Milyen közvetlenül a természetből származó fertőzések (vírusok, baktériumok, férgek) térnének vissza, akkor ha az emberiség nagy része meghalna egy esetleges katasztrófában, amelyben a természet csak minimális, esetleg semmilyen kárt nem szenved?
Kezdem a végéről: régen sehogy. Ha olyan súlyos fertőzése volt a leölt állatnak, hogy az elfogyasztót családostul kiirtotta, ő nem adta tovább a génjeit, a többiek meg szaporodtak nyugodtan. De azért ez ritka, a korai emberelődökön kívül az ember mindig is inkább ragadozó volt, nem dögevő, pont ezért. Valószínűleg az első időkben a túlélőknek megkeserítené az életét a sokféle fertőzés, de legyűrnék a többségét.
A veszettség és hasonlók elkezdenének terjedni majd beállnának egy egyensúlyi szintre. A nagyobb gondot a háziállatok okoznák. Az ember közelsége miatt mindig is jó vektornak számítottak az "állati" és az "emberi" betegségek közvetítésében, az antibiotikumok, elvadulás, vaddal történő kereszteződés miatt valószínűleg először erősen lecsökkenne a számuk a meggyengült immunrendszer miatt (is), ami a fertőzések melegágya lehet más élőlények számára is (pl. a húsukat elfogyasztó ragadozók). Tekintve, hogy az ember elég régóta nem él a természetben, én elképzelhetőnek tartom, hogy a kivadult, de elejtett háziállatok az emberre nagyobb veszélyt jelentenének ilyen szempontból, mint mondjuk a nagyragadozókra. Később viszont a kereszteződés miatt visszaállna az egészséges, fertőzésekkel dacolni képes immunrendszer a késői utódokban, akkor már talán biztonságosabb lenne. Persze a fene tudja, pl. borsókával így is elég szépen át van fertőzve a hazai vaddisznóállomány, később mi lenne a helyzet... lehet, hogy stagnálna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!