Az űrben miért van sötét, mikor itt világos van a Földön?
Az űrben található objektumokat két csoportra lehet osztani. Vagy magától is fényt sugároz, vagy csak visszaveri a rásugárzott fényt (tekintsünk el olyan szingularitásoktól, mint a feketelyukak).
Meggondolva, hogy mivel nem minden test világít, hanem bizonyos szögekből még takar is (értsd: árnyékot vet "maga mögé", mint pl. a Föld), ezért sem lehet világos az űr. A visszaverés pedig nem tükörként működik.
A jobb indok az, aminek az első is nyomatékosítója, hogy az űr - minden clichét mellőzve - hatalmas. Ha most úgy tekintjük az univerzum szeletét, mint egy ország (mondjuk egy galaxis), akkor nem várhatod, hogy mindenhol világos legyen ha falunként leraksz EGYETLEN lámpát, akárhogy ég is az az egy. Pláne, hogy ennek a bizonyos ország sarkai olyan messze vannak egymástól, hogy évmilliárdokba telik, mire a fény eljutna a vele szemközti sarokba (már ha ezen a hosszú úton nem kerül elé egy ház a sok százmillióból).
Klisé lesz az a cliche, de mindegy.
Laikusként számomra ott válik érthetetlenné ez a látszólag csinos indoklás, mert ha a távoli csillag fénye elért hozzánk (nem hold, nem bolygó, hanem csillag valóban), és a fény minden irányban terjed, akkor az a valami, az a csillag egy „spotlámpa”, fókuszált a fénye, csak felénk irányul? Miért nem terjed a csillag gömbből minden irányban? A lézerfény oldalról nem látható. A távoli csillag is ilyen fényt bocsát ki?
"fókuszált a fénye"
A csillagoknak nem fókuszált a fénye, minden irányba terjed.
Az űrben nincs miről visszaverődnie a szemed felé a fénynek így halad tovább arra amerre a nap "kilökte". Amiről visszaverődik fény csak azt látod, legyen az űrállomás a holdunk vagy egy üstökös esetleg a föld is. Ahogy #1 már megírta a légkörünk azért fénylik mert szóródik visszaverődik benne a fény.
Illetve van egy "különleges" eset amikor egy fényt ki nem bocsájtó égitest árnyékában vagy. Ez van itt éjjel és ezt látod a Hold "elfogyott" részének.
Nem mellesleg a Hold "elfogyott" része kis mértékben mégiscsak látszik, mert a földről visszaverődik oda fény. Ha nem verődne vissza teljesen sötét lenne az a része is.
Vica versa a holdfény is a nap Hold által visszavert fénye éjjelente egész jól látni benne és a Holdról is láthatóvá teszi nagyon kis mértékben a Föld éjszakai felét is!
Mármint az ősrobbanás utáni időkben.
Tényleg volt ilyen... és olyan is, amikor 30 fokos volt az egész űr.
Nem tudom, miért pontozták le.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!