Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » "A vírus nem élőlény" - hanem...

"A vírus nem élőlény" - hanem mi? Hogyan lehet elképzelni, felfogni?

Figyelt kérdés

2020. jún. 19. 07:08
1 2 3 4
 11/39 A kérdező kommentje:
Örülök, hogy itt vagy a GyK-n. :-) Köszi a választ!!!
2020. jún. 19. 10:27
 12/39 Wadmalac ***** válasza:
100%

A definícionálást megnehezíti még az is, hogy egyes élőlények nem folyamatosan, csak alkalmilag viselkednek "élőlényhez illően".

Vannak baktériumok, amik, ha nem megfelelő környezetbe kerülnek, betokozódnak, teljesen dehidrálódnak, nulla életfunkcióval, majd jó környezetben újra tevékennyé válnak.

Hát végül is a vírus is csak a megfelelő környezetben, egy sejtben "tevékeny".


Na, szóval eléggé határeset, abszolút vizsgálati szempont kérdése, élőlénynek minősíthető-e.

2020. jún. 19. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/39 Wadmalac ***** válasza:

Vannak mélytengeri iszapban élő baktériumok, amiknek anyagcseréje olyan lassú, hogy gyakorlatilag nincs is, energiaforgalmuk tízezred része egy átlagos felszíni baktériuménak, petri-csészében tíz év alatt sem voltak osztódásra vehetőek.

Ráérnek. :D

2020. jún. 19. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/39 anonim ***** válasza:
24%
Aki virológus, mint én, azaz szakember, az biztos nem gondolja, hogy a vírus élőlény. Erről ennyit :)
2020. jún. 19. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/39 Wadmalac ***** válasza:
47%

"Aki virológus, mint én, azaz szakember, az biztos nem gondolja, hogy a vírus élőlény. Erről ennyit :)"

Vagyis: a virológia terminológiájában nem az.

Csak nem az az egyetlen vizsgálati nézőpont, máshol, más szempontból minősülhet annak.

2020. jún. 19. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/39 A kérdező kommentje:

Erről nem ennyit.


Egy másik hozzászóló által megadott linken szerepel:


"Life properties


Scientific opinions differ on whether viruses are a form of life, or organic structures that interact with living organisms.[10] They have been described as "organisms at the edge of life",[9] since they resemble organisms in that they possess genes, evolve by natural selection,[66] and reproduce by creating multiple copies of themselves through self-assembly. Although they have genes, they do not have a cellular structure, which is often seen as the basic unit of life. Viruses do not have their own metabolism, and require a host cell to make new products. They therefore cannot naturally reproduce outside a host cell[67]—although bacterial species such as rickettsia and chlamydia are considered living organisms despite the same limitation.[68][69] Accepted forms of life use cell division to reproduce, whereas viruses spontaneously assemble within cells. They differ from autonomous growth of crystals as they inherit genetic mutations while being subject to natural selection. Virus self-assembly within host cells has implications for the study of the origin of life, as it lends further credence to the hypothesis that life could have started as self-assembling organic molecules.[2] "

2020. jún. 19. 11:32
 17/39 hollófernyiges ***** válasza:
49%

"Aki virológus, mint én, azaz szakember, az biztos nem gondolja, hogy a vírus élőlény. Erről ennyit :)"


Tizenhárom évig dolgoztam víruslaborban, nemzetközi konferenciákra jártam, valamennyi impakt faktort is összeszedtem és szerintem a vírus élőlény :) Többször leírtam már itt is hogy miért, de az alapvető okokat a többiek már említették. Alapvetően az élet definíciójától függ.

2020. jún. 19. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/39 hollófernyiges ***** válasza:
Szóval előbb hencegsz hogy "szakmabeli" vagy, érvelés nélkül kinyilatkoztatsz, aztán amikor koppansz akkor személyeskedsz. Nem tudom ki járat le kit :)
2020. jún. 19. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/39 anonim ***** válasza:
0%
itt egyedül te koppantál, hogy egy ilyen alap dolgot nem tud,annak ellenere, hogy állítólag szakmabeli vagy. De ez a legjobb védekez a támadás most nsgyon nem jött be :) aki magyarázatot akar, az utána néz forrasokban, nem várja el hogy egy fórumon a szájába rágják. Biztos vagyok benne, uogy az előadásokra, mint kisegítő személyzet jártál, nem mint előadó. Vags ha igen, nagyon mélyenszántó lehetett, ha ez volt a téma, hogy a vírus élőlény-e vagy sem. Amin én adtam elő, ott a legújabb kutatásokat mutattuk be
2020. jún. 19. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/39 Wadmalac ***** válasza:
100%

#20:

Tényleg nem kéne mást azért lehülyézni, mert elfogadja azt az ÁLTALÁNOS tudományos véleményt, hogy a vírus élőnek vagy nem élőnek minősítése kérdése, terület- és nézőpontfüggő, csak azért mert egy virológus (és nem is akarok ide állítólagos jelzővel kérdésességet állítani) a saját szakterületén, annak nézőpontjából nem élőnek tekinti.


" Amin én adtam elő, ott a legújabb kutatásokat mutattuk be"

Nem hiszem, hogy ez a kérdés az akármilyen up-to-date kutatások eredményeinek fényében eldönthető általánosan.

Akármilyen általános, hivatalos tudományos minősítése meg a vírusok élő vagy nem élő voltának ma sincs.


Tudományterületileg ezernyi eltérő értelmezés lehetséges.

A csillagászoknak minden anyag fém, ami nem hidrogén vagy hélium, csak példaként, ettől pedig egy metallurgiai szakember, de még egy kémikus is hátast dobna, mégis, saját tudományterületen ez a definíció működőképes.

2020. jún. 19. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!