Ha a vírusok nem élnek, akkor hogyan lehet azokat "elölni"?
Sajnos a tudomány sok esetben nem tud megfelelő szót mondani egy adott történésre, így próbálnak olyan kifejezést használni, ami az életben már megtapasztalt esetekre hasonlít. Ilyen például az ősrobbanás kifejezés is, ahol nem robbant fel semmi, de az akkor keletkező részecskék úgy repültek szét, mint egy bomba repeszei.
Itt is ez a helyzet, bár itt azért van másik kifejezés; inaktiválják a vírusokat, ez pedig hasonló ahhoz, mint mikor megölnek egy élő organizmust. Csak a hétköznapi szóhasználatban az inaktiválás nem biztos, hogy érthető, illetve félreérthető, hogyha valaki az "in-" részt nem hallja.
Tetszik, hogy a kérdés egyből egy "a hotdog az szendvics?" vitába torkollott.
Ezért szokták elölt helyett az inaktivált kifejezést használni a szaporodásképtelen vírust tartalmazó vakcinák kapcsán.
Az 1. válaszolóval értek egyet (na jó, másokkal is, csak szerintem ő adta a leginkább releváns választ): szakszerűen a vírusok inaktiválásáról szoktak beszélni. (És így meglehet kerülni azt a kérdést, hogy a vírus él-e vagy sem, ami nem egy lefutott játszma.)
#7
"Pont ez a lényeg, hogy elvesztették az ATP-termelés képességét"
Ez biztos? Azt látom, hogy a Rickettsiák képesek a gazdasejetből ATP-t felvenni az ATP/ADP transzlokáz fehérjéikkel, de amit találtam, az alapján saját ATP szintézisre is képesek.
"However, R. prowazekii is also capable of generating ATP, which may
compensate for the gradual depletion of cytosolic ATP later in the
infection."
"Despite generating ATP via Glu oxidation, Rickettsia species were shown to possess an ATP/ADP symporter, termed nucleotide translocase (Tlc1), which exchanges host ATP for bacterial ADP without a change in the total adenylate pool (38)."
"a környezetükben (citoplazma) talált anyagok segítségével saját enzimekkel felépítik saját magukat és utódaikat."
Azért a vírusok messze nem csak saját enzimeket használnak! (Jó, néhány óriásvírus lehet, hogy igen.) Illetve én fontos különbségnek tartom, hogy a baktériumok rendelkeznek saját riboszómákkal, így saját fehérje szintetizáló rendszerrel, míg a víursok nem. (Legalábbis én ezekre nem ismerek ellenpéldát.)
Abban viszont egyet értek, hogy egyáltalán nem triviális, hogy ha a Rickettsia élő, akkor például egy Poxvírus miért nem. Sőt, lehetséges, hogy egyes vírusok élő sejtekből fejlődtek ki, akkor különösen fogós kérdés, hogy most meddig is számítjuk élőnek őket (ha a vírusokat nem tekintjük élőnek.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!