Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Melyik az a legkisebb interval...

Melyik az a legkisebb intervallumot adó függvény, amelyikkel a prímek száma mindig csökken?

Figyelt kérdés

Melyik az a (végtelenben) minimális intervallumot adó f(x) függvény, amelyre igaz, hogy MINDEN ELÉG NAGY x-re az

[x-f(x) ... x] intervallum több prímet tartalmaz, mint az [x ... x+f(x)] intervallum?

Én valami x^0.5 körülire gondolok, de hátha tudja valaki a helyes választ, vagy valami erős sejtést.



2021. márc. 21. 01:38
 1/4 anonim ***** válasza:
33%

Kicsit zagyvának érzem a kérdést, de mit szólsz az

f(x):=x

függvényhez?


A [0,x] intervallumban több prím van mint az [x,2x]-ben. Ha jól gondolom akkor itt még a kellően nagy x feltevés sem kell, de annyira nem gondoltam végig.

2021. márc. 22. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

A kérdést szerintem értelmezted, kivéve a "legkisebb", ill. "minimális" szavakat.

Szóval, az f(x)=x/2, vagy a kisebb f(x)=x/1000000, vagy a még kisebb f(x)=x^0.99 is jó, de én a legkisebbet keresem.

"Ha jól gondolom akkor itt még a kellően nagy x feltevés sem kell..."

Hááát, pl. x=10 esetén nem jó, de gondolom mondjuk x>=20 esetén már biztos jó.

"a kellően nagy x feltevés" fontos része a kérdésnek.

2021. márc. 22. 13:23
 3/4 anonim ***** válasza:
76%

A kérdésed megválaszolásában aligha segít, de most, hogy olvasgattam a témában, találtam egy döbbenetes dolgot, ami csak annyiban kapcsolódik a kérdésedhez, hogy szintén a prímek egyenletlenségéből fakad.


Az első Hardy–Littlewood sejtés az ikerprímek sűrűségéről szól, és betonszilárdnak tűnik.

A második Hardy–Littlewood sejtés így szól: π(x+y) ≤ π(x) + π(y). Ez egy már-már unalmas sejtés, hiszen ismerjük a prímeket elég sokáig, sokmilliárd felett nyilván sose záporoznak már jobban, mint az elején.


Ami érdekes, hogy a két sejtés egyszerre nem lehet igaz. Az ezzel foglalkozó matematikusok gyakorlatilag kivétel nélkül az elsőben hisznek, elvetetik a másodikat, és úgy gondolják, hogy nagyon magasan is vannak a kezdetinél is sűrűbb prímcsomók. Konkrétan 10^174 és 10^1198 között létezik egy olyan háromezres intervallum, amiben több a prím, mint 1-től háromezerig. Ezen lehidaltam, hiszen abban a magasságban már sokszázszor ritkábbak a prímek, mint idelent.


A kérdésedet persze ez nem lendíti előre, de gondoltam csak megosztom már, annyira érdekes.


f(x)-re talán egy felső korlát keríthető a π(x) alsó és felső korlátaiból. Ha az alsó l(x) a felső u(x), akkor a legrosszabb esetben, amikor x előtt sűrűek, és utána ritkák: u(x+d) - l(x) < l(x) - l(x-d). Ha l(x) = x/(ln(x)-1) és u(x) = x/(ln(x)-1.1)-et használsz, és numerikusan megrajzolod a fenti egyenlőtlenség határvonalát az x,d síkon, lehet hogy valami ismerős alakzatot kapsz, amin el lehet indulni. Ha esetleg megcsinálod, akkor oszd majd meg.

2021. márc. 26. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
jav: "x előtt ritkák, és utána sűrűek"
2021. márc. 26. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!