Amikor amikor az emberiség tudásáról beszélünk, valójában hány ember tudásáról van szó?
Mi számít nálad tudásnak? Vannak dolgok, amiket csak én tudok. Pl. magamról.
A kérdésed értelmetlen.
Nyilvánvalóan a tudományos tudásról szól a kérdés. A kontextusból nem hittem, hogy félre lehet érteni, hacsak nem szándékosan.
#3 ez oké, de pontosan mit tekintünk egy szakmának? A biológust, a mikrobiológust, a bakteriológust?
Mit tekintünk tudományos tudásnak?
Nem te kérdezted meg korábban, hogy vajon mi lehetett az első szó?
Az a probléma, hogy te nem érted a végtelen fogalmát. Itt olyan dolgokról van szó, hogy folyamatos átmenet van nem jól meghatározható pontok között. De minden két dolog között lesz egy megint.
Nagyon leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy megszámlálhatatlanul végtelen számú információmorzsa van, amit te véges felé akarsz osztani.
Nem megmondható. Ehhez előbb meg kell mondani, azon régi korok emberei, akik tudására ma épít valaki, mennyire számítanak. Kihagyni nem lehet őket, mert akkor a mai tudás nem létezne. Ezaz egyik összegezhetetlen szempont.
1953-ban, mikor Crik és társai megalkották a DNS modelljét legkevesebb 20 olyan szakma ismereteit használták fel, amelyekhez ők nem értettek. Ma egy terület művelése még sokkal komplexebb. Egyszerűen szükségesek a más szakterületek ismeretei, enélkül semmi újat alkotni nem lehet. Ma nem létezik magányos zseni. Ez a másik probléma.
Vannak nehezebben kifejthető további problémák. Ezért nem foglalkozik ennek "összeszámlálásával" senki. Ha meg lehetne tenni, nulla haszna lenne az eredménynek. Az emberi cselekvést motiváció irányítja. Ehhez nincs smmiféle motiváció, plusz lehetetlen, plusz értelmetlen.
Én azt mondanám az emberiség tudományos ismereteinek, ami az összes valaha élt ember lejegyzett megfigyelései közül a ma élő tudósok, szakértők igaznak fogadnak el.
Szűkebb körben "biztos" ismeretnek azokat, amiket megismételhető és mérhető kísérletekkel alá tudnak támasztani, és más megismételhető, mérhető kísérlettel nem lehet magyarázni a jelenséget.
És ki számít tudósnak/szakértőnek? Mi van az elveszett tudással? Mi van a féligazságokkal?
Túl sok a kérdés és túl kevés a válasz. Erre csak ilyen bölcsész definíciót lehet alkotni, de azzal a tudomány semmire nem megy. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!