai technológia nélkülözhetetlen és pótolhatatlan mindenben. Nyilván újra rengeteg ember kellene hozzá és átalakulnának az árak is és kb minden. De a termőföldek nem tűnnének el, csak oda kell menni és megművelni. Régen is ment adott mennyiségű szántókon és ma is ott vannak a szántók. Nem hiszem hogy többet eszünk csak azért, mert traktor végzi a szántást.
És ne nézzünk túl sok katasztrófa filmet :)
Alapul a népességet és termőföld területet lehet venni és azt, hogy egy ember képes-e a saját élelmét megtermelni.
Van egy népesség növekedés, de! Nem a Föld teljes népesség növekedési arányát kell alapul venni, mert az csak régiókra érvényes, Afrikára például és Európára nem.
Ahogy nőtt az emberiség népessége úgy nőtt a termőföldek össz mérete is. Vajólában mindig is muszáj volt, hogy a termőföld mennyiség lépést tartson az emberek létszámával.
A például ókori vagy középkori népesség mennyiségét eltartotta az ókor és középkori termőföld területe. A mai termőföld terület is eltartja a mai népességet, különben éheznénk. És ezt ne keverjük Afrikával, ahol valóban lokálisan többen éheznek! Európában a termőföldek mérete eltartja az európaiakat.
Mára a modern régiókban lényegében kiirtották az erdőket és más természetes területeket és mezőgazdaási területekké alakították. Ha megnézzük például csak Magyarország szántóföldjeinek mennyiségét a műholdas térképen ránagyítva területkre, akkor azt látjuk, hogy Magyarország többsége szántóföld.
Bárhova nézünk a térképen nem a hivatalosan közölt 55%-os termőterület arányt látjuk Magyarországon. Sokkal többet (érdemes átnézegetni). Mondjuk azt nem néztem, hogy abban az 55%-ban mi szerepel, mert nyilván az is számít, de az tuti, hogy Magyarországon a mezőgazdasági terület nem csak a területünk fele.
"Magyarország területének közel 55 százaléka mezőgazdasági terület." (forrás: [link] )
Kulcsfontosságú azért az is, hogy egy ember, vagy egy család is kb meg tudja termelni a saját élelmét úgy nagyságrendileg. Ha ez nem lenne lehetséges, akkor az ókorban és középkorban se lett volna lehetséges. A lényeg benne, hogy adott ember tömeg képes az élelmét középkori módon is megtermelni, megint más, hogy akkor a mezőgazdaságnak több emberre lenne szüksége.
Valamint azon, hogy az ember képes a saját élelmét megtermelni nem azt értem itt, hogy képes az olyan típusú önellátáshoz, amiből még mobiltelefont is legyárt magának! Élelemet azt viszont tudunk termelni emberi és állati erővel is. Még egy kiskertben is lehet fölsleget termelni és ez igaz nagyban is, főként jó módszerekkel és jó szervezéssel.
Azt megértem egyébként, hogy a hivatalos 55% mezőgazdasági terület végső soron nemzetbiztosnsági adat is egyben, de hát bárki megnézheti a műholdas felvételeken a tényleges területét, látszik. Mindezt mellkesen.
A kérdés valahol ott dől el, hogy egy ember meg egy család mennyi élelmiszert képes termelni önerőből? Jut-e akár némi fölösleg is belőle?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!