Mi lenne ha egy nap arra ébrednél, hogy rajtad kívül minden emberi lény eltűnt?
Persze egy ideig örülne mindenki, mert azért ok hogy hiányzik a család, de hurrá nincs több meló/suli, ingyen megtehetne/megkaphatna egy rakás klassz dolgot, elköltözhetne bárhová (bár azért Amerikának necces lenne egyedül nekiállni hajóval/repülővel), aztán kezdene unalmassá válni.
De inkább tudományos értelemben érdekel, ezért is írtam ebbe a kategóriába. Meddig lenne elég a bolti kaja? Évek múltán találnánk olyan élelmiszert, ami még ehető, vagy el kellene kezdenünk magunknak kitermelni? Áram, internet, gáz stb meddig lenne, ha senki nem figyelne ezekre a dolgokra? Ha elkapunk valamilyen komolyabb betegséget közben, mennyi esélyünk lenne túlélni orvosok nélkül? Én úgy képzelem, hogy pár évig nagy luxus lenne, aztán mikor minden kajának már lejárt a szavatossága, akkor el kellene kezdeni kitalálni, hogyan fogunk egyedül termeszteni és megélni. Persze ez még a könnyebbik fele lenne, mert falura/tanyára költözve elintézhető. Aztán mi lesz ha leáll az áram, a gáz, a fűtés? Ha senki nem felügyeli ezeket a dolgokat, egy idő után gondolom (bár ebben nem vagyok biztos) annak is lőttek. Jöhet a favágás, hogy télen ne fagyjunk meg, internetezés/filmezés/játék helyett olvasás mint szabadidős tevékenység, stb. Ti meddig bírnátok ki egyedül szerintetek?
Én úgy képzelem, hogy pár évig nagy luxus lenne, aztán mikor minden kajának már lejárt a szavatossága, akkor el kellene kezdeni kitalálni, hogyan fogunk egyedül termeszteni és megélni.
Azt sokkal korábban kell.
Aztán mi lesz ha leáll az áram, a gáz, a fűtés?
Az olaszok tudtommal nem fűtenek télen sem, úgyhogy mediterrán tájon túlélhető lehet a tél fűtés nélkül.
Főzni nyílt tűzön kell, ahhoz vágni kell fát.
Áram nélkül is elélt az emberiség, úgyhogy azt is túl lehet élni.
Komolyabb betegség? A cukorbetegséget nem sokáig bírná ki bárki az egészségügy nélkül.
Étel önellátással megoldható.
Ha meg leáll az áram, a gáz, a fűtés, akkor a kihalásunk pillanatában a ország/világ tározóiban megmaradt 600000 csilliárd köbméter olajat, benzint és földgázt felhasználva fogok aggregátorral áramot teremelni és fűteni.
Szerintem életem végéig simán kibírnám.
De a ragadozó állatok elszaporodás miatt lehet ez hamar eljönne :D
last man on earth film alapján
bár ott nem eltüntek, hanem kihaltak
a magukra maradt erőművek aggasztanának egy kicsit
és az internet nyújtotta korlátlan információ hiányozna
Ha egy adott esemény elpusztítja az emberiséget, de létezik egy ember, akit nem pusztít el ez a tömegszerencsétlenség, a nagy számok törvénye miatt biztos léteznek még olyan emberek, akikre szintén nem hatott ez a tragédia.
A "az utolsó ember a földön" sorozatban az elején úgy tűnik, hogy valójában főszereplőnk maradt az utolsó ember, de később ez megváltozik. Ettől függetlenül nagyon jól szemlélteti azt, hogy miből élnek, milyen gondokkal küzdenek, stb...
> Meddig lenne elég a bolti kaja?
Vannak konzervek, amiknek ugyan van szavatossági idejük, de igazából évtizedekig fogyaszthatók. Van jó pár élelmiszer, ami eláll addig, amíg élsz. Az más kérdés, hogy ez mennyire fog kielégítő étrendet biztosítani.
> Én úgy képzelem, hogy pár évig nagy luxus lenne, aztán mikor minden kajának már lejárt a szavatossága, akkor el kellene kezdeni kitalálni, hogyan fogunk egyedül termeszteni és megélni.
Nyilván nem kell megvárni a tervezéssel azt, amíg elfogy a kaja. Nyilván a természetben egy csomó kaja magától megterem, gyümölcsök, zöldségek, gabonák, akár különösebb gondozás nélkül is. Némi pátyolgatással – kvázi földműveléssel – meg elég sokféle kaját meg lehet termelni. A húshoz meg érdemes megtanulni halászni, horgászni, vadászni, csapdát építeni. Némi gógyival azért pár év alatt el lehet jutni addig, hogy hetente egyszer-kétszer kerül hús is az asztalra.
