A mostani technikával kb. mennyi idő alatt tudunk megtenni 1 fényévnyi távolságot?
Az űrben természetesen. :)
(Bocs, ha hülyeség amit kérdezek.)
Jelenlegi meghajtással rengeteg év. A voyagernek több tíz év volt, mire elérte a naprendszer határát, és még hol van az, mire eléri a legközelebbi csillagrendszert.
Bár igaz, a szonda felderített, igyekeztek a legtöbb érdekes helyre irányítani, de akkor is évtizedek kellenének hozzá. Esetleg kellőképpen nagy rakétával, amit fel tudunk gyorsítani fénysebesség negyede körül, arra talán képesek lennénk, de jelenleg egy ilyen projekt rengeteg nyersanyagot emésztene fel, és jelenleg nem igazán lenne értelme. A naprendszerben pedig nem lehetne elérni a végleges sebbességet, lévén rengeteg kő és hasonlók vannak mindenhol, tehát az utazás kb így nézne ki: építünk egy hatalmas űrhajót (természetesen az űrben), majd feltankoljuk elegendő üzemanyaggal. Elindítjuk, kb 5-10 év alatt talán eléri a naprendszer szélét. Itt beindítjuk a hajtóműveket, és messze minden gravitációs tértől fénysebbésség negyedére gyorsítjuk, majd 16 év utazás után elérnék a legközelebbi csillagot. És nagy eséllyel nem jönnének vissza.
Szóval, válaszolva is: szerintem 10-20 év alatt.
Na most pont ezt nem értem. Az első válaszoló szerint pár 10 év, a második szerint pedig ~26000.
Ezért tettem fel én is a kérdést, mert olvastam itt valahol, hogy valaki szintén ilyen nagy számot adott meg, de itt:
itt ezt írja:
"A bolygót a 20 fényévre található naprendszer vizsgálata során, a már több mint 11 éve tartó Lick-Carnegie Exobolygó Kutatórpogram keretében fedezték fel. A csillagászok számára ez a 11 év meglehetősen kevésnek számít, ahogyan a 20 fényéves távolság is relatíve közelinek tekinthető. "A tény, hogy ezt a bolygót ilyen rövid idő alatt, s ilyen közel fedeztük fel, arra utal, hogy a hasonló bolygóknak rendkívül gyakoriaknak kell lenniük." - nyilatkozta Vogt."
Akkor most ezt a bolygót 11 év utazás után csak meglátták? Vagy 11 év alatt el is érték?
És miért mondják azt, hogy milyen közel van az a 20 fényév, hogyha 1 fényévet ~26000 év lenne megtenni?
Nem értem...
"Ahhoz, hogy a Naprendszert is elhagyjuk, egy kicsit nagyobb, 11,6 km/s sebesség kell."
Hé! Ha ezzel a sebességgel indulsz (a Földpályáról valahonnan), akkor a Naprendszer határa közelében állsz meg (elvileg - mivel a határ a végtelenben van. Gyakorlatilag a Plutóig annyira lelassulsz, hogy onnan már csak vánszorogsz).
Így nem igazán fogod elhagyni!
Szerintem meg ezzel nem igazán érdemes foglalkozni (mármint találgatni az időket), mert ha az emberiség rászánná magát (mint annak idején az egyiptomiak a piramisépítésre), akkor 50 éven belül lenne egy űrállomásunk a külső törmelékövben (jóval a Putón kívül), ahol lenne egy űrhajó-összeszerelő üzem, ami eleinte évente indítana egy újabb űrhajót (aztán már havonta) - az első a fénysebesség tizedére gyorsulna, a többi meg egyre jobban. Mire az első újabb 50 év múlva elérné a legközelebbi csillagot, a többi már rég ott lenne.
Ha meg nem szánjuk rá magunkat, akkor 500 év múlva is csak egymást fogjuk kizsigerelni, meg a jó öreg Földünket - amíg még lesz mit. És mutatóba lesz 100 évente egy-két űrhajó, amelyik óvatosan kikukucskál a naprendszerből, mi meg nagyon büszkék leszünk, hogy micsoda zsenik vagyunk.
"Akkor most ezt a bolygót 11 év utazás után csak meglátták? Vagy 11 év alatt el is érték?"
Te jól vagy? Földi távcsövekkel vizsgálták meg a napját - még a bolygót sem látták meg, csak a napja ingadozásából mérték ki, hogy ott vagy 6 bolygó van.
Amúgy ez benne is van a cikkben, amit olvastál.
"És miért mondják azt, hogy milyen közel van az a 20 fényév, hogyha 1 fényévet ~26000 év lenne megtenni?"
Azért, mert már 13 milliárd fényév távolságban is vizsgálunk jelenségeket (igaz, ilyen távolságból csak galaxisok látszanak, már a csillagokat sem nagyon tudjuk számolgatni bennük).
nana a szökési sebességeket azért ne keverjük ide, azokkal jobb tisztában lenni.
