Miért spiritualista ebben a kategóriában mindenki?
Itt egy kérdés:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
A válaszolók több mint fele szerint, ha egy gép kiszámolja a jövőt, akkor mi azon a szabad akaratunkkal változtatni tudunk. Vagyis a gép mégse jól adta meg a jövőt. Hogy lehet így gondolkodni a tudományok kategóriában?
Miért spiritualista valaki attól, hogy a szabad akarattal érvel? Mondjuk én sem értem a hozzászólásokat, elvégre egyértelmű, hogy ha az univerzum minden ismeretével rendelkezik egy számítógép, akkor azt is tudja, hogy az adott ember megkapja az információt, és az információ hatására mit tesz (vagy nem) az illető.
Hogy a valóságban mi történne, azt nem lehet tudni, elvégre ez a gép csak egy hipotetikus model. Ha csak a Földre koncentráltatjuk a gépet, és próbáljuk realizálni a problémát, akkor legalább annyi atomra lenne szüksége a gép memóriájának, amennyi „aktív atom” van a Földön (ezt most hirtelen én is nehezen tudnám definiálni, de szerintem érthető, hogy mit értek alatta), és akkor még arról nem beszéltünk, hogy minden atomnak van sebessége, tömege, iránya, pályája, meg még egy rakat pataméter, szóval csak a tároláshoz a Föld bolygónál nagyobb gépte lenne szükség, ami érthető okokból kivitelezhetetlen.
A filozófiával az a nagy baj, hogy bármilyen baromság belátható, hogyha olyan alapokra helyezzük. Az ókorban volt egy filozófus, aki belátta, hogy mozgás nem létezik, és ezt nem hülyéskedésből, hanem komolyan gondolta. Azzal érvelt, hogy a világmindenség egy oszthatatlan egész, és ha lenne mozgás, akkor „lyuknak” kellene keletkeznie (pontosabban úgy fogalmazott, hogy a létező elmozdulásakor a helyén nem létezőnek kellene keletkeznie), de mivel a világmindenség oszthatatlan egész, ezért ez nem lehet, így tezát mozgás sem létezhet.
Véletlenül igazuk van, ugyanis nem építhető olyan gép, ami helyesen számolja ki a jövőt. Ehhez ugyanis a gépben a teljes univerzumról egy utolsó részecskéig pontos modellnek kell lennie, ami ugye lehetetlen, mert maga a gép is része az univerzumnak, így végtelen rekurzió jönne létre. Még egy szempont, ami miatt lehetetlen: a valóságban fénysebességgel zajlik sok kölcsönhatás az univerzumban (például ugye, meglepetés: a fény terjedése), emiatt a gépnek, ha a jövőbe akar látni, fenysebességet meghaladóan kellene a modellt futtatnia, ami lehetetlen.
Ergo a gép szükségszerűen rosszul fogja megadni a jövőt, következésképp cselekedeinkkel attól eltérően alakíthatjuk.
Szia, a gép az éppen rendelkezésre álló információkkal tud számolni. Ha nagycsütörtökön kérdezed meg, hogy mi lesz a koronavírussal április második felében, akkor számolni tud az oltási kampánnyal, de nem tudhatja még, hogy az emberek hogy fognak viselkedni húsvétkor. Kihozza, hogy április második felében még nőni fognak a számok, mivel az emberek már nehezen viselik a korlátozásokat, és sokan nem hordják szabályosan a maszkot, így fegyelmezetlen húsvétra kell számítani. Azonban ennek hatására az emberek megijedhetnek, és inkább nem látogatnak el egymáshoz, így a számok nem ugranak meg, tehát a gépnek nem lesz igaza. Csak a regisztráltak száma gyarapodik.
A tudósok pedig virtuálisan megveregetik egymás vállát: a célt elértük.
Kedves kérdező, az MI bizonyosságokkal válaszolna, hogy mi mekkora valószínűséggel történik. Nemcsak egyfajta jövőt látna.
"Vagyis a gép mégse jól adta meg a jövőt. Hogy lehet így gondolkodni a tudományok kategóriában?"
Várjuk a logikai magyarázatot, mert ezzel még semmit nem mondtál. ;)
#1, 2
Én elfogadom, hogy nem létezik ilyen gép, de a válaszolók nem ezekkel, az általatok is mondott érvekkel álltak elő. Hanem az volt az érve (pl. Wadmalacnak), hogy ha a gép megjósolja, hogy inni fog a pohárból, akkor ő összetöri a poharat, és ezért a gép tévedett. Ez színtiszta spiritualitás.
Én inkább azt mondanám, sokan fogalmaznak pontatlanul, mint például a kérdés is ilyen.
Ami pedig a jósoló gépet illeti, nekem teljesen más a problémám. Hogy keletkezett? Ember alkotta? Akkor csak annyi lehet benne, amit az ember tud. Ráadásul nem is mind az összes... Nem ember alkotta? Akkor ki és hogy került ide? Hogy mit tud jósolni, az csak ezután jön.
A filozófiával természetesen nem az a baj, amit #1 vélekedik erről. A filozófiát lehet tudni és érteni, meg nem. Utóbbi esetben lehet sok megmosolyogtatót (dühítőt) mondani róla. De az a szerzőt és nem a filozófiát minősíti.
Ami pedig a géppel kapcsolatos elgondolásokat illeti, eleve problémás, ha nem azt vizsgáljuk, hogy miként lett ilyen gép, hanem a (hamis) tényt elfogadva csodálkozunk, hogy sok az ellentmondás. Ha én azt mondom, hogy van egy mindentudó objektumom, csak annyit érdemes vizsgálni, igazat mondok-e.
"ha a gép megjósolja, hogy inni fog a pohárból, akkor ő összetöri a poharat, és ezért a gép tévedett. Ez színtiszta spiritualitás."
A többiektől kérdezem: Ezt csak én nem értem? :)
#9
Látod, nem akarnak neked válaszolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!