> Áram, internet, gáz stb meddig lenne
Áram nem sokáig. Az áramtermelés úgy működik, hogy amit termelünk, azt el is kell fogyasztani, pontosabban a fogyasztáshoz mérten szabályozzuk az áramtermelést. Ha csak úgy eltűnnének az emberek, akkor is lenne fogyasztás (égve hagyott lámpa, hűtőgép stb…), de előbb-utóbb túltermelés lenne, ami szépen dominószerűen robbantaná fel a transzformátorokat. Ugyan vannak automatikus szabályzók, de én nagyon csodálkoznék, ha az emberiség eltűnése után harmadnapra még lenne áram.
Oké, nyilván áramot lehet csinálni lokálisan, ha nagyon szükség van rá, pl. napelemekkel, aggregátorokkal, de lehet egyszerűbb mellőzni az áram használatát.
Ha viszont nincs elektromos hálózat, akkor nincs internet, de nincs gáz, ivóvíz sem, hiszen ezeknek az infrastruktúráknak a működtetéséhez is kell áram. Oké, a gázt még gázpalackokból jó ideig tudod biztosítani.
> Ha elkapunk valamilyen komolyabb betegséget közben, mennyi esélyünk lenne túlélni orvosok nélkül?
Na ez már problémásabb. Vigyázni kell, hogy ne legyél beteg. Bár a gyógyszertárakat fel lehet kutatni egy lázcsillapítóért, egy komolyabb betegségnél erre nem lesz mód, megfelelő ellátás nélkül meg ma bagatellnek tűnő balesetekbe is bele lehet halni, akár egy karcolásba is. De azért ha vigyázol magadra, jó pár évtizedig el tudnál éldegélni.
> Aztán mi lesz ha leáll az áram, a gáz, a fűtés?
Mi lenne? Világítanál gyertyával, vagy napnyugtakor lefeküdnél aludni. Főzni, sütni remekül lehet tűzön is.
> Jöhet a favágás, hogy télen ne fagyjunk meg
Hát egy nagyobb erdő mellett lehet, hogy nagyon nem is kell fát vágni, elég fát össze lehet hurcolni nagyobb lehullott ágakból is. Oké, feldarabolni azért azt is kell.
> internetezés/filmezés/játék helyett olvasás mint szabadidős tevékenység
Ja, jó az. Viszont idővel nem sok szabadidőd maradna. Mindig lenne valami projekted, amivel elszórakoztatnád magad, pl. új kemencét építeni, zuhanyzót fabrikálni, új csapdákat tervezni és építeni stb…
~ ~ ~
Nota bene vannak nem kevesen, akik elvonulnak a civilizációtól, és mondjuk egy erdőben élnek, mindenféle infrastruktúra nélkül. Használják ugyan a civilizáció vívmányait – pl. van fűrészük, kalapácsuk, kabátjuk –, de mondjuk egy deszkából eszkábált lakban élnek egy fán, áram és miegyebek nélkül. Közben vadásznak, sütnek, főznek, vizet hoznak a forrásról stb… Maximum egy hónapban egyszer bemennek a városba, hogy mondjuk egy erődben talált agancsot elcseréljenek egy lábasra.
Szóval el lehetne éldegélni, relatíve még kevés viszontagság között is, pláne ha azért a civilizáció vívmányai megmaradnak, nem neked kell téglát égetned, vésőt fabrikálnod, hanem tudsz találni ezekből itt-ott.
~ ~ ~
> Ti meddig bírnátok ki egyedül szerintetek?
A legnagyobb probléma itt azzal van, hogy egyedül. Aki a világtól elszakadva a vadonban élnek, még ők is találkoznak néhanapján emberekkel, esetleg van egy tanya a közelben, ahova néha eljárnak egyet beszélgetni.
Az élethez való feltételeket még csak megteremti az ember. De lesz az, ami ösztönöz arra, hogy a kisebb-nagyobb problémákat megold? Milyen célt találsz ebben az egyedüllétben? Tartok tőle a legtöbb ember előbb őrülne meg, mintsem hogy felkopna az álla, vagy megbetegedne. Jobb eséllyel azok maradnának mentálisan valamennyire épen, akikben van valamilyen szintű pszichopátiás, szociopátiás, antiszociális személyiségjegy. Illetve egy hívő szerintem nagyobb eséllyel maradna szellemileg ép, mert ő továbbra is hinne Istenben, így nem érezné magát teljesen egyedül, nem érezné teljesen céltalannak és hasztalannak a vegetálást.
Megint más persze, ha van társaságod, akár csak egyetlen társ. Úgy jóval jobbak a kilátásaid, már ami a mentális épséget illeti.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!