Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nagy radixú számrendszerben...

U. Xorter kérdése:

Nagy radixú számrendszerben reprezentált nagy egészszámokat - elég kevés, mondjuk N számjegy mellett - van értelme számegyenes helyett N dimenziós diszkrét koordináta-rendszerben ábrázolni?

Figyelt kérdés
Ha nem, akkor tudunk-e bármilyen épkézláb alkalmazást, amikor van értelme számegyenes helyett többdimenziós táblázatokat venni?

2021. máj. 16. 18:47
 1/10 anonim ***** válasza:
Például a mátrixokra gondolsz?
2021. máj. 16. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Hú van ott baj, vagy nem teljesen értem a kérdést. Miért kéne egy számot "térben" ábrázolni? Egy szám az egy darab szám. Nincs "másik koordinátája". Meg tulajdonképpen mire mennél azzal, ha egy N számjegyű számot egy N dimenziós diszkrét térben árbázolnál? A két szám távolságát (különbségét) hogyan ábrázolnád? Teljesen borulna. Pl. vegyük az 123 számot (decimálisan) ez az esetedben az (1;2;3) pont lenne. Vegyük a 223 számot ez az esetedben a (2;2;3) pont lenne. A két pont távolsága ez esetben "1" egység lenne, nem lenne szemléletes. Miközben a távolság valójában 100. De pl. ha a második szám a 213 lenne (2;1;3) pont mennyi lenne a távolság (az már látszik, hogy az euklideszi távolság nem lesz megfelelő akkor mi lesz az "egyszerű"? És még lehetne sorolni a problémákat a távolsággal.

A számegyenes pont arra jó, hogy azon bemutatható a számok egymáshoz képesti viszonya. Pl. az összeadás, kivonás művelet jól szemléltethető, az elemi relációk (kisebb, nagyobb, egyenlő) szintén jól látható. A te rendszeredben még a reláció sem mutatható be egyszerűen.

2021. máj. 16. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Valós számokhoz számegyebes. Komplex számokhoz számsík. Kvaterniókhoz négydimenziós tér.
2021. máj. 17. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
3: Egész számokról beszélt a kérdező!
2021. máj. 17. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Valójában nem is egészszámokra gondoltam, hanem polinomokra. Ha úgy tetszik azok a számrendszerek egyfajta határértékei. Hiszen ott az együtthatók elég nagyok lehetnek, a radix pedig változó. Ennyi.

Igazából polinomokat - hovatovább, függvényeket - szeretnék ábrázolni valahogy. Lehetséges?

2021. máj. 17. 22:11
 6/10 anonim ***** válasza:

Most számrendszerekben egész számok? vö kérdés: "Nagy radixú számrendszerben reprezentált nagy egészszámokat", vagy függvény? vagy polinom? Pontosan mit is akarsz ábrázolni hogyan?


Illetve a számrendszer az egy számábrázolási technika (semmi több), a számegyenes egy másik számábrázolási technika, köze nincs egyiknek sem magához "a számhoz", de a polinomhoz sincs. Egyszerűen ezek arra vannak kitalálva, hogy valahogy a számértékét papírra vessük. Nézd meg pl. a római számokat egészen más logika mentén vannak felírva. Azok is egyértelműek, az arab számok is a 10-es számrendszerrel egyértelmű. Sőt a betűszerinti átírás is egyértelmű és ugyanazt a számot jelenti ld. pl. "13" "Tizenhárom" "XIII" "thirteen" vagy például ez ahol egy értéket egy pont jelez: "............." itt mind ugyanarról a számról beszélünk csak másképpen vetjük papírra. De még mindig ugyanez ha pl. 2-es számrendszerbben írom fel "1011" ezek mind-mind a szám leírását segítik.

Fontos! A fenti választ próbáltam közérthetően, ennek megfelelő egyszerűsítésekkel megfogalmazni, nem egyetemi szintű kiselődadás, vizsga tételre adott válasz. így a válasz több egyszerűsítést is tartalmaz.


Próbáld kicsit érthetőbben kifejteni, mert nem értem pontosan mit akarsz kérdezni.

2021. máj. 17. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Mint ábrázolási mód, a koordinátarendszer elég konvencionális. A pontok a térben különböző véges számokat reprezentálnak, a komplex számok és kvaterniók ugyanúgy. Ezek a számok könnyen reprezentálhatók véges vektorokként. Ezek mind a continuum avagy Beth-1 számosságba esnek, ld.:

[link]

Tehát az R×R egy pontját ábrázolhatjuk a 2D-s koordinátarendszerben pontként!

Viszont az R->R leképzések egy függvényét milyen rendszerben ábrázolhatjuk egy pontként?

Felhívnám a figyelmet, hogy előbbi esetben Beth-1-ről volt szó, utóbbiban pedig Beth-2-ről.

2021. máj. 18. 00:12
 8/10 anonim ***** válasza:
OK értelek. De akkor azt magyarázd meg, hogy a 7. kommetednek mi köze a kérdéshez?
2021. máj. 18. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Sok függvény polinommal közelíthető, az x változós polinomok pedig hasonlóképpen írhatók le mint az egész számok n-áris számrendszerben: összegezzük x (n) hatványait a megfelelő együtthatókkal.

Ha az eredeti kérdésre tudunk válaszolni, ami talán kicsit homályosra sikerült, akkor az igazi célt elérjük: a megfelelő rendszerben pontként ábrázolni a polinomokat.

Bocsánat, lehet majd írok ki egy másik kérdést.

2021. máj. 18. 01:06
 10/10 anonim ***** válasza:
Háát nagyon nem ezt írtad ki. És ennek mi lenne a haszna? Miért lenne jó? Mit nyernénk vele? Főleg úgy, hogy az ember 3D fölött már nagyon kevéssé "lát".
2021. máj. 18. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!