Földről igen, 11,2km/s a szökési sebesség. DE ÚGY, hogy egyszeri energialökettel megtámogatva. Pl. te eldobsz az ég felé ekkora sebességgel egy kavicsot, az ki fog lépni a világúrbe. Hogy ott mi lesz vele, az más, valszeg pályára áll. Lényegtelen. Naprendszerből a szökési sebesség(3.kozmikus sebesség) 42,3 km/s, tehát az ekkora sebességgel elindított űrhajó ki fog lépni a Naprendszerből energiautánpótlás nélkül is.
Gyerekek! Tanuljatok már meg olvasni!
Az első válaszoló nem a kérdésre válaszol (ami ugye az, hogy MAI TECHIKÁVAL), hanem azon fantáziál, hogy mi lenne, ha képesek lennénk 1/4 fénysebességgel utazni. Nem vagyunk képesek, tehát a 20-30 év felejtős.
Én, a második válaszoló abból becsülök időt, amire már bizonyítottan képesek vagyunk, az a 11,2 km/s, illetve megelőlegezek egy nagyon kicsit többet, hogy ki tudjunk lépni a Naprendszerből (11,6 km/s). Kb ennek lehetne realitása ma, de nem másnak. Erre jön ki a 26000 év. A 2600 már részemről is egy fantáziálás, ami csak azt akarja megmutatni, hogy HA 10X ANNYIT TUDNÁNK, MINT MA, akkor is évezredekről lenne szó. Szóval csak úgy arányaiban.
„1 éve tartó Lick-Carnegie Exobolygó Kutatórpogram”
Szó sincs arról, hogy 11 éve utaznának valamerre, pláne űrhajóval. A program tart 11 éve, de ez nagyrészt földről való kukkolást jelent. Vagyis 11 éve elkezdtek direkt exobolygókat keresni megfelelő kütyükkel, és találtak valamit.
És a közelséget meg azért mondják, mert csillagászati szempontból ez kis távolság a Galaxis egészéhez mérve. Azt mondják, hogy ha 20 fényévenként van egy ilyen bolygó, akkor a sok-sok ezer fényév átmérőjű galaxisban sokkal több van, mint eredetileg hitték. Érted? Például ha csak mondjuk 500 fényévenként lenne egy olyan, az már sokkal ritkább lenne.
„Hé! Ha ezzel a sebességgel indulsz (a Földpályáról valahonnan), akkor a Naprendszer határa közelében állsz meg (elvileg - mivel a határ a végtelenben van. Gyakorlatilag a Plutóig annyira lelassulsz, hogy onnan már csak vánszorogsz).
Így nem igazán fogod elhagyni!”
Ki a f@sz mondta, hogy a Földről indulok ezzel a sebességgel. Ne olvass már olyanokat, amiket nem írtam! Egyébként még rosszul is tudod. Meg még azt megmondhatnád, hogy mitől lassulok le a világűrben.
„mert ha az emberiség rászánná magát”
Inkább olvasd el a kérdést: MAI TECHNOLÓGIA. Érted? Nem „ha rászánnánk, akkor majd talán egyszer”. MAI. Azaz 2010.
Az utolso jegkorszak vege ota a Fold valamivel tobb mint 1 fenyevnyi tavolsagot tett meg a Nap korul.
Bocs az off miatt, de ez sokkal jobb eredmeny, mint amit a mai technologiaval elerhetunk.
Mindossze szemleltetni akartam:)
11 évig vizsgálták az univerzum "relatív" közeli csillagait.
Az hogy 20 fény év... közeli... való igaz : A galaxis MÉRETÉHEZ képest ez egy köpésre van.
De ha az emberi utazások lépteit nézzük ,a szomszédos bolygó a Marsig kb 9 hónap az út,(csak viszonyításkép)
A 20 fényévre lévő másik bolygóig az utazás több ezer évig tartana.
Hintamanőverekről és egyebekről még senki se írt. Egyébként a Voyager-1 most 17 km/s sebességgel távolodik. Egyik cikkben olvastam, hogy kereken annyival.
77.09.05-én indították és 09.03.20-án volt 16 360 milliárd km-re. A kettő között eltelt kb. 11518 nap, amiből 16,44 km/sec jön ki. De nem tök egyenesen ment és hintamanőverektől kezdve sok pályamódosítás közben eléggé sokat változott a sebessége. És nagyobb utat is járt be.
Többször lassult, illetve gyorsult.
És szintén gyorsabban lassult a vártnál, mint a testvére (Voyager-2), és az unokatestvérei (Pioneer-10, Pioneer-11) a "pioneer"-effektus miatt. (minimális az eltérés és hasonlít talán a Lense-Thirring-anomáliához)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!